Jedyny tak prosto wyjaśniony i kompleksowy kurs Kubernetes. Zobaczysz jakie to wszystko jest proste i sam się zdziwisz jak kolejne elementy będą układać się w spójną, logiczną całość. Nabierzesz praktycznych umiejętności i wykorzystasz to co Kubernetes ma najlepsze do zaoferowania.
Jedyny tak prosto wyjaśniony i kompleksowy kurs Kubernetes. Zobaczysz jakie to wszystko jest proste i sam się zdziwisz jak kolejne elementy będą układać się w spójną, logiczną całość. Nabierzesz praktycznych umiejętności i wykorzystasz to co Kubernetes ma najlepsze do zaoferowania.
Informacje podstawowe
Informacje podstawowe
- KategoriaInformatyka i telekomunikacja / Administracja IT i systemy komputerowe
- Identyfikator projektuRegionalny Fundusz Szkoleniowy II
- Grupa docelowa usługi
Inżynierowie DevOps
Administratorzy serwerów
Programiści
Inżynierowie Testów
- Minimalna liczba uczestników1
- Maksymalna liczba uczestników100
- Forma prowadzenia usługizdalna
- Liczba godzin usługi25
Cel
Cel
Cel edukacyjny
Poznanie Kubernetes od podstaw, aż po zaawansowane praktykiEfekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia i Metody walidacji
Efekty uczenia się | Kryteria weryfikacji | Metoda walidacji |
---|---|---|
Efekty uczenia się Uczestnik po kursie rozumie jak działa Kubernetes, potrafi uruchamiać na nim skonteneryzowane aplikacje oraz projektować bezpieczne i wydajne środowiska na nim oparte. | Kryteria weryfikacji Uczestnik samodzielnie potrafi uruchomić aplikację na dowolnym klastrze i skonfigurować dostęp przez odpowiednie obiekt wysłane na klaster. | Metoda walidacji Obserwacja w warunkach rzeczywistych |
Kwalifikacje i kompetencje
Kwalifikacje
Kompetencje
Usługa prowadzi do nabycia kompetencji.Warunki uznania kompetencji
Program
Program
Część Fundamenty
Moduł 1: Czym jest i jak działa Kubernetes
Zaczniesz od podstaw. Poznasz czym jest Kubernetes i jak działa. Dowiesz się o podstawowym narzędziu kubectl i jak zbudowane są manifesty.
Moduł 2: Czym jest Pod
Poznasz podstawowy i najważniejszy obiekt w Kubernetesie od podszewki. Zrozumiesz jaka jest różnica między nim a kontenerem “dockerowym”. Dowiesz się jak go zdefiniować dla skonteneryzowanej aplikacji oraz jak podpiąć healtchecki, aby była restartowana w razie potrzeby.
Moduł 3: Skalowanie aplikacji
Zaznajomisz się z obiektem ReplicaSet i dowiesz się jak proste może być skalowanie aplikacji. Do tego poznasz czym są etykiety i adnotacje używane we wszystkich obiektach Kubernetesa.
Moduł 4: Dostarczanie wolumenów na dane
Nie samymi bezstanowymi aplikacjami klastry Kubernetesa żyją. Tu poznasz jak dostarczane są wolumeny z przestrzenią dyskową dla aplikacji stanowych.
Moduł 5: Dostarczanie konfiguracji do aplikacji
Gdzie trzymać pliki konfiguracyjne, zmienne środowiskowe, hasła i klucze prywatne? Tu dowiesz się dlaczdego część należy trzymać w ConfigMap, a część w obiektach Secret.
Moduł 6: Komunikacja z użyciem Service
Dowiesz się dlaczego Service jest tak ważny. Wytłumaczę Ci dlaczego jest kilka jego typów i jak one działają. Pokażę Ci dokładnie jak działa komunikacja wewnątrz klastra oraz jak wystawić aplikacje na zewnątrz.
Moduł 7: Ingress, czyli mądrzejszy load balancer dla aplikacji webowych
Rozwieję Twoje wątpliwości dotyczące tewgo czym jest Ingress, kiedy go użyć i czym się różni od Service.
Moduł 8: Zarządzanie aktualizacjami aplikacji przez Deployment
Tego obiektu będziesz używać bardzo często i dowiesz się jak za jego pomocą aktualizować aplikacje.
Moduł 9: Praca z wieloma środowiskami i klastrami
Dowiesz się jak łączyć się z wieloma klastrami oraz czym są te tajemnicze namespace’y.
Moduł 10: Helm i Operatory
Poznasz czym są paczki Helm Charts oraz jak działają operatory.
Część PRO
Moduł 1: Zabezpieczanie dostępu do klastra
Jak działa RBAC, jak uwierzytelniać użytkowników, jak tworzyć role i przypisywać uprawnienia aplikacjom i użytkownikom. MEGA ważny temat omówiony najdokładniej jak potrafię!
Moduł 2: Efektywne wykorzystanie zasobów klastra
Tu dowiesz się wszystkiego co potrzebujesz wiedzieć o przydzielaniu aplikacjom zasobów CPU i pamięci. Poznasz jedną SUPER ważną zasadę bez której aplikacje mogą działać wolniej na klastrze. Poznasz też metody autoskalowania!
Moduł 3: Zaawansowanie zarządzanie komunikacją
Poznasz zaawansowane techniki komunikacji z użyciem obiektu Service. Ułatwisz też sobie pracę przez automatyczne zarządzanie zewnętrznymi rekordami DNS oraz zaufanymi certyfikatami TLS.
Moduł 4: Zarządzanie siecią w klastrze
Moduł 5: Aplikacje stanowe
Niezbędnik dla tych, którzy uruchamiają aplikacje stanowe na klastrze i używają wolumenów. Dowiesz się tutaj jak używać zaawansowanych funkcji wolumenów. Pokażę Ci też dlaczego obiekt StatefulSet jest dedykowany dla tego typu aplikacji i czym się różni od Deployment.
Moduł 6: HashiCorp Vault w służbie Kubernetes
Moduł 7: Wysoka niezawodność aplikacji
Poznasz zaawansowane funkcje schedulera, aby kontrolować rozłożenie podów w klastrze. Dowiesz się też o wbudowanych technikach wspomagających wysoką dostępność Twoich aplikacji.
Moduł 8: Monitoring i logowanie
Dowiesz się co jest najważniejsze przy doborze metod zbierania metryk i logów z aplikacji oraz komponentów klastra.
Moduł 9: Klastry w chmurze
Poznasz najważniejsze cechy usług Kubernetesa w chmurze. Dowiesz się też o najważniejszych praktykach dla wzzystkich tego typu usług i kilka szczególnych dla największych z nich (AKS,EKS,GKE).
Moduł 10: Własny klaster on-prem
Mnóstwo praktycznej wiedzy o tym jak budować klastry Kubernetesa na własnych serwerach. Pokazuję jak zaadresować bolączki takich klastrów takich jak zapewnienie redundancji połączeń do API i wykorzystanie obiektu Service typu LoadBalancer. Podpowiadam co jest ważne przy budowaniu i na co uważać.
Moduł 11: Troubleshooting
Jak diagnozować działanie aplikacji na klastrze, jakich narzędzi użyć i jak naprawiać najczęściej występujące problemy? To tylko niektóre rzeczy poruszone w tym module, które pozwolą Ci spać spokojnie.
Moduł 12: Bezpieczeństwo
Jak zabezpieczyć aplikacje działające w klastrze? Czy bezpieczne obrazy wystarczą? W tym module pokazuję techniki jakich należy użyć, aby zabezpieczyć środowisko dla aplikacji. W szczególności skupiam się na tych, które mogą łatwo powstrzymać atak nawet dla nie do końca bezpiecznych/załatanych aplikacji.
Moduł 13: Jak zdać egzaminy i zdobyć certyfikaty?
Jak zdobyć oficjalne certyfikaty Kubernetes od CNCF.
Cena
Cena
Cennik
- Rodzaj cenyCena
- Koszt przypadający na 1 uczestnika brutto1 999,00 PLN
- Koszt przypadający na 1 uczestnika netto1 625,20 PLN
- Koszt osobogodziny brutto79,96 PLN
- Koszt osobogodziny netto65,01 PLN
Informacje dodatkowe
Informacje dodatkowe
Informacje o materiałach dla uczestników usługi
- Lekcje wideo
- Dostęp do repozytorium z kodem i dodatkowymi materiałami
- Slajdy w postaci pliku PDF
Warunki uczestnictwa
Ten kurs NIE jest dla Ciebie jeśli
Nie korzystasz nigdy z linii poleceń i nie masz ochoty/odwagi zacząć – możesz się zagubić, bo jest całkiem sporo poleceń przy pracy ze środowiskiem Kubernetesowym
Dopiero zaczynasz w IT – do zrozumienia i wykorzystania wiedzy z kursu jest wymagana podstawowa wiedza o aplikacjach (głównie webowych). Kubernetes służy ich uruchamianiu, ale nie musisz ich pisać. To nie jest kurs dla stawiających swoje pierwsze kroki w obszarze IT.
Wolisz wiedzę czysto teoretyczną – kurs jest praktyczny i skupia się na rozwiązywaniu konkretnych problemów dzięki zastosowaniu Kubernetesa. Uczy on używać jego funkcji, a nie powiela tylko tego co sam znajdziesz w dokumentacji.
Warunki techniczne
Warunki techniczne
Wymagane:
- Przeglądarka
- System Windows lub Linux z obsługą wirtualizacji