Studia Podyplomowe Poznań: Psychosomatyka i somatopsychologia
Studia Podyplomowe Poznań: Psychosomatyka i somatopsychologia
Informacje podstawowe
Informacje podstawowe
- KategoriaZdrowie i medycyna / Psychologia i rozwój osobisty
- Sposób dofinansowaniawsparcie dla osób indywidualnychwsparcie dla pracodawców i ich pracowników
- Grupa docelowa usługi
Adresatem studiów są wszystkie osoby, które z racji wykonywanego zawodu stykają się z problematyką chorób psychosomatycznych i chcą uzupełnić oraz zaktualizować wiedzę z tego obszaru, a także nabyć nowe umiejętności. Przede wszystkim są to zatem psychologowie pragnący poszerzyć zakres swoich kompetencji profesjonalnych, jak i lekarze oraz przedstawiciele innych nauk o zdrowiu o udokumentowanym wykształceniu w tym zakresie (np. pielęgniarki, fizjoterapeuci).
Zgłoszenia osób nie spełniających ww. kryteriów będą rozpatrywane osobno i o przyjęciu kandydata będą decydować kierownicy merytoryczni kierunku na podstawie listu motywacyjnego zawierającego opis doświadczenia lub rozmowy kwalifikacyjnej.
List należy skierować do kierowników merytorycznych kierunku i przekazać w procesie rekrutacyjnym do biura Centrum Studiów Podyplomowych. - Minimalna liczba uczestników17
- Maksymalna liczba uczestników30
- Data zakończenia rekrutacji25-10-2024
- Forma prowadzenia usługimieszana (stacjonarna połączona z usługą zdalną w czasie rzeczywistym)
- Liczba godzin usługi190
- Podstawa uzyskania wpisu do BURart. 163 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.)
- Zakres uprawnieńStudia podyplomowe
Cel
Cel
Cel edukacyjny
Celem studiów jest zapewnienie słuchaczom dostępu do najnowszej wiedzy psychologicznej dotyczącej ujmowania relacji między psychiką i ciałem oraz wskazanie na empiryczne źródło jej pochodzenia. Ukazywane są zarówno możliwości, jak i ograniczenia pomocy pacjentom doświadczającym objawów somatycznych.Efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia i Metody walidacji
Efekty uczenia się | Kryteria weryfikacji | Metoda walidacji |
---|---|---|
Efekty uczenia się - słuchacz/ka zna i rozumie złożoność problemów z zakresu relacji psyche-soma - słuchacz/ka zna możliwości i ograniczenia oddziaływań psychologicznych w medycynie pozapsychiatrycznej - słuchacz/ka rozumie potrzebę weryfikacji empirycznej oddziaływań i zna podstawowe jej zasady | Kryteria weryfikacji Zgodność z celami i standardami: Sprawdzenie, czy osiągnięcia osoby studiującej są zgodne z wcześniej określonymi celami edukacyjnymi i standardami nauczania.Jasność i precyzja: Ocenianie czy osiągnięcia osoby studiującej są jasne, konkretne i precyzyjne, czyli czy pokazują rzeczywiste zrozumienie i opanowanie materiału. Zastosowanie w praktyce: Ocena zdolności osoby studiującej do zastosowania nabytej wiedzy i umiejętności w praktycznych sytuacjach lub zadaniach. Interakcja i komunikacja: Analiza umiejętności osoby studiującej w komunikacji i współpracy z innymi, zarówno w kontekście edukacyjnym, jak i społecznym | Metoda walidacji Test teoretyczny |
Metoda walidacji Obserwacja w warunkach rzeczywistych |
Kwalifikacje i kompetencje
Kwalifikacje
Inne kwalifikacje
Uznane kwalifikacje
Informacje
- Podstawa prawna dla Podmiotów / kategorii Podmiotówuprawnionych do wydawania dokumentów potwierdzających uzyskanie kwalifikacji, w tym w zawodzie
- Nazwa/Kategoria Podmiotu prowadzącego walidacjęUniwersytet SWPS
- Podmiot prowadzący walidację jest zarejestrowany w BURTak
- Nazwa/Kategoria Podmiotu certyfikującegoUniwersytet SWPS
- Podmiot certyfikujący jest zarejestrowany w BURTak
Program
Program
Program studiów podyplomowych oferuje możliwość rozwijania praktycznych umiejętności diagnostycznych i pracy terapeutycznej z wykorzystaniem specjalistycznych technik, metod i narzędzi, pochodzących z różnych szkół terapeutycznych.
Blok I
Podstawy teoretyczne, empiryczne i etyczne
- Współczesna psychosomatyka w praktyce klinicznej: wyzwania i zagrożenia
- Mechanizmy biologiczne w relacjach psyche – soma
- Filozofia spotkania z człowiekiem cierpiącym
- Neuroprzekaźnictwo a zależności psyche-soma
Blok II
Podstawowe podejścia terapeutyczne
- Zaburzenia psychosomatyczne i somatopsychiczne w ujęciu systemowym (z elementami choreoterapii)
- Zaburzenia psychosomatyczne i somatopsychiczne – perspektywa psychoanalityczna
- Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) w chorobach i objawach somatycznych
- Podejście strategiczne a objawy somatyczne (na przykładzie terapii ericksonowskiej)
Blok III
Wybrane problemy: diagnoza i oddziaływania
- Ból – wybrane zagadnienia
- Funkcjonowanie seksualne a zdrowie psychiczne i somatyczne
- Jedzenie i zachowania żywieniowe – kontekst psychologiczny
- Prozdrowotny styl życia: jak pomagać w zmianie niewłaściwych nawyków i ryzykownych zachowań
- Problemy psychosomatyczne oraz rola czynników psychologicznych w przebiegu chorób przewlekłych u dzieci
- Podstawy terapii traumy (w kontekście objawów somatycznych)
Blok IV
Warsztaty: autorefleksja i kompetencje osobiste
- Zarządzanie zasobami w stresie
- Mindfulness (uważność) w psychosomatyce i somatopsychologii
- Seminarium końcowe
Z ważnych przyczyn Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń może dokonać zmian w programie i kadrze studiów.
Studia trwają dwa semestry.
Punkty ECTS: 30.
Na Uczelni obowiązują godziny dydaktyczne zajęć (1 godzina dydaktyczna = 45 min). Zajęcia odbywają się w trybie weekendowym (sobota, niedziela) w godz. 9.00-16.00/18.00 w zależności od realizowanych zajęć.
Harmonogram zjazdów będzie uzupełniany na bieżąco.
Absolwenci studiów otrzymują przewidziane ustawą świadectwo wspólne ukończenia studiów podyplomowych Uniwersytetu SWPS.
Zajęcia dydaktyczne prowadzone są także przez:
- prof. Ewę Gruszczyńską
- prof. Ewę Mojs
- dr Stefana Szarego
- dr Joannę Podgórską
- PhD Julię E. Wahl
- dr Katarzynę Grunt-Mejer
- Marię Sommer
- Krzysztofa Klejsa
- Agnieszkę Łypacewicz
- Agatę Głowacką
Adresatami studiów podyplomowych „Psychosomatyka i somatopsychologia” są przede wszytskim psychologowie pragnący poszerzyć zakres swoich kompetencji profesjonalnych, jak i lekarze oraz przedstawiciele innych nauk o zdrowiu o udokumentowanym wykształceniu w tym zakresie (np. pielęgniarki, fizjoterapeuci).
Studia podyplomowe „Psychosomatyka i somatopsychologia” pokazanie relacji między psychiką i ciałem oraz wskazanie na empiryczne źródło jej pochodzenia. Ukazywane są zarówno możliwości, jak i ograniczenia pomocy pacjentom doświadczającym objawów somatycznych.
Harmonogram
Harmonogram
Przedmiot / temat zajęć | Data realizacji zajęć | Godzina rozpoczęcia | Godzina zakończenia | Liczba godzin | Forma stacjonarna |
---|---|---|---|---|---|
Przedmiot / temat zajęć 1 z 2 Zjazd 1 | Data realizacji zajęć 26-10-2024 | Godzina rozpoczęcia 09:00 | Godzina zakończenia 17:00 | Liczba godzin 08:00 | Forma stacjonarna Nie |
Przedmiot / temat zajęć 2 z 2 Zjazd 1 | Data realizacji zajęć 27-10-2024 | Godzina rozpoczęcia 09:00 | Godzina zakończenia 16:00 | Liczba godzin 07:00 | Forma stacjonarna Nie |
Cena
Cena
Cennik
- Rodzaj cenyCena
- Koszt przypadający na 1 uczestnika brutto7 900,00 PLN
- Koszt przypadający na 1 uczestnika netto7 900,00 PLN
- Koszt osobogodziny brutto41,58 PLN
- Koszt osobogodziny netto41,58 PLN
- W tym koszt walidacji brutto0,00 PLN
- W tym koszt walidacji netto0,00 PLN
- W tym koszt certyfikowania brutto0,00 PLN
- W tym koszt certyfikowania netto0,00 PLN
Prowadzący
Prowadzący
dr hab. prof. USWPS Ewa Gruszczyńska
Badawczo zajmuje się przede wszystkim stresem i radzeniem sobie z nim; ostatni jej grant dotyczy natomiast korzyści udzielania wsparcia społecznego dla osób udzielających tego wsparcia.
Laureatka nagrody naukowej rektora Uniwersytetu SWPS (2014 r.) oraz licznych nagród dydaktycznych dziekana Wydziału Psychologii za wysokie wyniki w ewaluacyjnych ankietach studenckich.
Autorka ponad 70 publikacji naukowych, członkini komitetów redakcyjnych Anxiety, Stress & Coping; Applied Psychology: Health and Well-Being i Health Psychology and Behavioral Medicine. W latach 2013-2016 członkini zarządu European Health Psychology Society. Była również członkinią-założycielką i sekretarzynią Central and Eastern European Society of Behavioural Medicine.
W 2012 r. otrzymała stypendium DAAD i była badaczem wizytującym w Freie Universität w Berlinie na zaproszenie prof. Ralfa Schwarzera. W latach 2013–2017 prowadziła grant badawczy Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki zatytułowany „Wartości, normy kulturowe i pozytywne starzenie się: porównania polsko-niemieckie”.
W latach 2018-2023 pełniła funkcję prorektorki ds. dydaktycznych. 28 września 2023 r. objęła stanowisko prorektorki ds. międzynarodowych.
Informacje dodatkowe
Informacje dodatkowe
Informacje o materiałach dla uczestników usługi
Materiały dydaktyczne z zajęć Słuchacze otrzymują od Prowadzących w aplikacji Classroom. Dostęp do Classroomów poszczególnych przedmiotów mają tylko słuchacze kierunku zalogowni w domenie uczelnianiej.
Materiały z zajęć to m.in perzentacja oraz skrypty, filmy i nagrania.
Warunki uczestnictwa
Wypełnienie internetowego formularza zgłoszeniowego i dostarczenie do realizatora usługi (SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego) przez Kandydata wszystkich wymaganych w procesie rekrutacji dokumentów.
Opis doświadczenia związanego z pomaganiem osobom chorym somatycznie lub opieką nad nimi (tylko w przypadku osób, które nie posiadają wykształcenia psychologicznego lub medycznego).
Szczegółowe informacje dostępne na stronie: https://www.swps.pl/oferta/poznan/podyplomowe/psychologia-psychoterapia/psychosomatyka-i-somatopsychologia
Informacje dodatkowe
Rok akademicki rozpoczyna się 01.10.2024 r.
Godzina akademicka to 45 min. W szczegółowym harmonogramie uwzględnione są też przerwy po 15 min i 30 min.
Cena za studia podana w ramach powyższej Karty Usługi w Bazie Usług Rozwojowych nie obejmuje opłaty rekrutacyjnej w kwocie 300 zł. Opłata rekrutacyjna nie jest wliczana do kwoty czesnego i jest wnoszona przez kandydata na etapie rekrutacji. Absolwenci i studenci Uniwersytetu SWPS są zwolnieni z jej wnoszenia.
Cena obowiązuje przy opłacie jednorazowej za czesne.
Jednym z warunków zaliczenia studiów jest 80% obecności na zajęciach.
Rok akademicki rozpoczyna się 01.10.2024 i trwa do 30.09.2025r.
Szczegółowe informacje na temat kierunku znajda Państwo pod adresem: https://www.swps.pl/oferta/poznan/podyplomowe/psychologia-psychoterapia/psychosomatyka-i-somatopsychologia
Warunki techniczne
Warunki techniczne
Warunki techniczne niezbędne do udziału w części usługi realizowanie zdalnie:1) platforma /rodzaj komunikatora, za pośrednictwem którego prowadzona będzie usługa: narzędzie z pakietu Google G-Suit ( google classroom oraz google meet)2) minimalne wymagania sprzętowe, jakie musi spełniać komputer Uczestnika lub inne urządzenie do zdalnej komunikacji: komputer z procesorem Intel Pentium 4 lub nowszy, obsługujący SSE2 ,2 GB pamięci RAM, zainstalowany jeden z systemów operacyjnych Windows 7, 8, 10, macOS 10.9 lub nowszy. Dodatkowo wbudowany lub zewnętrzny mikrofon,opcjonalnie kamera video.(Do obsługi wideo w jakości HD wymagany jest procesor Intel drugiej generacji i3/i5/i7 2,2 GHz, odpowiednik firmy AMD lub lepszy).Android z systemem 5.0 lub nowszy/ iPhone z systemem iOS 11.0 lub nowszy.3) minimalne wymagania dotyczące parametrów łącza sieciowego, jakim musi dysponować Uczestnik: 2-4 Mb/s (https://support.google.com/a/answer/1279090 4) niezbędne oprogramowanie umożliwiające Uczestnikom dostęp do prezentowanych treści i materiałów: Przeglądarka Google Chrome lub Mozilla Firefox, Adobe Reader , Pakiet biurowy np Libre Office,Open office lub Microsoft office. 5) okres ważności linku umożliwiającego : bez ograniczeń w trakcie trwania usługi
Sposób walidacji części usługi prowadzonej zdalnie - zgodnie z programem studiów, czyli test wiedzy prowadzony przez formularz Google lub stacjonarie.