Akademia Humanitas

Możliwość dofinansowania
Logo Akademia Humanitas

Akademia Humanitas

NIP 6442446977
ul. Jana Kilińskiego 43
41-200 Sosnowiec
Studia podyplomowe / Usługa szkoleniowa
Liczba zrealizowanych usług: 56
Aktualne usługi
Charakterystyka działalności firmy

rok  2024

Akademia Humanitas (do 04 lipca 2023 r. Wyższa Szkoła Humanitas) została przyjęta w poczet uczelni stowarzyszonych w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Tym samym Akademia Humanitas dołączyła do elitarnego klubu uczelni akademickich, który umożliwia współpracę największych i najbardziej prestiżowych szkół wyższych z naszego kraju.

rok 2023

Akademia Humanitas  uzyskała uprawnienia do nadawania stopnia doktora w  dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości  i doktora habilitowanego w dyscyplinach nauki prawne oraz nauki o zarządzaniu i jakości.

rok 2021

Akademia Humanitas w nowym roku akademickim 2021/2022 uruchomiła Filię Uczelni w Gliwicach.

rok 2020

15 września 2020 r.  Śląski Kurator Oświaty przyznał akredytację dla placówki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Humanitas. Akredytacja przyznana została na okres 5 lat. Akademia Humanitas pełni funkcję Organu Prowadzącego Ośrodek, którego celem jest organizowanie i prowadzenie działalności edukacyjnej, szkoleniowej i konsultacyjnej umożliwiającej nauczycielom systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz praktycznych umiejętności dydaktycznych i wychowawczych, a także prowadzenie systematycznej ewaluacji opracowanych i wdrażanych programów doskonalenia nauczycieli, inicjowanie i wspieranie działań organów prowadzących szkoły i placówki oświatowe oraz kadry kierujące i zarządzające ich działalnością polegających na wdrażaniu nowych regulacji prawnych dotyczących systemu oświaty.

Od lutego 2020 r., decyzją Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Uczelnia uzyskała uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki prawne. Akademia Humanitas to pierwsza niepubliczna uczelnia w województwie śląskim i 7 w Polsce z uprawnieniami do nadawania stopnia doktora nauk prawnych.   

OFERTA

Akademia Humanitas, usługi rozwojowe w postaci studiów podyplomowych, kursów dokształcających i szkoleń (otwartych, zamkniętych, cykli szkoleniowych, projektów rozwojowych, warsztatów, badania potrzeb rozwojowych, konferencji itp.) realizuje za pośrednictwem ogólnouczelnianej jednostki: Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń.

Wszystkie proponowane w ofercie CSPiS formy doskonalenia mają głównie formę praktycznych warsztatów prowadzonych przez trenerów – praktyków, posiadających wiedzę merytoryczną, bogate doświadczenie zawodowe i trenerskie oraz wysokie umiejętności dydaktyczne.

Wśród współpracujących z nami trenerów i wykładowców są praktycy życia gospodarczego, doświadczeni menedżerowie, socjolodzy, psycholodzy, prawnicy, doradcy i analitycy finansowi, a także specjaliści ds. promocji, pedagodzy, pedagodzy specjalni, terapeuci, osoby zarządzające oświatą.

Zarówno kursy dokształcające i szkolenia, jak i studia podyplomowe realizowane są w postaci: 1. usług otwartych (przewaga procentowa studiów podyplomowych); 2. usług zamkniętych (przewaga procentowa szkoleń i kursów) - na zlecenia Klientów AH (przedsiębiorstw, jednostek budżetowych, rad pedagogicznych itd.).

Oferta CSPiS liczy ponad czterdzieści kierunków studiów podyplomowych, wśród których znajdują się m. in.:

  1. MBA (Master of Business Administration)
  2. Executive MBA (Master of Business Administration) dla liderów samorządów
  3. Administracja publiczna
  4. Akademia menadżera
  5. Terapia akceptacji I zaangażowania (ACT)
  6. HR Business Partner
  7. Kadry i płace
  8. NVC komunikacja i przywództwo
  9. Psychodietetyka
  10. Seksuologia Praktyczna
  11. Terapia dzieci i młodzieży
  12. Zarządzanie kapitałem ludzkim
  13. Logopedia
  14. Neurologopedia
  15. Zarządzanie oświatą menadżer placówki oświatowej

W trakcie organizowanych przez AH studiów podyplomowych, słuchacze mają możliwość zdobycia dodatkowych certyfikatów.

Szczegółowe informacje dotyczące oferty studiów podyplomowych i szkoleń realizowanych przez Akademię Humanitas można odnaleźć na stronie Uczelni lub kontaktując się z pracownikami Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń:

Studia Podyplomowe: podyplomowe@humanitas.edu.pl; tel.: 032 363 12 21

Kursy dokształcające i szkolenia: szkolenia@humanitas.edu.pl; tel.: 032 363 12 35

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Akademia Humanitas w rankingu uczelni prowadzonym przez PERSPEKTYWY, w roku 2021 zajęła 2. miejsce w województwie śląskim i 13. miejsce w Polsce wśród uczelni niepublicznych

W roku 2021 Akademia Humanitas w rankingu wydziałów prawa w kategorii uczelni publicznych i niepublicznych prowadzonym przez Dziennik Gazeta Prawna zajęła 5. miejsce w Polsce, co oznacza awans o dwa miejsca w stosunku do roku poprzedniego. Uczelnia tym samym uzyskała najwyższą lokatę wśród uczelni niepublicznych na terenie województwa śląskiego.

W 2020 roku Akademia Humanitas zajęła 2. miejsce w województwie śląskim w zestawieniu uczelni niepublicznych w prestiżowym rankingu „Perspektyw”. Na ponad 300 uczelni – jeśli chodzi o ranking ogólnopolski – uzyskaliśmy ogromny awans w stosunku do roku poprzedniego i plasujemy się na 12 pozycji.

W corocznych rankingach studiów podyplomowych uczelni publicznych i niepublicznych, publikowanych przez miesięcznik „Forum Samorządowe”, (ocenie podlegają: zróżnicowanie programu, oferta zajęć dodatkowych dla słuchaczy, dążenie uczelni do aktualizacji nauczanych treści oraz kadra dydaktyczna), Akademia Humanitas trzy lata z rzędu (2015-2013) zajęła II miejsce, a w roku 2012 miejsce VIII i zarazem II w woj. śląskim.

W corocznych rankingach wydziałów uczelni prowadzących studia na kierunku PRAWO, Dziennik Gazeta Prawna przyznała Wyższej Szkole Humanitas w kategorii uczelni niepublicznych: w latach 2016 - 2015 - 7 miejsce (w 2016 z wyróżnieniem); w roku 2014 miejsce 4, w roku 2013 miejsce 6, w roku 2012 miejsce 5.

Dwa lata z rzędu Akademia Humanitas została laureatem prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu Placówka Oświatowa Roku w kategorii Uczelnia Wyższa, otrzymując Godło Uczelnia Wyższa Roku 2015 oraz Uczelnia Wyższa Roku 2014. Konkurs organizowany jest przez Centralne Biuro Certyfikacji Krajowej, który co roku docenia szkoły i uczelnie wyższe z całego kraju, mogące pochwalić się spełnianiem najwyższych standardów w zakresie oferowanych programów nauczania.

W ogólnopolskim rankingu uczelni biznesowych miesięcznika „Home & Market” Akademia Humanitas zajęła: 2. miejsce w województwie śląskim i 16. miejsce w Polsce (2014) odnotowawszy awans o 9 miejsc względem roku 2013. W ramach szczegółowych zestawień rankingowych AH zajęła też 4. miejsce w Polsce i 1. w województwie w kategorii „infrastruktura dydaktyczna”, wyprzedzając kilkanaście uczelni publicznych i niepublicznych z całego kraju. W podobnym rankingu przeprowadzonym w roku 2012 AH znalazła się w gronie 30 najlepszych polskich uczelni, a w roku 2011 zajęła 4 miejsce wśród niepublicznych szkół biznesu działających w regionie śląsko-dąbrowskim.

W roku 2014 Akademia Humanitas znalazła się w gronie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „Uczelnia Przyjazna Rodzicom”, organizowanego w ramach programu grantowego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zostaliśmy wyróżnieni za tworzenie przestrzeni przyjaznej dla rodziców studiujących i pracujących naukowo oraz wdrażanie rozwiązań, które sprzyjają godzeniu życia rodzinnego z nauką i pracą. W konkursie nagrodzono tylko 9 szkół wyższych z całej Polski. Wśród Laureatów były m. in. Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Łódzki.

Akademia Humanitas dwukrotnie znalazła się w gronie uczelni wyróżnionych certyfikatem „Uczelnia Liderów”, przyznawanym przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego pod patronatem Parlamentu Europejskiego. Jako jedna z dwóch szkół wyższych z województwa śląskiego AH uzyskała certyfikat na rok akademicki 2013/2014, wcześniej na rok 2011/2012.

Dwa lata z rzędu Akademia Humanitas znalazła się w elitarnym gronie najlepszych uniwersytetów i akademii w Polsce, wyróżnionych w „Konkursie o milion”, ogłoszonym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W projekcie nagrodzono uczelnie, które najlepiej w Polsce wprowadziły nowe programy studiów, zgodne z metodologią Krajowych Ram Kwalifikacji oraz przygotowały najbardziej innowacyjne i nowoczesne systemy zapewniania jakości kształcenia. W roku 2013 jako jedna z 9 niepublicznych uczelni AH otrzymała nagrodę wysokości miliona złotych za program studiów realizowany na kierunku psychologia, natomiast w roku 2012 za kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna, prowadzony na poziomie studiów II stopnia na Wydziale Nauk Humanistycznych.

W roku 2013, Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych działający przy MNiSW bardzo wysoko ocenił dorobek naukowy Wydziału Administracji i Zarządzania AH. Wydział przeszedł pozytywnie ocenę parametryczną i uzyskał wysoką kategorię naukową B. Oceniano publikacje, aktywność konferencyjną, badawczą, organizacyjną. Kategoria została przyznana AH na okres 4 lat.

Akademia Humanitas, dwa lata z rzędu (2013 i 2012), zwyciężyła w rankingu „Uczelnia Przyjazna Studentom”, zorganizowanym przez „Polska The Times – Dziennik Zachodni”, „Echo Miasta” i portal naszemiasto.pl. W rankingu najbardziej prostudencką szkołę wyższą w regionie wybierali studenci i absolwenci, głosując za pośrednictwem portalu Facebook oraz SMS-ów. W rywalizacji brały udział wszystkie szkoły wyższe z regionu.

W ukazującym się od roku 1993 rankingu szkół wyższych „Wprost” ocenie Kapituły podlegają przede wszystkim: potencjał uczelni, jakość i dostępność dla studentów kadry dydaktycznej, otwartość uczelni na otoczenie, jakość kształcenia oraz działalność uczelnianego biura karier. W tym prestiżowym rankingu AH w 2011 r. znalazła się na II miejscu w regionie śląsko-dąbrowskim, wyprzedzając ponad 40 uczelni z całej Polski, w tym szkoły wyższe z tak silnych ośrodków akademickich, jak Warszawa, Wrocław czy Poznań. W 2012 r. uplasowała się na II miejscu w Zagłębiu i na III w regionie śląsko-dąbrowskim.

Akademia Humanitas zajęła w zestawieniu 3. miejsce w województwie śląskim i 20. miejsce w kraju w prestiżowym rankingu szkół biznesu anglojęzycznego czasopisma „Warsaw Business Journal”, opublikowanym w maju 2012 roku. Ranking „Warsaw Business Journal” obejmuje zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne. Dzięki temu AH rywalizowała z takimi potentatami na rynku edukacyjnym, jak Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie czy Uczelnia Łazarskiego w Warszawie. W rankingu oceniano kierunki biznesowe prowadzone przez AH. 

W kwietniu 2012 roku Akademia Humanitas otrzymała medal Agencji Rozwoju Lokalnego w Sosnowcu przyznany w dowód uznania wieloletniej współpracy w zakresie prowadzenia wspólnych badań naukowych, realizowana projektów dydaktycznych, tworzenia platformy komercjalizacji wiedzy i badań oraz inicjowania współpracy pomiędzy sektorami nauki i gospodarki.

W 2011 roku Akademia Humanitas zajęła I miejsce w ogólnopolskim rankingu uczelni przygotowanym i opublikowanym przez „Gazetę Bankową”. Miesięcznik ocenił kierunki o profilu ekonomicznym, przyznając AH zaszczytne miano lidera zestawienia. W rankingu oceniono dwa kierunki prowadzone przez AH: Administrację i Zarządzanie. Doceniono ponadto zaangażowanie uczelni w rozwój edukacji praktycznej studentów, a także projekty uzupełniające kształcenie przyszłych menadżerów i administratywistów, jak cykl wykładów „Humanitas”.

W roku 2010 AH zajęła 6 miejsce w konkursie „Uczelnia Przyjazna Pracodawcom” przeprowadzonym przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie oraz firmę e-Dialog. W ramach konkursu studenci i absolwenci 55 uczelni z całej Polski oceniali swoje szkoły wyższe przez pryzmat stopnia fachowości i przygotowania kadry akademickiej, warunków studiowania, działalności Akademickiego Biura Karier oraz przydatności w pracy zawodowej zdobytej podczas studiów wiedzy.

AH została laureatem konkursu „Edu-Inwestor” zorganizowanego przez magazyn „Education World”. W konkursie wyróżniono szkoły wyższe, które inwestują w swój rozwój i wyróżniają się aktywnością na rzecz rozbudowy infrastruktury edukacyjnej. AH nagrodzona została za inwestycje w bazę lokalową, zasoby biblioteczne i pomoce dydaktyczne. Konkursowe jury doceniło także fakt, iż AH, rozwijając się, inwestuje w swoje otoczenie społeczne, udostępnia własną infrastrukturę środowisku lokalnemu. Wręczenie wyróżnienia miało miejsce 15.11.2006 r. 

AH dwukrotnie została uhonorowana prestiżowym wyróżnieniem „Wiarygodna Szkoła”, przyznawanym przez Akademickie Centrum Informacyjne z Poznania najlepszym polskim uczelniom. Przyznanie certyfikatu oznacza, iż w ocenie ACI uczelnia zapewnienia studentom wysokie standardy edukacyjne i komfort nauki, dba o przygotowanie młodzieży do startu w życie zawodowe poprzez aktywność biura karier i promuje studencką aktywność.

AH otrzymała wyróżnienie „Europejski Standard”. Zostało ono przyznane w lipcu 2004 przez Komitet Rozwoju Zagłębia uczelni, która jako pierwsza w południowej Polsce otrzymała uprawnienia do prowadzenia studiów na kierunku Europeistyka. Nagrodę wręczył Prezydent Dąbrowy Górniczej Jerzy Talkowski.

AKREDYTACJE POLSKIEJ KOMISJI AKREDYTACYJNEJ

rok 2022 - Akredytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunku Administracja

Kierunek administracja prowadzony w Akademii Humanitas w Sosnowcu na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim, w wyniku oceny programowej Uchwałą Polskiej Komisji Akredytacyjnej otrzymał ocenę pozytywną, tym samym komisja stwierdziła, że proces kształcenia realizowany w AH umożliwia studentom tegoż kierunku osiągnięcie założonych efektów uczenia się. Akredytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej obowiązywać będzie do roku akademickiego 2028/2029.

Akredytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunku Prawo

Uchwałą Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej w wyniku przeprowadzonej oceny programowej kierunek prawo prowadzony w Akademii Humanitas na poziomie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim otrzymał ocenę pozytywną. Uczelnia spełnia wszystkie kryteria akredytacyjne ​wymagane przepisami prawa. Zespół wysoko ocenił zarówno koncepcję i efekty kształcenia jak również program studiów, kompetencje, doświadczenie i kwalifikacje kadry dydaktycznej. Następna ocena programowa na kierunku prawo 2027/2028.

rok 2020 - Akredytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunku Psychologia

Uchwałą Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej w wyniku przeprowadzonej oceny programowej kierunek psychologia prowadzony w Akademii Humanitas na poziomie jednolitych studiów magisterskich o profilu praktycznym otrzymał ocenę pozytywną. Zespół wysoko ocenił zarówno koncepcję i efekty kształcenia jak również program studiów i kompetencje, doświadczenie, kwalifikacje kadry dydaktycznej. Uczelnia spełnia wszystkie kryteria akredytacyjne wymagane przepisami prawa.

Akredytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunku Pedagogika

Kierunek pedagogika prowadzony w Akademii Humanitas w Sosnowcu na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim, w wyniku oceny programowej Uchwałą Polskiej Komisji Akredytacyjnej otrzymał ocenę pozytywną. Zespół nauk społecznych, prowadzący działalność w zakresie dyscyplin: nauki o bezpieczeństwie, nauki o komunikacji społecznej i mediach, nauki o polityce i administracji, nauki prawne, nauki socjologiczne, pedagogika, prawo kanoniczne, psychologia stwierdził, że proces kształcenia realizowany w Akademii Humanitas w Sosnowcu umożliwia studentom kierunku pedagogika osiągnięcie założonych efektów uczenia się dla studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim.

Akredytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunku Zarządzanie

Uchwałą Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej w wyniku przeprowadzonej oceny programowej na kierunku zarządzanie prowadzonym w Akademii Humanitas z siedzibą w Sosnowcu na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim kierunek otrzymał ponownie ocenę pozytywną. Następna ocena programowa na kierunku zarządzanie powinna nastąpić w roku akademickim 2025/2026.

rok 2016 - Akredytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunku Prawo z wyróżnieniem za jakość kształcenia

Akademia Humanitas w Sosnowcu uzyskała akredytację Polskiej Komisji Akredytacyjnej na kierunku prawo. PKA przyznała studiom prawniczym w AH ocenę pozytywną, natomiast stosowane przez uczelnię rozwiązania w zakresie jakości kształcenia oceniła wyróżniająco, nadając tym samym najwyższą ocenę w skali stosowanej przez PKA.  Akredytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej obowiązywać będzie do roku akademickiego 2021/2022 – przyznana została na 6 lat.

rok 2014 - Akredytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunku Filologia angielska

Uchwałą Polskiej Komisji Akredytacyjnej kierunek Filologia angielska prowadzony na Wydziale Nauk Humanistycznych Akademii Humanitas, w wyniku akredytacji programowej otrzymał ocenę pozytywną. Ocena ta dotyczy studiów na poziomie pierwszego stopnia o profilu praktycznym i będzie obowiązywała przez sześć lat (do roku akademickiego 2019/2020). Oceniając kierunek Filologia angielska, Polska Komisja Akredytacyjna podkreśliła, iż uczelnia spełnia wszystkie kryteria akredytacyjne ​wymagane przepisami prawa.​​

Akredytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunku Pedagogika

Kierunek Pedagogika prowadzony na Wydziale Nauk Humanistycznych Akademii Humanitas otrzymał ocenę pozytywną w wyniku akredytacji programowej przeprowadzonej przez Polską Komisję Akredytacyjną. Zespół Oceniający PKA w składzie: prof. Bożena Muchacka, prof. Alicja Szerląg, prof. Bożena Matyjas, Artur Gawryszewski i Patrycja Florczuk w trakcie dwudniowego audytu ​w dniach 9-10 XI 2013 roku oceniał jakość kształcenia na kierunku Pedagogika na poziomie studiów I i II stopnia. Audyt ten zakończył się przyznaniem uczelni oceny pozytywnej na sześć lat (do roku akademickiego 2019/2020). 

rok 2011 - Akredytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunku Zarządzanie

Kierunek Zarządzanie, prowadzony w AH od 1997 roku, uzyskał pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia. Komisja stwierdziła, że uczelnia spełnia określone przepisami prawa wymagania kadrowe, programowe i organizacyjne, a także posiada odpowiednią bazę materialną do prowadzenia studiów z zakresu Zarządzania.

rok 2010 - Akredytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunku Administracja

Kierunek Administracja uzyskał pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia. Komisja stwierdziła, że uczelnia spełnia wymogi kadrowe, programowe i organizacyjne, a także posiada odpowiednią bazę materialną do prowadzenia studiów z zakresu Administracji.

Certyfikaty i referencje
Kontakt
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
E-mail
sekretariat@humanitas.edu.pl
Telefon
(+48) 323 631 221