Szkolenie z zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej
Szkolenie z zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej
Informacje podstawowe
Informacje podstawowe
- KategoriaPrawo i administracja / Administracja publiczna
- Grupa docelowa usługi
Program szkolenia obejmuje zagadnienia z zakresu podstaw zarządzania kryzysowego, ratownictwa medycznego, organizacji i działaniu centrów zarządzania kryzysowego. Oprócz tego uczestnicy poznają zależności, jakie występują w relacji mediów i zagadnień związanych z zarządzaniem w sytuacjach kryzysowych.
Celem szkolenia jest umiejętność opracowania planów, procedur postępowania w sytuacjach kryzysowych.
Nabyta podczas szkolenia wiedza umożliwi słuchaczom zrozumienie charakteru bezpieczeństwa narodowego. Szkolenie pozwala na nabycie umiejętności w zakresie m.in. wdrażania nowoczesnych systemów zarządzania kryzysowego oraz identyfikacji i reakcji na zagrożenie. Uczestnicy szkolenia będą wyposażeni w wiedzę teoretyczną oraz zdolności praktyczne, niezbędne do wykonywania pracy na stanowiskach związanych z zarządzaniem kryzysowym.
- Minimalna liczba uczestników1
- Maksymalna liczba uczestników15
- Data zakończenia rekrutacji22-10-2025
- Forma prowadzenia usługistacjonarna
- Liczba godzin usługi20
Cel
Cel
Cel edukacyjny
Celem szkolenia jest zdobycie i pogłębienie przez słuchaczy wiedzy i umiejętności w zakresie zarządzania w sytuacjach kryzysowych, w tym prewencji ich wystąpienia, działań ratowniczych oraz zwalczania kryzysów, a także zniwelowaniu ich skutków.Celem szkolenia jest umiejętność opracowania planów, procedur postępowania w sytuacjach kryzysowych.
Efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia i Metody walidacji
Efekty uczenia się | Kryteria weryfikacji | Metoda walidacji |
---|---|---|
Efekty uczenia się Nabyta podczas szkolenia wiedza umożliwi słuchaczom zrozumienie charakteru bezpieczeństwa narodowego. Szkolenie pozwala na nabycie umiejętności w zakresie m.in. wdrażania nowoczesnych systemów zarządzania kryzysowego oraz identyfikacji i reakcji na zagrożenie. Uczestnicy szkolenia będą wyposażeni w wiedzę teoretyczną oraz zdolności praktyczne, niezbędne do wykonywania pracy na stanowiskach związanych z zarządzaniem kryzysowym. | Kryteria weryfikacji Uczestnicy szkolenia nabywają i pogłębiają wiedzę i umiejętności w zakresie zarządzania w sytuacjach kryzysowych, w tym prewencji ich wystąpienia, działań ratowniczych oraz zwalczania kryzysów, a także zniwelowaniu ich skutków. Uczestnicy po szkoleniu posiadają umiejętność opracowania planów, procedur postępowania w sytuacjach kryzysowych. | Metoda walidacji Debata swobodna |
Kwalifikacje i kompetencje
Kwalifikacje
Kompetencje
Usługa prowadzi do nabycia kompetencji.Warunki uznania kompetencji
Program
Program
W dobie coraz większej ilości zdarzeń wpływających na ciągłość działania zakładu pracy, każdy rozsądny właściciel, dyrektor, kierownik firmy, musi się zabezpieczyć przed efektem zjawiska negatywnego. Zdarzenia te mogą mieć podłoże zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne, takie na które mamy wpływ i zjawiska, które są od nas niezależne. W pierwszym przypadku zwracamy szczególną uwagę na organizacje zakładu i produkcji, zabezpieczenie firmy przed efektami zewnętrznymi (np. ochrona obiektu i tajemnic zakładu), w drugim należy umieścić czynniki zewnętrzne, takie które mogą wpłynąć na nasze zobowiązania względem klientów. Do nich zaliczymy awarie urządzeń komunalnych, zanik dopływu energii, zerwana łączność z otoczeniem i w końcu zmienność i nieprzewidywalność aury (susze, silne mrozy, powodzie, pożary itp.).
Na takie sytuacje musimy przygotować się wcześniej, ponieważ kiedy zaistnieją czasu na opracowanie strategii wyjścia z impasu zabraknie. Przesłaniem dla wszystkich właścicieli, dyrektorów winna być informacja stwierdzająca, że „każda firma musi choćby w minimalnym zakresie funkcjonować nawet w przypadku katastrofy”.
Aby sprostać tym wyzwaniom należy opracować plany, procedury postępowania w takich sytuacjach, tak aby nie tracić czasu na niepotrzebne dyskusje, szukanie rozwiązań opanowania problemu.
Na warsztatach postaramy się scharakteryzować zasadność opracowywania takiej dokumentacji z uwzględnieniem zarówno czasu stałej gotowości obronnej jak i po wprowadzeniu wyższych stanów gotowości obronnej kraju. Zapoznamy Państwa ze sposobem opracowywania dokumentów w wersji zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej. Zostaniecie Państwo zapoznani z dokumentami jakie opracowuje się w innych krajach oraz obowiązującymi w naszym kraju. Działalność planistyczna obejmuje zarówno wersje opisowe i graficzne. Poznacie sposoby ich wykonania. W końcu podpowiemy, gdzie można nabyć mapy do ich wykonania.
https://www.ksoin.pl/szkolenia/zarzadzanie-kryzysowe-obrona-cywilna/zarzadzanie-kryzysowe-i-obrona-cywilna-sporzadzanie-planow/
PROGRAM SZKOLENIA (płk dr inż. Krzysztof Radwan)
I dzień
- Teoretyczne aspekty kryzysu i sytuacji kryzysowej, współczesne zagrożenia. Łańcuch zagrożeń – 1,5 godz.
- System zarządzania kryzysowego jako element kierowania bezpieczeństwem narodowym – 1 godz.
- Fazy zarządzania kryzysowego, zakres obowiązków administracji publicznej w sytuacji kryzysowej – 1 godz.
- Współdziałanie organów centralnych i wojewódzkich administracji publicznej z organami wojskowymi i układem pozamilitarnym w sytuacjach kryzysowych – 1,5 godz.
- Plan zarządzania kryzysowego MON. Możliwości SZ RP do wsparcia organów – 1 godz.
- Kontakt z mediami po wystąpieniu sytuacji kryzysowej – 1 godz.
II dzień
- Obrona Cywilna w Polsce oraz powszechna samoobrona ludności w świetle międzynarodowe prawa wojennego. Ogólny zarys organizacji OC. Organy kierowania OC – 1,5 godz.
- Nagłe i rozległe zagrożenia ludności mogące wystąpić na obszarze Polski, województwa, rejonu w czasie pokoju i wojny. Rozkład geograficzny źródeł tych zagrożeń. Pojęcie rejonu porażenia i stref skażeń – 1,5 godz.
- Formacje OC, ich rodzaje, organizacja, zadania, zasady działania. Nadawanie przydziałów org. mobilizacyjnych do FOC oraz obowiązki i uprawnienia z tym związane – 2 godz.
- System wykrywania i alarmowania w świetle wytycznych Szefa OC Kraju dot. SWA i SWO. Rodzaje i zadania pododdziałów wykrywania i alarmowania OC oraz ich miejsce w systemie – 2 godz.
- Zasady organizacji i funkcjonowania ochrony ludności i obrony cywilnej oraz jej zadania w czasie pokoju, stanów nadzwyczajnych i w czasie wojny ;na podstawie projektu Ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej z 2016 roku – 1 godz.
- Bezpieczeństwo osobiste- poradnik na czas kryzysu – 1 godz.
Zajęcia obejmują 2 dni szkoleniowe, ok. 15 godzin dydaktycznych.
PROGRAM SZKOLENIA (płk dr Franciszek Krynojewski)
Szkolenie 3 dniowe
I dzień
- Charakterystyka zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej. – 2 godz.
- Struktura organizacyjna. – 1 godz.
- Zagrożenia czasu pokoju i wojny. – 3 godz.
- Firma w obliczu zagrożeń czasu „P” i „W”. Jak się zabezpieczyć? – 2 godz.
II dzień
- Wymogi prawne w zakresie dokumentacji gwarantującej bezpieczeństwo firmy. – 2 godz.
- Instrukcja postępowania w przypadku zdarzeń o charakterze terrorystycznym. – 2 godz.
- Realizacja modułów zadaniowych w sytuacjach wprowadzenia stopni alarmowych. – 3 godz.
III dzień szkolenia
- Praktyczne opracowanie „Przedsięwzięć realizowanych w firmie w ramach zadań dla I stopnia alarmowego {ALFA}” – 4 godz.
- Podsumowanie części praktycznej szkolenia. – 1 godz.
Zajęcia obejmują 3 dni szkoleniowe, razem ok. 20 godzin.
Harmonogram
Harmonogram
Przedmiot / temat zajęć | Prowadzący | Data realizacji zajęć | Godzina rozpoczęcia | Godzina zakończenia | Liczba godzin |
---|---|---|---|---|---|
Brak wyników. |
Cena
Cena
Cennik
- Rodzaj cenyCena
- Koszt przypadający na 1 uczestnika brutto3 936,00 PLN
- Koszt przypadający na 1 uczestnika netto3 200,00 PLN
- Koszt osobogodziny brutto196,80 PLN
- Koszt osobogodziny netto160,00 PLN
Prowadzący
Prowadzący
płk dr Krzysztof Radwan
Doktorat obronił na wydziale nauk stosowanych Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej z nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu.
Podczas 40 letniej służby pełnił funkcję w Siłach Zbrojnych na wielu stanowiskach dowódczych, naukowych do administracyjnych. Podczas ponad 20 letniej służby był przedstawicielem Ministra Obrony Narodowej w terenie województwa jako Komendant WKU oraz Szef WSzW , współdziałał z Wojewodą w obszarze: zarządzania kryzysowego, planowania przedsięwzięć obronnych, w tym z zakresu wsparcia HNS oraz współpracował z organami administracji publicznej i służbami w zakresie monitorowania zagrożeń na terenie województwa ,ponadto brał udział w planowaniu ochrony infrastruktury krytycznej. Jako uczestnik prac wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego służył radą wojewodzie co do możliwości sposobu i użycia wojska w określonej sytuacji kryzysowej.
W 2015 roku wyróżniony przez Ministra Obrony Narodowej wpisem do księgi honorowej Wojska Polskiego za szczególne osiągnięcia w działalności służbowej.
Aktualnie ekspert obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w Krajowym Stowarzyszeniu Ochrony Informacji Niejawnych, nauczyciel akademicki na Akademii WSB, wykładowca i konsultant cyklicznych szkoleń pracowników samorządowych, koordynator edukacji i szkolenia wojskowego w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego.
Jest autorem kilkunastu artykułów naukowych.
płk dr Franciszek Krynojewski
Specjalizuje się w tematyce:
1) zarządzania kryzysowego,
2) obrony cywilnej,
3) powszechnej samoobrony.
Specjalizuje się w opracowywaniu n/w dokumentów:
1. Planów Zarządzania Kryzysowego.
2. Planów Obrony Cywilnej.
3. Kart realizacji zadań obrony cywilnej.
4. Planów działania formacji OC.
5. Operacyjnych Planów Przeciwpowodziowych.
6. Planów Ochrony Dóbr Kultury.
7. Planów Infrastruktury Krytycznej.
8. Dokumentacji planowych działań zapewnienia funkcjonowania publicznych urządzeń zaopatrzenia w wodę w warunkach specjalnych.
Informacje dodatkowe
Informacje dodatkowe
Informacje o materiałach dla uczestników usługi
Każdy uczestnik otrzymuje materiały szkoleniowe na maila.
Warunki uczestnictwa
Zgłoszenie uczestnictwa i opłacenie udziału w szkoleniu.
Informacje dodatkowe
Szczegóły na www.ksoin.pl
https://www.ksoin.pl/szkolenia/zarzadzanie-kryzysowe-obrona-cywilna/zarzadzanie-kryzysowe-i-obrona-cywilna-sporzadzanie-planow/
Każdy uczestnik otrzymuje materiały szkoleniowe na miejscu szkolenia (w cenie kursu).
Adres
Adres
Udogodnienia w miejscu realizacji usługi
- Klimatyzacja
- Wi-fi
- Laboratorium komputerowe
- Parking dla uczestników gratis.