Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego

Logo Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego
ul. Żurawia 43
00-680 Warszawa
Liczba zrealizowanych usług: 2302
Aktualne usługi
Charakterystyka działalności firmy

 

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej to największa pozarządowa organizacja szkoleniowo-doradcza, wspierająca rozwój samorządności w Polsce.

Została założona 18 września 1989 roku, a wpisana do rejestru fundacji 9 stycznia 1990 roku. Grupę założycielską stanowili parlamentarzyści - aktywni przedstawiciele ówczesnej opozycji demokratycznej: prof. Walerian Pańko, Andrzej Celiński, Aleksander Paszyński, Jerzy Stępień i prof. Jerzy Regulski.

FRDL jest ogólnopolską organizacją sieciową zbudowaną z regionalnych ośrodków szkoleniowo-doradczych z filiami na terenie całego kraju i koordynującego jej pracę Biura Zarządu w Warszawie.

FRDL CENTRUM MAZOWSZE

FRDL Centrum Mazowsze powstało jako samodzielny regionalny ośrodek szkoleniowo-doradczy FRDL w styczniu 2011 roku, po wydzieleniu się z Biura Zarządu FRDL.

FRDL to organizacja o największym doświadczeniu we wspieraniu samorządów. Centrum Mazowsze wykorzystuje to doświadczenie dla rozwoju swojego regionu - Mazowsza, oferując: szkolenia otwarte i zamknięte, doradztwo i ewaluację, prowadzenie forów i projektów.

 

Misją Fundacji jest wspieranie samorządności obywatelskiej rozumianej jako podstawowa forma demokracji.

Realizując swoją misję prowadzi działania na rzecz budowy więzi lokalnychi rozwoju kapitału społecznego wspólnot lokalnych. Wspiera przez szkolenia i doradztwo rozwój instytucji publicznych – samorządowych i rządowych. Bada jakość usług publicznych i prowadzi projekty na rzecz podnoszenia poziomu oraz efektywności tych usług.

Fundacja kieruje działania do szerokiego grona odbiorców: administracji publicznej, jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego, organizacji społecznych, grup nieformalnych i liderów lokalnych. Odbiorcami usług Fundacji są również małe i średnie przedsiębiorstwa, a także grupy zagrożone marginalizacją, np. bezrobociem.

Zasadą Fundacji jest działanie w partnerstwie oraz dążenie do utrzymywania stałych więzi ze współpracującymi osobami, organizacjami i instytucjami. Dlatego wypracowana została specyficzna forma działania: kluby i fora branżowe. Zrzeszają one przede wszystkim pracowników samorządowych i przedstawicieli władz lokalnych. Członkami niektórych forów są również członkowie organizacji społecznych.

Wspieranie rozwoju demokracji w krajach realizujących przemiany ustrojowe jest jednym z głównych celów prowadzonych od 1992 roku działań Fundacji za granicą. Obejmują one zarówno przekazywanie polskich doświadczeń w zakresie transformacji ustrojowej i funkcjonowania samorządu, jak i aktywności obywatelskiej, rozwoju społeczno-gospodarczego na poziomie lokalnym i regionalnym oraz - od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej – także zagadnień związanych z funkcjonowaniem w strukturach UE. Przez lata FRDL działała głównie w państwach powstałych po upadku ZSRR oraz krajach bałkańskich, a obecnie nawiązana została współpraca z Tunezją i Birmą.

 

Nagrody dla FRDL

  • 2014 rok - Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego
  • 2009 rok - Medal wybity z okazji 20-lecia odrodzenia Senatu RP
  • 2008 rok - Nagroda Ministra Rozwoju Regionalnego w konkursie Najlepsza Inwestycja w Człowieka
  • 2004- Nagroda Honorowa Forum Ekonomicznego w Krynicy za działalność na rzecz porozumienia w Europie Środkowej i Wschodniej
  • 2000- Nagroda Główna Premiera w konkursie Pro Publico Bono
  • 1995- UN Habitat Scroll of Honour

 

Kontakt
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
E-mail
biuro@frdl.mazowsze.pl
Telefon
(+48) 533 721 103