Świadczenia nienależnie pobrane w pomocy społecznej - procedury ustalania i zwrotu - AKTUALNOŚCI 2025
Możliwość dofinansowania
Świadczenia nienależnie pobrane w pomocy społecznej - procedury ustalania i zwrotu - AKTUALNOŚCI 2025
Numer usługi 2025/03/04/173001/2597815
599,00 PLN
brutto
599,00 PLNnetto
199,67 PLNbrutto/h
199,67 PLNnetto/h
Informacje podstawowe
Informacje podstawowe
- KategoriaPrawo i administracja / Pomoc społeczna
- Sposób dofinansowaniawsparcie dla pracodawców i ich pracowników
- Grupa docelowa usługi
Pracownicy pomocy społecznej
- Minimalna liczba uczestników1
- Maksymalna liczba uczestników500
- Data zakończenia rekrutacji29-12-2025
- Forma prowadzenia usługizdalna
- Liczba godzin usługi3
- Podstawa uzyskania wpisu do BURCertyfikat systemu zarządzania jakością wg. ISO 9001:2015 (PN-EN ISO 9001:2015) - w zakresie usług szkoleniowych
Cel
Cel
Cel edukacyjny
Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom wiedzy oraz praktycznych umiejętności związanych z eliminacją starych decyzji administracyjnych w pomocy społecznej, ustalaniem i egzekwowaniem nienależnie pobranych świadczeń, a także podstawowymi procedurami postępowania egzekucyjnego w administracji. Szkolenie pozwoli na skuteczne porządkowanie spraw administracyjnych oraz wdrażanie zgodnych z prawem działań w zakresie zwrotów świadczeń i egzekucji należności.Efekty uczenia się oraz kryteria weryfikacji ich osiągnięcia i Metody walidacji
Efekty uczenia się | Kryteria weryfikacji | Metoda walidacji |
---|---|---|
Efekty uczenia się Uczestnicy poznają procedury eliminowania z obrotu prawnego starych decyzji w pomocy społecznej.Będą umieli rozróżnić, kiedy należy wszcząć postępowanie, a kiedy wznowić postępowanie administracyjne. Zrozumieją, w jakich sytuacjach można uchylić decyzje wygasłe oraz jakie są możliwe sposoby zakończenia postępowań wznowieniowych. Opanują zasady wstrzymywania bieżących wypłat świadczeń w przypadku wznowienia postępowania. Dowiedzą się, jak prawidłowo ustalać nienależnie pobrane świadczenia oraz jakie procedury obowiązują w zakresie ich zwrotu. Poznają różnice między nienależnie pobranymi świadczeniami a innymi rodzajami zwrotów, w tym opłat za DPS. Nabędą umiejętności stosowania ulg w spłacie zobowiązań wynikających z nienależnie pobranych świadczeń. Zapoznają się z procedurą postępowania egzekucyjnego w administracji, w tym z czynnościami przedegzekucyjnymi i zasadami wystawiania upomnień. Nauczą się prawidłowego wystawiania tytułów wykonawczych oraz działań organu po ich wydaniu. Będą potrafili rozróżniać mechanizmy potrąceń, ulg w spłacie oraz terminy przedawnienia należności. Zdobędą praktyczną wiedzę umożliwiającą skuteczne prowadzenie spraw związanych z egzekucją administracyjną. | Kryteria weryfikacji brak | Metoda walidacji Test teoretyczny |
Kwalifikacje i kompetencje
Kwalifikacje
Kompetencje
Usługa prowadzi do nabycia kompetencji.Warunki uznania kompetencji
Pytanie 1. Czy dokument potwierdzający uzyskanie kompetencji zawiera opis efektów uczenia się?
tak
Pytanie 2. Czy dokument potwierdza, że walidacja została przeprowadzona w oparciu o zdefiniowane w efektach uczenia się kryteria ich weryfikacji?
tak
Pytanie 3. Czy dokument potwierdza zastosowanie rozwiązań zapewniających rozdzielenie procesów kształcenia i szkolenia od walidacji?
tak
Program
Program
I. „Sprzątanie” starych decyzji
- Procedury eliminowania z obrotu prawnego decyzji w ustawie o pomocy społecznej
- Kiedy wszczęcie? Kiedy wznowienie?
- Czy uchylamy decyzje wygasłe?
- Rodzaje zakończenia postępowań administracyjnych w sprawach wznowieniowych
- Możliwość wstrzymania bieżącej wypłaty świadczeń
II. Procedury ustalania nienależnie pobranych świadczeń i żądania zwrotu:
- ustalenie nienależnie pobranych w pomocy społecznej
- ustalenie żądania zwrotu wydatków na świadczenia z pomocy społecznej
- zwrot opłat w pomocy społecznej
- nienależnie pobrane a żądanie zwrotu;
- inne przypadki ustalenia nienależnie pobranych świadczeń;
- stosowanie ulg w spłacie nienależnie pobranych świadczeń i innych zobowiązań.
- Zwrot opłaty za DPS – wstęp do problemu
III. Postępowanie egzekucyjne w administracji - wprowadzenie:
- czynności przed egzekucyjne;
- upomnienie – kiedy wystawić
- koszty upomnienia;
- tytuł wykonawczy;
- działania organu po wystawieniu tytułu wykonawczego;
- potrącenia a egzekucja;
- ulgi w spłacie a egzekucja;
- przedawnienie.
IV. KONSULTACJE TELEFONICZNE – 10 minut dla pierwszego zgłoszonego Uczestnika szkolenia:
- termin konsultacji należy umówić najpóźniej w kolejnym dniu roboczym od dnia realizacji szkolenia;
- w celu ustalenia terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny: 797-240-556;
- konsultacje nie umówione w terminie określonym powyżej PRZEPADAJĄ
Cena
Cena
Cennik
- Rodzaj cenyCena
- Koszt przypadający na 1 uczestnika brutto599,00 PLN
- Koszt przypadający na 1 uczestnika netto599,00 PLN
- Koszt osobogodziny brutto199,67 PLN
- Koszt osobogodziny netto199,67 PLN
Informacje dodatkowe
Informacje dodatkowe
Informacje o materiałach dla uczestników usługi
FAKTURA zostanie przesłana na adres e-mail podany w karcie zgłoszenia.
WARUNKIEM uruchomienia dostępu do szkolenia jest wcześniejsze opłacenie faktury.
TERMIN KONSULTACJI telefonicznych należy ustalić najpóźniej w kolejnym dniu roboczym od dnia realizacji szkolenia. TERMIN KONSULTACJI prosimy ustalić pod nr telefonu: 797-240-556 – konsultacje nie umówione w powyższym terminie PRZEPADAJĄ.
Wykładowcy
Warunki techniczne
Warunki techniczne
System operacyjny co najmniej Windows 8.
Komputer min. 4 GB RAM.
Kontakt
Kontakt
Katarzyna Adamska
E-mail
biuro@oti.org.pl
Telefon
(+48) 505 064 450