Kwalifikacja wstępna przyspieszona do kat. C, C+E (przewóz rzeczy) + egzamin.
Kwalifikacja wstępna przyspieszona do kat. C, C+E (przewóz rzeczy) + egzamin.
Informacje podstawowe
Informacje podstawowe
- KategoriaPrawo jazdy / Kurs prawa jazdy kat.C+E
- Sposób dofinansowaniawsparcie dla osób indywidualnychwsparcie dla pracodawców i ich pracowników
- Grupa docelowa usługi
Usługa kierowana jest do:
- osób które chcą podnieść swoje kwalifikacje oraz umożliwić podjęcie pracy w zawodzie kierowcy przewożącego rzeczy,
- wiek 21 lat,
- posiada prawo jazdy kat. B,
- Profil Kierowcy Zawodowego (PKZ) do Kwalifikacja wstępna kat. C.
- Minimalna liczba uczestników1
- Maksymalna liczba uczestników5
- Data zakończenia rekrutacji04-11-2024
- Forma prowadzenia usługistacjonarna
- Liczba godzin usługi140
- Podstawa uzyskania wpisu do BURart. 39g ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym ( Dz. U. z 2022 r. poz. 2201 z późn. zm.)
- Zakres uprawnieńzakres bloków programowych dla kategorii prawa jazdy C1, C1+E, C i C+E, D1, D1+E, D i D+E
Cel
Cel
Cel edukacyjny
"Kwalifikacja wstępna przyspieszona" potwierdza uzyskanie kwalifikacji w zakresie przewozu rzeczy i wykonywania pracy na stanowisku kierowcy zawodowego, przewożącego ładunki samochodem ciężarowym i samochodem ciężarowym z przyczepą/naczepą.Efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia i Metody walidacji
Efekty uczenia się | Kryteria weryfikacji | Metoda walidacji |
---|---|---|
Efekty uczenia się 1. Uczestnik posługuje się wiedzą w zakresie: przepisów ruchu drogowego i transportu drogowego.2. Rozróżnia i charakteryzuje zastosowanie bezpieczeństwa techniki samochodowej i bezpośredniej lub pośredniej zależności bezpieczeństwa w ruchu drogowym, porządku, zużycia paliwa, olejów oraz eksploatacji pojazdu od znajomości zasad funkcjonowania poszczególnych urządzeń pojazdu,mocowania ładunków. 3. Potrafi przewidzieć zagrożenia występujące podczas realizacji zawodu kierowcy (np. planowanie podróży,ekstremalne warunki pogodowe, czas pracy kierowcy). 4. Posługuje się wiedzą związaną z tematyką dotyczącą spedycji krajowej i międzynarodowej, w tym również ze zrozumieniem znaczenia unifikacji przepisów krajowych i Unii Europejskiej. 5. Prezentuje postawę wyrobienia dojrzałości społecznej i umiejętności odnalezienia się w stresujących sytuacjach na drodze i poza nią. | Kryteria weryfikacji Instruktor przeprowadza egzaminwewnętrzny zgodnie z zasadami określonymi dla egzaminu państwowego zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami Dz. U. 2023, poz. 2659 z późn. zm. | Metoda walidacji Test teoretyczny |
Kwalifikacje i kompetencje
Kwalifikacje
Inne kwalifikacje
Uznane kwalifikacje
Informacje
- Podstawa prawna dla Podmiotów / kategorii Podmiotóworgan władzy publicznej lub samorządu zawodowego, uprawniony do wydawania dokumentów potwierdzających kwalifikację na podstawie ustawy lub rozporządzenia
- Nazwa/Kategoria Podmiotu prowadzącego walidacjęWojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.
- Podmiot prowadzący walidację jest zarejestrowany w BURTak
- Nazwa/Kategoria Podmiotu certyfikującegoStarosta/Prezydent Miasta
- Podmiot certyfikujący jest zarejestrowany w BURNie
Program
Program
ZAJĘCIA TEORETYCZNE 130 godzin zajęć teoretycznych (130 x 60 minut)):
CZĘŚĆ PODSTAWOWA.
Szkolenie zaawansowane w racjonalnej jeździe, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa. Poznanie charakterystk układu przeniesienia napędu w celu jego optymalnego wykorzystania - 15 godzin
- charakterystyka momentu obrotowego, mocy, jednostkowego zużycia paliwa przez silnik, - optymalny zakres użytkowy obrotomierza, prędkości obrotowej dla zmiany biegów. Poznanie charakterystyki technicznej i sposobu działania urządzeń służących bezpieczeństwu w celu zminimalizowania jego zużycia i zapobiegania awariom - 15 godzin.
- szczególne cechy dwuobwodowego układu hamulcowego wyposażonego w pneumatyczne urządzenie przenoszące, - granice zastosowania układów hamulcowych i zwalniaczy, - najlepsza relacja między prędkością a przełożeniem skrzyni biegów, - wykorzystanie nośności pojazdu, - postępowanie w przypadku awarii urządzeń służących bezpieczeństwu.
Stosowanie przepisów. Poznanie uwarunkowań społecznych dotyczących transportu drogowego i rządzacych nim zasad - 15 godzin.
- maksymalny czas pracy kierowcy w transporcie drogowym, - stosowanie rozporządzeń: Rady (EWG) nr 3821/85, i Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 561/2006, kary za nieużywanie, nieprawidłowe używanie i ingerencję w urządzenie rejestrujące,. Bezpieczeństwo, obsługa i logistyka w aspekcie zdrowia, ruchu drogowego i środowiska. Uświadomienie kierowcom zagrozenia wypadkami na drodze i w pracy - 15 godzin.
- rodzaje wypadków przy pracy w transporcie drogowym, - statystyka wypadków drogowych, - statystyki dotyczące zabitych i rannych w wypadkach drogowych. Umiejętność zapobiegania przestępstwom i przemytowi nielegalnych imigrantów - 7 godzin.
- problemy związane z międzynarodową przestępczością transgraniczną i przemytem, - środki zapobiegawcze, - metody i cele działań przestępczych. Umiejetność zapobiegania zagrożeniom fizycznym - 10 godzin.
- zasady ergonomii, - kondycja fizyczna i ćwiczenia sprawnościowe,. Świadomość znaczenia predyspozycji fizycznych i psychicznych - 5 godzin.
- zasady zdrowego, regularnego odżywiania, - wpływ alkoholu, narkotyków lub innych substancji na zachowanie, - objawy, przyczyny, skutki zmęczenia i stresu, - zasadnicza rola podstawowego cyklu pracy/odpoczynku. Umiejętność oceny sytuacji awaryjnych, zachowanie w sytuacjach krytycznych - 10 godzin.
- ocena sytuacji krytycznej, - pomoc poszkodowanym i udzielanie pierwszej pomocy, - postępoowanie w razie pożaru, - zapewnienie bezpieczeńśtwa wszystkich pasażerów, - podstawowe zasdy sporządzania informacji z wypadku. Umiejętność zachowania się w sposób poprawiający wizerunek przewoźnika - 5 godzin.
- rola kierowcy, - kontakty kierowcy z innymi osobami w czasie pracy, - handlowe i finansowe skutki sporów wystepujących w pracy kierowcy.
CZĘŚĆ SPECJALISTYCZNA
Szkolenie zaawansowane w racjonalnej jeździe z uwzględnieniem przepisów bezpieczeńśtwa. Umiejętność załadowania pojazdu zgodnie z wymaganiami przepisów bhp i zasadami prawidłowego użytkowania pojazdu - 11 godzin:
- siły działające na pojazd podczas jazdy, - rozłożenie ładunku, - stabilność pojazdu i środek ciężkości, - rodzaje opakowań i palet, - techniki mocowania, - zakładanie plandeki i jej zdejmowanie. Umiejętność optymalizacji zużycia paliwa oraz jazda w warunkach specjalnych - 2 ½ godzin.
- jazda w szerokim zakresie momentu obrotowego i śledzenie wskaźnika zużycia paliwa, - jazda w najniższym i najwyższym zakresie mocy, ze śledzeniem wskaźnika zużycia paliwa, - jazda przy najniższym jednostkowym zużyciu paliwa, - jazda w optymalnym przedziale prędkości silnika i utrzymywanie się w sektorze elastycznej prędkości optymalnej, z zachowaniem zaleceń producenta silnika pojazdu, - jazda w optymalnym zakresie prędkości silnika poprzez zmianę biegów w odpowiednim momencie, - kontrola części w dwuobwodowym układzie hamulcowym (w szczególności wyjęcie cylindra membranowego, regulacja hamulców, kontrola złaczek pneumatycznych, kontrola przewodów pneumatycznych, kontrola nastaw regulatora siły hamowania (recznego i automatycznego), - nauka aprzez ostrożne próby hamowania w specjalnym terenie, pokazująca działanie hamulców, ze zwróceniem uwagi na wpływ hamowania na prowadnie pojazdu, - nauka jazdy ze wzniesienia z użyciem obu układów hamulcowych jednocześnie lub osobno, - nauka jazdy z kontrolą wskazań prędkościomierza i obrotomierza na różnych biegach, - nauka jazdy ciężarówką z ładunkiem: ruszanie pod górę, rozpędzanie się do 50 km/h i mierzenie czasu w przypadku pojazdu z ładunkiem i bez ładunku, - ostrożne próby układów hamulcowych ciężarówki podczas jazdy zw wzniesienia, poznanie zjawiska spadku siły hamowania isposobu reagowania na nie, - próba znalezienia symulowanych awarii w pojeździe, opisanie wykrytej sytuacji, próba znalezienia przyczyny, naprawa awarii, o ile jest możliwa i decyzja o rozpoczęciu jazdy albo pozostaniu na parkingu, - nauka oszczędnego stylu jazdy, uzyskanego przez poprawę kryteriów optymalizacji zużycia paliwa podczas jazdy. Umiejętność przewidywania i oceny zagrożeń w ruchu oraz dostosowanie się do nich - 4 ½ godzin
- świadomość różnych warunków na drodze, w ruchu i warunków pogodowych oraz dostosowanie się do nich, - umiejętność przygotowania i planowania podróży podczas anomalii pogodowych, - wiedza na temat użytkowania powiązanego wyposażenia bezpieczeństwa, - dostosowanie się do zagrożeń związanych z ruchem, - identyfikacja niebezpiecznych sytuacji i dostosowanie się do nich, Stosowanie przepisów. Poznanie przepisów regulujących przewóz towarów - 10 godzin.
- warunki uzyskania licencji przez wykonującego przewóz drogowy, - dokumenty wysyłkowe, dokumentacja specjalna dołączana do towarów. Bezpieczeństwo, obsługa i logistyka w aspekcie zdrowia, ruchu drogowego i środowiska. Poznanie uwarunkowań ekonomicznych dotyczących przewozu drogowego i organizacji rynku - 5 godzin.
- transport drogowy w stosunku do innych rodzajów transportu, - specjalizacje w zakresie transportu.
ZAJĘCIA PRAKTYCZNE - 10 godzin zajęć (10 x 60 minut):
Szkolenie zaawansowane w racjonalnej jeździe z uwzględnieniem przepisów bezpieczeńśtwa. Umiejętność załadowania pojazdu zgodnie z wymaganiami przepisów bhp i zasadami prawidłowego użytkowania pojazdu - 4 godzin:
- siły działające na pojazd podczas jazdy, - zastosowanie przełożenia skrzyni biegów odpowiadającego obciążeniu pojazdu oraz profilowi jezdni. Umiejętność optymalizacji zużycia paliwa oraz jazda w warunkach specjalnych - 5 ½ godzin
.- nauka jazdy ze wzniesienia z użyciem obu układów hamulcowych jednocześnie lub osobno, - nauka jazdy z kontrolą wskazań prędkościomierza i obrotomierza na różnych biegach, - nauka jazdy ciężarówką z ładunkiem ruszanie pod góre, rozpędzanie się do 50 km/h i mierzrenie czasu w przypadku pojazdy z ładunkiem bez ładunku, - ostrożne próby układów hamulcowych ciężarówki podczas jazdy zw wzniesienia, poznanie zjawiska spadku siły hamowania isposobu reagowania na nie, - próba znalezienia symulowanych awarii w pojeździe, opisanie wykrytej sytuacji, próba znalezienia przyczyny, naprawa awarii, o ile jest możliwa i decyzja o rozpoczęciu jazdy albo pozostaniu na parkingu, Umiejętność przewidywania i oceny zagrożeń w ruchu oraz dostosowanie się do nich - ½ godzin
Szczegółowy harmonogram zajęć zostanie ustalony z uczestnikiem kursu.
Harmonogram
Harmonogram
Przedmiot / temat zajęć | Prowadzący | Data realizacji zajęć | Godzina rozpoczęcia | Godzina zakończenia | Liczba godzin |
---|---|---|---|---|---|
Przedmiot / temat zajęć 1 z 1 Teoria prowadzona przez osobę wykwalifikowaną w dniach 26.11.2024 do 20.01.2025 w godzinach 7:30-14:30: część podstawowa i specjalistyczna | Prowadzący Jarosław Tolisz | Data realizacji zajęć 26-11-2024 | Godzina rozpoczęcia 07:30 | Godzina zakończenia 14:30 | Liczba godzin 07:00 |
Cena
Cena
Cennik
- Rodzaj cenyCena
- Koszt przypadający na 1 uczestnika brutto2 700,00 PLN
- Koszt przypadający na 1 uczestnika netto2 700,00 PLN
- Koszt osobogodziny brutto19,29 PLN
- Koszt osobogodziny netto19,29 PLN
- W tym koszt walidacji brutto50,00 PLN
- W tym koszt walidacji netto50,00 PLN
- W tym koszt certyfikowania brutto0,00 PLN
- W tym koszt certyfikowania netto0,00 PLN
Prowadzący
Prowadzący
Mirosław Krawczyk
Jarosław Tolisz
Informacje dodatkowe
Informacje dodatkowe
Informacje o materiałach dla uczestników usługi
Uczestnik szkolenia otrzymuje materiały dydaktyczne w postaci podręcznika i aplikacji oraz zaświadczenie o zakończeniu kursu.
Warunki uczestnictwa
Wiek powyżej 21 lat.
Posiadanie prawa jazdy kat C.
Informacje dodatkowe
- zajęcia teoretyczne prowadzone są za pomocą oprgramowania do e-lerningu,
- zajęcia praktyczne planowane są indywidualnie z każdym uczestnikiem.
Adres
Adres
Udogodnienia w miejscu realizacji usługi
- Wi-fi
- Laboratorium komputerowe