EXCEL DLA KUPCÓW – OPTYMALIZACJA PROCESÓW ZAKUPU. POZIOM ŚREDNIOZAAWANSOWANY
EXCEL DLA KUPCÓW – OPTYMALIZACJA PROCESÓW ZAKUPU. POZIOM ŚREDNIOZAAWANSOWANY
Informacje podstawowe
Informacje podstawowe
- KategoriaInformatyka i telekomunikacja / Administracja IT i systemy komputerowe
- Sposób dofinansowaniawsparcie dla pracodawców i ich pracowników
- Grupa docelowa usługi
Usługa skierowana do:
osób, które pracowały już z arkuszem kalkulacyjnym, ale chcą poznać i efektywniej wykorzystywać jego możliwości w pracy w dziale zakupów do przygotowania prognoz, analiz, raportów.
- Minimalna liczba uczestników10
- Maksymalna liczba uczestników20
- Data zakończenia rekrutacji30-05-2025
- Forma prowadzenia usługizdalna w czasie rzeczywistym
- Liczba godzin usługi14
- Podstawa uzyskania wpisu do BURCertyfikat systemu zarządzania jakością wg. ISO 9001:2015 (PN-EN ISO 9001:2015) - w zakresie usług szkoleniowych
Cel
Cel
Cel edukacyjny
Usługa "Excel dla kupców – optymalizacja procesów zakupu. Poziom średniozaawansowany" przygotowuje do dokonywania obliczeń, analiz, raportów, symulacji w obszarze zakupuEfekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia i Metody walidacji
Efekty uczenia się | Kryteria weryfikacji | Metoda walidacji |
---|---|---|
Efekty uczenia się Uczestnik opracowuje raporty i wskaźniki | Kryteria weryfikacji - omawia jak z funkcji daty wydobyć dodatkowe informacje do raportowania i liczenia wskaźników- omawia jak z dat policzyć wskaźniki terminowości dostaw - omawia jak z ilości, ceny i wartości policzyć wskaźniki kompletności dostaw - omawia jak połączyć plany zakupów z wieloma plikami z realizacją zakupów i stworzyć z nich jedną bazę danych gotową do analiz - omawia jak porównać plan i wykonanie i wyliczyć odchylenie dla kupca, miesiąca i produktu | Metoda walidacji Test teoretyczny |
Efekty uczenia się Uczestnik dokonuje punktowej oceny dostawców | Kryteria weryfikacji - omawia jak ustalić wagi kryteriów - omawia jak przedstawić graficznie wyniki punktowej oceny dostawcy - omawia jak przekształcić tabelę z ocenami dostawców w bazę danych - omawia jak dla każdego kryterium i każdego dostawcy zestawić ranking uzyskanych punktów ważonych, sumować dane i wyznaczyć najlepszego i najsłabszego dostawcę | Metoda walidacji Test teoretyczny |
Efekty uczenia się Uczestnik dokonuje analizy porównawczej ofertowanych cen | Kryteria weryfikacji - omawia jak przygotować bazę danych do porównania ofert cenowych złożonych przez poszczególnych dostawców- omawia jak porównać oferty ze specyfikacją cenową - omawia jak obliczyć różnicę poszczególnych dostawców do specyfikacji kwotowo i procentowo | Metoda walidacji Test teoretyczny |
Efekty uczenia się Uczestnik dokonuje graficznych prezentacji danych w zakupach | Kryteria weryfikacji - omawia jak przygotować bazę danych do obliczania KPI- omawia zasady tworzenia KPI dla dostawców i kupców - omawia jak przygotować dane wsadowe do graficznego przedstawienia KPI - omawia jak przygotować kokpit i wykresy obrazujące KPI w wybranych okresach | Metoda walidacji Test teoretyczny |
Efekty uczenia się Uczestnik charakteryzuje strukturę i produktywność zapasu | Kryteria weryfikacji - omawia jak obliczać średnie dzienne zużycie towarów dla dni kalendarzowych i roboczych- omawia jak wyznaczać zapas minimalny, który pozwoli zachować ciągłość sprzedaży uwzględniając czas dostawy - omawia jak przygotować raport skumulowany - omawia jak przygotować raport bieżący - omawia jak przygotować raport o wyjątkach | Metoda walidacji Test teoretyczny |
Kwalifikacje i kompetencje
Kwalifikacje
Kompetencje
Usługa prowadzi do nabycia kompetencji.Warunki uznania kompetencji
Program
Program
Usługa skierowana do kierowników i pracowników działów zakupów i zaopatrzenia
Usługa realizowana w ramach 1 grupy szkoleniowej.
1 godzina szkolenia = 45 minut
Przerwy wliczają się w czas trwania usługi i trwają 15 minut.
WALIDACJA - test teoretyczny przeprowadzony na zakończenie szkolenia
https://effect.edu.pl/szkolenia-dla-dzialu-zakupow/excel-dla-kupcow-excel-w-zakupach-excel-w-dziale-zakupow
Cena marża narzut podwyżka – podstawowe obliczenia, bez których nie można iść dalej
- Zysk, Marzą i Narzut – najważniejsze pojęcia w obliczaniu cen i zyskowności – czym się różnią?
- Jak policzyć cenę po podwyżce, o ile % zmieni się cena? Jak prawidłowo wyliczać ceny, żeby były z dwoma miejscami po przecinku – zawsze?
- Zestawienie niezbędnych wzorów do przeliczania w każdą stronę: ceny zakupu, sprzedaży, zysku, marzy i narzutu.
Zakupy raporty i wskaźniki
- Funkcje daty, czyli jak z daty wydobyć dodatkowe informacje do raportowania i liczenia wskaźników?
- Jak z dat policzyć wskaźniki terminowości dostaw: OT – on time, OT DNI – w dniach, Punkty za dostawę OT, przed i po terminie?
- Jak z ilości, ceny i wartości policzyć wskaźniki kompletności dostaw: IF oraz wskaźnik perfekcyjnego zamówienia, czyli OTIF – o czasie i kompletne?
- Dla każdego dostawcy i każdego towaru obliczymy: Wartość dostaw, % udział tej wartości w totalu, % udział w sumie dostawcy, Ile razy zamawiano dany towar? Posortujemy dane i zwiniemy szczegóły raportu.
- Dla każdego towaru sprawdzimy cenę netto po jakiej były zamawiane towary oraz po jakich cenach netto DD były dostarczane.
- Jakie jest odchylenie cen?
- Jaki dostawca realizował tę dostawę i ile ich było?
- Dla poszczególnych dostawców i poszczególnych towarów pokażemy zamówioną i zrealizowaną ilość. Policzymy % odchylenia. Dodamy fragmentator dla lat.
- W poszczególnych miesiącach i latach pokażemy zakupioną: wartość za miesiąc, wartość narastającą, ilość przyjętych towarów, % struktury wg m-cy, zmianę wartościową i procentową w porównaniu do m-ca poprzedniego i roku poprzedniego.
- Dane dla każdego dostawcy pokażemy na oddzielnym arkuszu.
- Pokaż na jaką wartość zakupiliśmy u danego dostawcy w każdym kwartale.
- Oblicz jaki jest udział tej konkretnej wartości w całej sumie zakupów. Oblicz jaki jest udział zakupu kwartału w sumie całego dostawcy.
- Oblicz, jaki jest udział zakupu u danego dostawcy w sumie kwartału.
- Dla każdego towaru pokażemy Zamówioną i Zrealizowaną ilość oraz oblicz odchylenie %. Ile razy zamawiano, a ile razy była niezgodność cenowa i ilościowa?
Punktowa ocena dostawcy
- Jak ustalić wagi kryteriów – obliczanie wag kryteriów do oceny dostawcy – metoda porównania parami.
- Ocena dostawców / ofert – metoda punktowa, średnia arytmetyczna, średnia ważona, metoda procentowa. Jaka to grupa zaopatrzeniowa? Które kryterium oceny wypada najlepiej / najgorzej?
- Jak przedstawić graficznie wyniki punktowej oceny dostawcy – wykres radarowy.
- Jak przekształcić tabelę z ocenami dostawców w bazę danych, z której będę mogła zrobić dodatkowe porównania ofert za pomocą tabeli przestawnej?
- Dla każdego kryterium oceny oraz każdego dostawcy pokażemy, ile punktów ważonych uzyskał. Dane zwizualizujemy tak, żeby na pierwszy rzut oka było widać najlepsze i najgorsze oferty. Posortujemy dane tak, żeby dostawcy ułożyli się od najlepszego do najsłabszego.
- Dla każdego kryterium oceny oraz każdego dostawcy pokażemy, ile punktów ważonych uzyskał. Wyznaczymy kolorem, kto uzyskał najwyższy wynik w danym kryterium. Posortujemy dane tak, żeby dostawcy ułożyli się od najlepszego do najsłabszego. Obliczymy, o ile % odchylają się oferty poszczególnych dostawców w danym kryterium od najlepszego.
- Dla każdego kryterium oceny oraz każdego dostawcy pokażemy, ile punktów ważonych uzyskał. Pokażemy w tabeli tylko 3 najlepszych dostawców. Oznaczymy dla każdego kryterium najlepsze wyniki kolorem zielonym, żeby czytelnie zwizualizować dane.
Analiza abc xyz
- Jakie dane zgromadzić i jak przeprowadzić analizę ABC i XYZ?
- Jak zbudować narzędzie wspierające podejmowanie decyzji, czyli macierz decyzyjna?
Analiza porównawcza oferowanych cen
- Przygotujemy bazę danych do porównania ofert cenowych złożonych przez poszczególnych dostawców. Porównamy oferty z naszą specyfikacją cenową.
- Dla każdego towaru, każdy dostawca pokażemy zaproponowaną cenę. Oznaczymy kolorem najniższe ceny. Obliczymy wartościowe i % odchylenie ceny od SPECYFIKACJI.
- Dla każdego dostawcy pokażemy wartość oferty. Obliczymy różnicę poszczególnych dostawców do SPECYFIKACJI kwotowo i procentowo.
- Dane pokażemy w podziale na grupy towarowe. Wartości ujemne pokażemy na czerwono, ale tylko w podsumowaniach.
- Dla każdego dostawcy pokażemy wartość oferty w podziale na grupy.
- Obliczymy różnicę poszczególnych dostawców do SPECYFIKACJI kwotowo. Wartości ujemne pokażemy na czerwono.
- Który dostawca dał najwięcej cen minimalnych i na co się to przełożyło?
KPI – graficzne prezentacje danych w zakupach
- Przygotowujemy bazę danych do obliczania KPI.
- KPI dla dostawców i kupców: Plan (P), Zamówienia (Z), Realizacja (R), % odchylenia (R -Z)/ Z, % odchylenia (R-P) / P, Ilość dostaw, Terminowość dostaw, Kompletność dostaw.
- Jak pokolorować cały wiersz z najsłabszym i najlepszym wskaźnikiem?
- Dla każdego dostawcy w każdym miesiącu wybranego roku policzymy za pomocą tabeli przestawnej: ILOŚĆ DOSTAW, OT i punkty OT, % OT i % OT PKT, Zamówiono i Zrealizowano, % odchylenia, IF, %IF, OTIF, % OTIF, U każdego dostawcy wyróżnijmy % odchylenia R / Z i %OTIF. Dla %OTIF pokolorujemy wyniki poniżej 70% na czerwono.
- Budujemy dokładnie taki sam zestaw KPI, jak w poprzednim zadaniu, ale …. sprytnie i w podziale na zamawiających oraz na raportowane okresy.
- Przygotowujemy dane wsadowe do graficznego przedstawienia KPI – kokpit i wykresy.
- Przygotowujemy kokpit i wykresy obrazujące KPI w wybranych okresach.
- Przygotowujemy prezentację planu, realizacji i odchylenia dla każdego towaru w wybranym dniu. Automatycznie wypełnimy kalendarz datami na podstawie daty bazowej i tabelę aktualnymi danymi za wybrany okres.
Struktura i produktywności zapasu.xlsx
- Obliczamy średnie dzienne zużycie towarów dla dni kalendarzowych i roboczych oraz wyznaczamy zapas minimalny, który pozwoli zachować ciągłość sprzedaży uwzględniając czas dostawy.
- Przygotowujemy zapasy do analizy i obliczamy: Odchylenie Stan końcowy do Stan normatywny, Średni dzienny rozchód towaru, Średni dzienny rozchodów ze średnich, Wystarczalność zapasu, Przedział, Wielkość kompletności, Wskaźnik kompletności, Status.
- Raport skumulowany – Dla poszczególnych towarów na koniec poszczególnych miesięcy pokażemy: stan ilościowy, Wystarczalność, Zmianę ilościową w odniesieniu do miesiąca poprzedniego (następnego), Zmianę ilościową w % w odniesieniu do miesiąca poprzedniego (następnego). Dane posortujemy od najnowszych – jak to wpłynęło na obliczanie wskaźników? Dodaj możliwość szybkiego wyboru dostawcy.
- Raport bieżący – Dla każdego dostawcy i każdego towaru pokażemy stan normatywny, odchylenie od normatywu, stan początkowy zapasu, stan końcowy oraz oblicz % przyrostu zapasu. Zaprezentujemy dane za ostatni miesiąc z możliwością szybkiej zmiany okresu – jak działa oś czasu?
- Raport o wyjątkach – Na koniec ostatniego miesiąca pokażemy dla każdego towaru: Stan normatywny, Stan końcowy, Odchylenie SK-SN, Wystarczalność. Pokolorujemy stany poniżej normatywu. Dodamy średni dzienny rozchód z tego okresu oraz średni rozchód do SN. Dodamy informację, ile dni czekamy na dostawę i oznacz towary zagrożone. Oznaczymy towary do ponownego przeliczenia normatywu.
- Raport o wyjątkach – W każdym miesiącu dla każdego towaru pokażemy odchylenie stanu końcowego od stanu normatywnego. Dane zaprezentujemy kolorami. Obliczymy, ile okresów badamy, ile razy dany towar był poniżej normy w badanym okresie, udział %. Pokolorujemy % skalami od czerwonej – zły wynik.
Opcjonalnie, jeśli wystarczy czasu (to zależy od ilości pytań):
Zakupy plan vs. realizacja – folder Power Query
- Jak połączyć plany zakupów z wieloma plikami z realizacją zakupów i stworzyć z nich jedną bazę danych gotową do analiz?
- Jak porównać plan i wykonanie i wyliczyć odchylenie dla kupca, miesiąca i produktu?
Ocena dostawców – folder Power Query
- Przygotowujemy kartę do okresowej weryfikacji dostawcy.
- Oceniamy ceny uzyskane od danego dostawcy.
- Zaczytujemy dane z wielu kart oceny dostawców na jedną bazę danych, aby można było zrobić analizy porównawcze dostawców.
- Do uzyskanych ocen punktowych dokładam wagi kryteriów z innej tabeli i przeliczam dla każdego dostawcy i każdego kryterium punkty ważone.
- Dla każdego kryterium i każdego dostawcy zestawiamy ranking uzyskanych punktów ważonych, sumujemy dane i wyznaczamy najlepszego i najsłabszego dostawcę.
Harmonogram
Harmonogram
Przedmiot / temat zajęć | Prowadzący | Data realizacji zajęć | Godzina rozpoczęcia | Godzina zakończenia | Liczba godzin |
---|---|---|---|---|---|
Przedmiot / temat zajęć 1 z 15 Excel dla kupców – optymalizacja procesów zakupu. Poziom średniozaawansowany-część I | Prowadzący Danuta Woźnica | Data realizacji zajęć 02-06-2025 | Godzina rozpoczęcia 09:00 | Godzina zakończenia 10:30 | Liczba godzin 01:30 |
Przedmiot / temat zajęć 2 z 15 Excel dla kupców – przerwa | Prowadzący Danuta Woźnica | Data realizacji zajęć 02-06-2025 | Godzina rozpoczęcia 10:30 | Godzina zakończenia 10:45 | Liczba godzin 00:15 |
Przedmiot / temat zajęć 3 z 15 Excel dla kupców –część II | Prowadzący Danuta Woźnica | Data realizacji zajęć 02-06-2025 | Godzina rozpoczęcia 10:45 | Godzina zakończenia 12:15 | Liczba godzin 01:30 |
Przedmiot / temat zajęć 4 z 15 Excel dla kupców – przerwa | Prowadzący Danuta Woźnica | Data realizacji zajęć 02-06-2025 | Godzina rozpoczęcia 12:15 | Godzina zakończenia 12:30 | Liczba godzin 00:15 |
Przedmiot / temat zajęć 5 z 15 Excel dla kupców –część III | Prowadzący Danuta Woźnica | Data realizacji zajęć 02-06-2025 | Godzina rozpoczęcia 12:30 | Godzina zakończenia 14:00 | Liczba godzin 01:30 |
Przedmiot / temat zajęć 6 z 15 Excel dla kupców – przerwa | Prowadzący Danuta Woźnica | Data realizacji zajęć 02-06-2025 | Godzina rozpoczęcia 14:00 | Godzina zakończenia 14:10 | Liczba godzin 00:10 |
Przedmiot / temat zajęć 7 z 15 Excel dla kupców –część IV | Prowadzący Danuta Woźnica | Data realizacji zajęć 02-06-2025 | Godzina rozpoczęcia 14:10 | Godzina zakończenia 15:00 | Liczba godzin 00:50 |
Przedmiot / temat zajęć 8 z 15 Excel dla kupców –część I | Prowadzący Danuta Woźnica | Data realizacji zajęć 03-06-2025 | Godzina rozpoczęcia 09:00 | Godzina zakończenia 10:30 | Liczba godzin 01:30 |
Przedmiot / temat zajęć 9 z 15 Excel dla kupców – przerwa | Prowadzący Danuta Woźnica | Data realizacji zajęć 03-06-2025 | Godzina rozpoczęcia 10:30 | Godzina zakończenia 10:45 | Liczba godzin 00:15 |
Przedmiot / temat zajęć 10 z 15 Excel dla kupców –część II | Prowadzący Danuta Woźnica | Data realizacji zajęć 03-06-2025 | Godzina rozpoczęcia 10:45 | Godzina zakończenia 12:15 | Liczba godzin 01:30 |
Przedmiot / temat zajęć 11 z 15 Excel dla kupców – przerwa | Prowadzący Danuta Woźnica | Data realizacji zajęć 03-06-2025 | Godzina rozpoczęcia 12:15 | Godzina zakończenia 12:30 | Liczba godzin 00:15 |
Przedmiot / temat zajęć 12 z 15 Excel dla kupców –część II | Prowadzący Danuta Woźnica | Data realizacji zajęć 03-06-2025 | Godzina rozpoczęcia 12:30 | Godzina zakończenia 14:00 | Liczba godzin 01:30 |
Przedmiot / temat zajęć 13 z 15 Excel dla kupców – przerwa | Prowadzący Danuta Woźnica | Data realizacji zajęć 03-06-2025 | Godzina rozpoczęcia 14:00 | Godzina zakończenia 14:10 | Liczba godzin 00:10 |
Przedmiot / temat zajęć 14 z 15 Excel dla kupców –część III | Prowadzący Danuta Woźnica | Data realizacji zajęć 03-06-2025 | Godzina rozpoczęcia 14:10 | Godzina zakończenia 15:00 | Liczba godzin 00:50 |
Przedmiot / temat zajęć 15 z 15 Excel dla kupców –WALIDACJA-test | Prowadzący - | Data realizacji zajęć 03-06-2025 | Godzina rozpoczęcia 15:00 | Godzina zakończenia 15:15 | Liczba godzin 00:15 |
Cena
Cena
Cennik
- Rodzaj cenyCena
- Koszt przypadający na 1 uczestnika brutto1 597,77 PLN
- Koszt przypadający na 1 uczestnika netto1 299,00 PLN
- Koszt osobogodziny brutto114,13 PLN
- Koszt osobogodziny netto92,79 PLN
Prowadzący
Prowadzący
Danuta Woźnica
Specjalista w dziedzinie zarządzania finansami przedsiębiorstw i wieloletni praktyk z zakresu finansów i rachunkowości.
Posiada certyfikat księgowy ministra finansów uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Dzięki doświadczeniu w obszarze rachunkowości i finansów, przekazuje wiedzę i rozwiązania z zakresu zastosowania Excel’a, które można wykorzystać w codziennej pracy na niemalże każdym stanowisku.
Informacje dodatkowe
Informacje dodatkowe
Informacje o materiałach dla uczestników usługi
Materiały w formie PDF
Warunki uczestnictwa
Wymagana jest podstawowa znajomość arkuszy kalkulacyjnych i oprogramowanie MS Excel 2010.
UWAGA: do tego kursu konieczne jest posiadanie Excela w wersji 2016 lub wyższej albo 2010 lub 2013 z dodatkiem Power Query, który można pobrać bezpłatnie ze strony Microsoft!!!
Informacje dodatkowe
Stawka VAT za usługę - 23%
Podana liczba godzin usługi dotyczy godzin lekcyjnych.
Cena szkolenia obejmuje: udział w szkoleniu z ćwiczeniami, materiały szkoleniowe w wersji pdf, elektroniczny certyfikat o podwyższeniu kwalifikacji zawodowych.
Organizujemy szkolenia zamknięte, prowadzone przez ekspertów, praktyków w danej branży. Koncentrujemy się na potrzebach dobrze zdefiniowanych. Dostarczamy rozwiązania dostosowane zarówno do oczekiwań Uczestników, ich sposobu pracy, jak i specyfiki Firmy, jej kultury organizacyjnej oraz wyznaczonych celów. Skorzystaj z naszego Katalogu autorskich programów albo wspólnie wypracujmy nową ofertę szkoleniową uwzględniającą rzeczywiste potrzeby Twojej firmy.
Zapytaj o szkolenie zamknięte.
Warunki techniczne
Warunki techniczne
Usługa online w czasie rzeczywistym na platformie TEAMS
Link do usługi otrzymują uczestnicy dzień przed szkoleniem (aktywny w godzinach 8.00-16.00 w dniu szkolenia)
Wymagania sprzętowe:
- W celu prawidłowego i pełnego korzystania ze szkolenia należy posiadać urządzenie (komputer, laptop lub smartfon) z dostępem do Internetu, kamerą i mikrofonem.
- Proste, intuicyjne uruchamianie szkolenia na urządzeniach.
- Po rejestracji na szkolenie wszystkie kwestie techniczne będą Państwu przesłane drogą mailową.
- Nasze szkolenie umożliwia interakcję i zadawanie pytań na każdym etapie prowadzanie. Uczestnicy mają bezpośredni kontakt z Prowadzącym bez konieczności zadawania pytań na czacie.