Krajowe i zagraniczne podróże służbowe, szkolenia pracowników oraz wykorzystanie samochodu w firmie w kontekście prawa pracy, podatków dochodowych, VAT oraz ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych – zgodnie z aktualnymi przepisami. Usługa zdalna w czasie rzeczywistym.
Krajowe i zagraniczne podróże służbowe, szkolenia pracowników oraz wykorzystanie samochodu w firmie w kontekście prawa pracy, podatków dochodowych, VAT oraz ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych – zgodnie z aktualnymi przepisami. Usługa zdalna w czasie rzeczywistym.
Informacje podstawowe
Informacje podstawowe
- KategoriaFinanse i bankowość / Podatki
- Sposób dofinansowaniawsparcie dla pracodawców i ich pracowników
- Grupa docelowa usługi
Szkolenie skierowane jest do:
• do głównych księgowych, dyrektorów finansowych,
• specjalistów podatkowych oraz pracowników działów księgowych, podatkowych i finansowych,
• pracowników i właścicieli biur rachunkowych.
• Osoby zainteresowane tematem
- Minimalna liczba uczestników6
- Maksymalna liczba uczestników40
- Data zakończenia rekrutacji21-11-2024
- Forma prowadzenia usługizdalna w czasie rzeczywistym
- Liczba godzin usługi6
- Podstawa uzyskania wpisu do BURStandard Usługi Szkoleniowo-Rozwojowej PIFS SUS 2.0
Cel
Cel
Cel edukacyjny
Celem szkolenia jest przekazanie w sposób uporządkowany, jasny i zrozumiały tematów związanych z opodatkowaniem wyjazdów służbowych zarówno po stronie pracownika jak i firmy poprzez prezentację obowiązujących przepisów, wyjaśnień organów podatkowych oraz sądów administracyjnych, wymagań związanych z zebraniem właściwej dokumentacji. Szkolenie oparte jest na praktycznych przykładach i zawiera propozycje optymalnych rozwiązań pojawiających się problemów.Efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia i Metody walidacji
Efekty uczenia się | Kryteria weryfikacji | Metoda walidacji |
---|---|---|
Efekty uczenia się Uczestnik szkolenia będzie potrafił wprowadzić nowe przepisy związane z opodatkowaniem wyjazdów służbowych zarówno po stronie pracownika jak i firmy poprzez prezentację obowiązujących przepisów, wyjaśnień organów podatkowych oraz sądów administracyjnych, wymagań związanych z zebraniem właściwej dokumentacji. | Kryteria weryfikacji Aktywne uczestnictwo uczestnika w szkoleniu, zaangażowanie w tematykę szkolenia, wyjaśniania bieżących wątpliwości z prowadzącym usługę, czas na pytania i odpowiedzi. Szkolenie będzie oparte na interakcji z uczestnikami i wspólnym rozwiązywaniu zagadnień z programu usługi. Osiągnięcie efektów będzie weryfikowane poprzez zadawanie ustnych pytań przez trenera. | Metoda walidacji Wywiad swobodny |
Kwalifikacje i kompetencje
Kwalifikacje
Kompetencje
Usługa prowadzi do nabycia kompetencji.Warunki uznania kompetencji
Program
Program
1) Definicja podróży służbowej, wyjazdy nie będące podróżami służbowymi w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego np.:
a) Dopuszczalny czas trwania podróży służbowej. Pracownicy oddelegowani poza stałe miejsce pracy (oddelegowanie krajowe i zagraniczne) – zasady stosowania zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
b) Pracownicy „mobilni” (przedstawiciele handlowi, kierowcy, serwisanci, pracownicy budowlani itp.) – zasady opodatkowania świadczeń z tytułu podróży.
c) Nowe zasady stosowania, od 19 sierpnia 2023 r., zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych w przypadku wynagrodzeń wypłacanych kierowcom z tytułu wykonywania międzynarodowych przewozów drogowych.
2) Składniki kosztów podróży służbowych:
a) diety (wysokość, zasady rozliczania, “diety tranzytowe” itp.),
b) koszty przejazdów i jazd miejscowych (ryczałty, zwrot faktycznie poniesionych wydatków itp.)
c) koszty noclegów (zwrot faktycznie poniesionych wydatków, ryczałty, dokumentowanie),
d) koszty leczenia w trakcie podróży służbowej,
e) inne wydatki (rodzaje, dokumentowanie).
3) Zasady ustalania przychodu pracowników i stosowania zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, w przypadku podróży służbowych np.:
a) określenie diet w kwotach wyższych niż wynikające z przepisów prawa (dokumentowanie, zasady zaliczania w ciężar kosztów, ustalenie przychodów pracownika),
b) zwrot pracownikom faktycznie poniesionych przez nich wydatków na wyżywienie według rachunków,
c) śniadania hotelowe,
d) zwrot wydatków na jazdy miejscowe (taksówki, bilety, ryczałty, wynajęcie samochodu przez pracownika, itp.),
e) zwrot kosztów noclegów w wysokości przekraczającej limity ustalone przepisami prawa,
f) wydatki reprezentacyjne poniesione przez pracownika w trakcie podróży służbowej (obiady z kontrahentami, bilety na imprezy kulturalne i sportowe itp.).
4) Najem samochodów w ramach krajowych i zagranicznych podróży służbowych, zasady rozliczeń na gruncie podatków dochodowych i VAT, skutki w zakresie obowiązku poboru podatku u źródła przez polskich płatników.
5) Kursy walut stosowane przy rozliczeniach podróży służbowych.
6) Podróże służbowe a wyjazdy pracowników w celach szkoleniowych (dokształcanie w formach szkolnych i pozaszkolnych) - różnice w rozliczeniach podatkowych (koszty uzyskania przychodów, zasady stosowania zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych).
7) Wydatki na ubezpieczenie pracowników w trakcie podróży służbowej – zasady zaliczania do kosztów podatkowych i ustalania przychodów pracownikom.
8) Delegacje pracowników, osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, menedżerów, właścicieli firm, członków zarządu, rad nadzorczych i komisji rewizyjnych - różnice w rozliczeniach podatkowych (koszty uzyskania przychodów, zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych).
9) Koszty uzyskania przychodów u pracodawcy, zleceniodawcy itp. z tytułu rozliczania podróży służbowych.
10) Urlopy a podróże służbowe.
11) Rozliczanie podróży służbowych na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (przypadki kiedy wystąpi import usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów itp.).
12) Obowiązek składania PIT – 11 w przypadku nieodpłatnych świadczeń dla kontrahentów oraz sytuacje, w których firmy nie muszą składać tych informacji.
13) Używanie przez pracowników, zleceniobiorców, menedżerów, członków zarządu, członków rad nadzorczych itp. samochodów prywatnych w jazdach miejscowych i podróżach służbowych np.:
a) Zmiana, od 17 stycznia 2023 r., wysokości stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu, przepisy przejściowe itp.
b) kwoty zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (zasady dokumentowania, rodzaje wydatków itp.),
c) zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych,
d) ryczałty w jazdach miejscowych,
e) ewidencja przebiegu pojazdu,
f) opłaty parkingowe i za przejazdy autostradami.
14) Wykorzystywanie samochodów służbowych do prywatnych celów pracowników – zasady ustalania przychodów pracownikom oraz stosowania zwolnienia z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, zaliczanie wydatków do kosztów podatkowych, rozliczenia na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.
15) Podróż służbowa odbywana samochodem stanowiącym własność pracodawcy:
a) kwoty zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (zasady dokumentowania),
b) kwoty zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (zasady dokumentowania).
16) Zasady rozliczeń w zakresie amortyzacji, najmu i leasingu samochodów osobowych oraz w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z ubezpieczeniem, eksploatacją i używaniem samochodów osobowych.
17) Pozostałe zagadnienia.
18) Odpowiedzi na pytania uczestników.
Harmonogram
Harmonogram
Przedmiot / temat zajęć | Prowadzący | Data realizacji zajęć | Godzina rozpoczęcia | Godzina zakończenia | Liczba godzin |
---|---|---|---|---|---|
Przedmiot / temat zajęć 1 z 2 zajęcia dzień I | Prowadzący Paweł Dymlang | Data realizacji zajęć 25-11-2024 | Godzina rozpoczęcia 10:00 | Godzina zakończenia 15:45 | Liczba godzin 05:45 |
Przedmiot / temat zajęć 2 z 2 walidacja | Prowadzący - | Data realizacji zajęć 25-11-2024 | Godzina rozpoczęcia 15:45 | Godzina zakończenia 16:00 | Liczba godzin 00:15 |
Cena
Cena
Cennik
- Rodzaj cenyCena
- Koszt przypadający na 1 uczestnika brutto664,20 PLN
- Koszt przypadający na 1 uczestnika netto540,00 PLN
- Koszt osobogodziny brutto110,70 PLN
- Koszt osobogodziny netto90,00 PLN
Prowadzący
Prowadzący
Paweł Dymlang
Informacje dodatkowe
Informacje dodatkowe
Informacje o materiałach dla uczestników usługi
MATERIAŁY DLA UCZESTNIKÓW USŁUGI
- Autorskie materiały wykładowcy w formie pdf - Prezentacja multimedialna w wersji elektronicznej
- Certyfikat szkolenia
Warunki uczestnictwa
- Szkolenie odbywa się w czasie rzeczywistym, online.
- Zgłaszamy się do udziału w zajęciach, wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie www.usługirozwojowe.parp.gov.pl (konieczne jest wpisanie id WSPARCIA - nr uzyskany od OPERATORA)
- Ok. 3 – 5 dni przed terminem rozpoczęcia pierwszych zajęć, wysyłamy do Państwa indywidualny kod dostępu i link do zajęć
- Mailowo przesyłamy Państwu również materiały szkoleniowe
- Logujecie się Państwo zgodnie z wskazanymi dniami i godzinami szkoleń na podane w mailu dane
Informacje dodatkowe
Szkolenie będzie rejestrowane w celu umożliwienia monitoringu i weryfikacji przez instytucję nadzorującą realizację usługi z dofinansowaniem.
Cena obejmuje: uczestnictwo w zajęciach, materiały szkoleniowe w formacie pdf oraz certyfikat BDO
- Istnieje możliwość zwolnienia Podatku VAT usługi szkolenia nabytej od BDO Solutions Sp. z o.o. w przypadku:
- Dla opłacających szkolenie w co najmniej 70% ze środków publicznych szkolenia zwolnione są z VAT-u.
- Uczestników, których dot. zwolnienie z VAT prosimy o przesłanie podpisanego oświadczenia dostępnego na stronie szkolenia-bdo.pl
Warunki techniczne
Warunki techniczne
- Zajęcia prowadzone są w trybie niestacjonarnym (zdalnym) za pomocą platformy ZOOM , lub Clickmeeting
- minimalne wymagania sprzętowe - laptop/komputer PC, MAC z najnowszą wersją przeglądarek internetowych (Chrome, Edge, Firefox), podstawowa kamera internetowa i mikrofon, dostęp do sieci internet
- minimalne wymagania dotyczące parametrów łącza sieciowego - Minimalna przepustowość łącza internetowego odbiorcy to 10 mb/s.
- niezbędne oprogramowanie umożliwiające Uczestnikom - nie potrzebujecie Państwo żadnych dodatkowych programów,
- okres ważności linku umożliwiającego uczestnictwo w spotkaniu on-line - w czasie rzeczywistym.
- sposób walidacji usługi - (test / quiz końcowy poprzez platformę Clickmeeting)