KURS PRAWA JAZDY KAT. C ( kod zawodu: 833203 kierowca samochodu ciężarowego) i C+E ( kod zawodu: 833202 kierowca ciągnika siodłowego) łączony z opłaconym egzaminem państwowym.
KURS PRAWA JAZDY KAT. C ( kod zawodu: 833203 kierowca samochodu ciężarowego) i C+E ( kod zawodu: 833202 kierowca ciągnika siodłowego) łączony z opłaconym egzaminem państwowym.
Informacje podstawowe
Informacje podstawowe
- KategoriaPrawo jazdy / Kurs prawa jazdy kat.C+E
- Sposób dofinansowaniawsparcie dla osób indywidualnychwsparcie dla pracodawców i ich pracowników
- Grupa docelowa usługi
Kandydaci na kierowców kat. C i C+E posiadający aktualne orzeczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami kat. C i C+E.
Wiek uczestnika min. 20lat i 9 miesięcy.
Założony nr PKK na prawo jazdy kat. C
Założony nr PKK na prawo jazdy kat. C+E
- Minimalna liczba uczestników1
- Maksymalna liczba uczestników10
- Data zakończenia rekrutacji30-06-2025
- Forma prowadzenia usługistacjonarna
- Liczba godzin usługi65
- Podstawa uzyskania wpisu do BURustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2023 r. poz. 622 z późn. zm.)
- Zakres uprawnieńAM, A1, A2, A, B, B+E, C, C+E, D
Cel
Cel
Cel edukacyjny
Celem szkoleniaWiedza: Kursant zdobędzie wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego i ustawy o transporcie drogowym kat. C i C+E.
Umiejętności: umiejętność bezpiecznego i sprawnego prowadzenia pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie przekraczającej 3,5 t z przyczepą.
Kompetencje społeczne : wyrobienie dojrzałości społecznej i umiejętności odnalezienia się w sterujących sytuacjach na drodze i poza nią.
Efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia i Metody walidacji
Efekty uczenia się | Kryteria weryfikacji | Metoda walidacji |
---|---|---|
Efekty uczenia się Wiedza: posiada wiedzę w zakresie przepisów ruchu drogowego i ustawy o transporcie drogowym dotyczącym kat. C i C+E.Umiejętności: obsługuje w sposób bezpieczny i sprawny samochód ciężarowy z przyczepą. Kompetencje społeczne: wykazuje dojrzałość społeczną i umiejętności odnalezienia się w stresujących sytuacjach na drodze i poza nią. | Kryteria weryfikacji Kryteria weryfikacji- egzaminu państwowego są określone w przepisach prawa: Rozporządzenie Ministra infrastruktury z dnia 24.11.2023r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach ( Dz. U. z 2023r. Poz. 2659). Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Egzamin teoretyczny ( wyłącznie na kat. C prawa jazdy) - test jednokrotnego wyboru składający się z 32 pytań punktowanych po 1,2, lub 3 punkty. Wynik pozytywny otrzymuje się przy uzyskaniu co najmniej 68 pkt. na 74 pkt możliwe do uzyskania. Egzamin praktyczny- sprawdzenie umiejętności na placu manewrowym i w ruchu drogowym czy kursant: 1. przestrzega zasad kierowania pojazdami 2. stosuje przepisy prawa ruchu drogowego 3. wykonuje czynności kontrolno- obsługowe pojazdów 4. wykonuje czynności związane z prowadzeniem i obsługą pojazdu samochodowego w zakresie niezbędnych do uzyskania prawa jazdy kat. C i C+E. | Metoda walidacji Test teoretyczny |
Metoda walidacji Obserwacja w warunkach rzeczywistych |
Kwalifikacje i kompetencje
Kwalifikacje
Inne kwalifikacje
Uznane kwalifikacje
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami,
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie szkolenia kierowców wykonujących przewóz drogowy,
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym wraz z późniejszymi zmianami.
Informacje
- Podstawa prawna dla Podmiotów / kategorii Podmiotóworgan władzy publicznej lub samorządu zawodowego, uprawniony do wydawania dokumentów potwierdzających kwalifikację na podstawie ustawy lub rozporządzenia
- Nazwa/Kategoria Podmiotu prowadzącego walidacjęWojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego
- Podmiot prowadzący walidację jest zarejestrowany w BURNie
- Nazwa/Kategoria Podmiotu certyfikującegoStarostwo Powiatowe/Wydział Komunikacji i Transportu Urząd Miasta / Wydział Komunikacji i Transportu
- Podmiot certyfikujący jest zarejestrowany w BURNie
Program
Program
Kurs prawa jazdy kat. C i C+E łączony obejmuje 20 godz. części teoretycznej i 45 godz. części praktycznej.
Zakres tematyczny usługi:
Tematyka zajęć, część teoretyczna:
1. Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej.
2. Zagrożenia związane z ruchem drogowym.
3. Postępowanie w sytuacjach nadzwyczajnych.
4. Obowiązki kierowcy i posiadacza pojazdu.
Tematyka zajęć ,część praktyczna:
1.Przygotowanie się do jazdy. Sprawdzanie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy.
2. Płynne ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu.
3. Parkowanie skośne ( wjazd przodem-wyjazd tyłem).
4. Parkowanie równoległe ( wjazd tyłem- wyjazd przodem).
5. Parkowanie prostopadłe ( wjazd przodem - wyjazd tyłem, wjazd tyłem- wyjazd przodem).
6. Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.
7. Włączanie się do ruchu.
8. Jazda drogami dwukierunkowymi jednojezdniowymi i dwujezdniowymi , jazda drogami jednokierunkowymi posiadające odcinki proste i łuki, wzniesienia i spadki, obniżone i podwyższone dopuszczalne prędkości.
9. Przejazd przez skrzyżowania równorzędne , oznakowanie z sygnalizacją świetlną , na których ruch odbywa się wokół wyspy. Wykonywanie manewru wyprzedzania, omijania, wymijania, zawracanie. Przejazd przez torowisko kolejowe i przystanku autobusowego.
10. Zawracanie na skrzyżowaniu. Hamowanie do zatrzymania we wskazanym miejscu.
11. Technika zamiany biegów podczas jazdy z różnymi prędkościami. Zmiana biegów w górę - dół. Jjazda energooszczędna.
12. Hamowanie wykonywane w sytuacjach awaryjnych.
13. Respektowanie zasad techniki kierowania pojazdami.
1.Przygotowanie się do jazdy. Sprawdzanie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy.
2.Sprawdzanie mechanizmu sprzęgającego ( w tym przewodów hamulcowych i elektrycznych ), elementów przyczepy związanych z jej załadunkiem, sposobu zabezpieczenia ładunku.
3.Sprzęganie i rozprzęganie przyczepy z pojazdem silnikowym. Ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu.
4.Parkowanie skośne ( wjazd przodem- wyjazd tyłem), parkowanie prostopadłe(wjazd tyłem- wyjazd przodem, wjazd przodem- wyjazd tyłem ). Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.
5. Włączanie się do ruchu. Jazda drogami dwukierunkowymi jednojezdniowymi i dwujezdniowymi o różnej liczbie wyznaczonych i nie wyznaczonych pasów ruchu posiadającymi odcinki proste i łuki, wzniesienia i spadki, obniżone i podwyższone dopuszczalne prędkości.
6..Przejazd przez skrzyżowania równorzędne , oznakowanie z sygnalizacją świetlną , na których ruch odbywa się wokół wyspy.Wykonywanie manewru wyprzedzania, omijania, wymijania, zawracania. Specyfika jazdy z przyczepą.
7.Jazda w ruchu drogowym w mieście i poza miastem w dzień i po zmierzchu.
8.Hamowanie wykonywane w sytuacjach awaryjnych. Zmiana biegów właściwa dla energooszczędnej jazdy. Korzystanie z momentu obrotowego silnika podczas hamowania- stosowanie hamowania silnikiem.
9.Wykonanie manewru zmiany pasa ruchy. Wykonywanie manewru zmiany kierunku jazdy w lewo i w prawo, przejazd przez przejście dla pieszych, przejazd obok przystanku autobusowego i tramwajowego.
10.Przejazd przez torowisko kolejowe.Zachowanie w odniesieniu do: znaków poziomych, pionowych, sygnałów świetlnych, do poleceń osoby kierującej ruchem, do innych uczestników ruchu.
11. Respektowanie zasad techniki kierowania pojazdami.
Harmonogram
Harmonogram
Przedmiot / temat zajęć | Prowadzący | Data realizacji zajęć | Godzina rozpoczęcia | Godzina zakończenia | Liczba godzin |
---|---|---|---|---|---|
Przedmiot / temat zajęć 1 z 2 Zajęcia teoretyczne | Prowadzący PIOTR DEREŃ | Data realizacji zajęć 01-07-2025 | Godzina rozpoczęcia 16:00 | Godzina zakończenia 20:00 | Liczba godzin 04:00 |
Przedmiot / temat zajęć 2 z 2 Zajęcia teoretyczne | Prowadzący PIOTR DEREŃ | Data realizacji zajęć 03-07-2025 | Godzina rozpoczęcia 16:00 | Godzina zakończenia 20:00 | Liczba godzin 04:00 |
Cena
Cena
Cennik
- Rodzaj cenyCena
- Koszt przypadający na 1 uczestnika brutto8 200,00 PLN
- Koszt przypadający na 1 uczestnika netto8 200,00 PLN
- Koszt osobogodziny brutto126,15 PLN
- Koszt osobogodziny netto126,15 PLN
- W tym koszt walidacji brutto632,00 PLN
- W tym koszt walidacji netto632,00 PLN
- W tym koszt certyfikowania brutto0,00 PLN
- W tym koszt certyfikowania netto0,00 PLN
Prowadzący
Prowadzący
PIOTR GURDAK
PIOTR DEREŃ
Informacje dodatkowe
Informacje dodatkowe
Informacje o materiałach dla uczestników usługi
Podręcznik Kierowca Doskonały kat. CD , wg Henryka Próchniewicza- Wydanie X, Grupa IMAGE .
Płyta kat. CD-ROM " Testy + Skrzyżowania" , - kompletna baza pytań na egzamin państwowy kat. C - wyd. 2024r.
Tekturowa teczka na materiały dydaktyczne.
Długopis
Warunki uczestnictwa
Prawo jazdy kat. B . Założony nr PKK na kat. C i C+E.
Aktualne orzeczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami kat. C i C+E.
Informacje dodatkowe
Zajęcia praktyczne realizowane według indywidualnego harmonogramu uzgodnionego z osobą szkoloną.
Termin zakończenia usługi jest terminem przybliżonym. Kursant może ukończyć kurs wcześniej lub w razie konieczności termin może zostać wydłużony.
Koszt egzaminu państwowego w WORD jest ujęty w cenie całkowitej szkolenia ( usługi).
Adres
Adres
Plac manewrowy - ul. Tarnobrzeska 62, 39-400 Tarnobrzeg/Stale
Biuro: Aleja Niepodległości 2A, 39-400 Tarnobrzeg
Udogodnienia w miejscu realizacji usługi
- Wi-fi
- Laboratorium komputerowe