Bełchatowsko Kleszczowski Park Przemysłowo Technologiczny Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Bełchatowsko Kleszczowski Park Przemysłowo Technologiczny Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Charakterystyka działalności firmy
Bełchatowsko Kleszczowski Park Przemysłowo Technologiczny Sp. z o.o. powołano do życia przy współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. i na mocy porozumienia zawartego w dniu 18 marca 2003 roku. W roku 2006 BKPPT Sp. z o.o. zarejestrowano w Krajowym Systemie Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw i Krajowej Sieci Innowacji. Na rynku usług doradczych i szkoleniowych istniejemy od 2006r.
USŁUGI SZKOLENIOWE
- W ramach projektu „FIRMA Z POWEREM !” zrealizowaliśmy:
- Wsparcie szkoleniowo-eksperckie dla 40 uczestników projektu – 40 h szkoleń z zakresu zakładania i prowadzenia własnej działalności i 5 h szkolenia indywidualnego; wsparcie towarzyszące: materiały szkoleniowe, wyżywienie, stypendium szkoleniowe, zwrot kosztów dojazdu);
- Wsparcie finansowe w formie dotacji w wysokości 23.050,00 zł na uruchomienie działalności gospodarczej dla 40 uczestników projektu (24 kobiet i 16 mężczyzn);
- Wsparcie pomostowe podstawowe w wysokości 2.600,00 zł przez 6 miesięcy dla 40 uczestników projektu
Projekt realizowany w okresie od 01-02-2021 r. do 30-06-2023 r.
2.W ramach projektu: „Czysty Biznes – rozwój MMŚP dzięki wykorzystaniu rozwiązań proekologicznych” (Poddziałanie 2.1.1, PO KL). W ramach tego projektu 64 przedsiębiorstwa uczestniczyły w szkoleniach, przeprowadziliśmy 240 godzin szkoleń z zakresu wprowadzenia rozwiązań proekologicznych w firmie.
3. W ramach projektów:
- „Własna firma – Szansa na sukces” i „Własna firma – Szansa na sukces II” (działanie 2.5 ZPORR), przeprowadzono 67 godzin szkoleń na 1 UP (łącznie 40 uczestników) zainteresowanych otworzeniem działalności gospodarczej, z tematyki kreowanie podstaw przedsiębiorczych,
- „Własna firma – Szansa na sukces III” i „Własna firma – Szansa na sukces IV” (działanie 6.2 PO KL), przeprowadzono 56 godzin szkoleń na 1 UP (łącznie 65 uczestników) zainteresowanych otworzeniem działalności gospodarczej, z tematyki kreowanie podstaw przedsiębiorczych,
4. W ramach projektu "Wsparcie przedsiębiorczości akademickiej dla rozwoju firm spin-off lub spin-out z wykorzystaniem dobrych praktyk innych krajów UE", (poddziałanie 8.2.1 PO KL), zrealizowaliśmy 96 godzin szkoleń na 1 UP (łącznie 80-ciu uczestników projektu - pracowników naukowych, doktorantów, studentów, absolwentów PŁ). Szkolenia odbywały się w 6-ciu blokach tematycznych, obejmujących:
- Prawne aspekty zakładania działalności gospodarczej typu spin-off/out,
- Finansowe aspekty zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej,
- Biznes plan,
- Zarządzanie strategiczne i marketing w firmie,
- Pozyskiwanie finansowania zewnętrznego na start działalności firm typu spin-off lub spin-out,
- Jak pozyskać klienta? Techniki negocjacji w biznesie.
5. W wyniku realizacji projektu "Zarządzanie rozwojem firmy", realizowanego w ramach dz. 2.3a ZPORZL, przeszkoliliśmy 591 osób z 498 firm. Przedsiębiorcy mogli skorzystać z 39 szkoleń z zakresu:
- Wdrażanie innowacji w przedsiębiorstwie.
- Pozyskiwanie finansowania zewnętrznego.
- Prawno-administracyjne aspekty zarządzania firmą w fazie wzrostu.
- Prowadzenie działalności gospodarczej w krajach UE.
6. Przeszkoliliśmy ponad 60 osób w ramach odpłatnych szkoleń wynikających z bieżącego zapotrzebowania firm z terenu naszego działania, tj.:
- Audytor systemu zarządzania jakością i środowiskowego.
- Wymagania dotyczące BHP w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy.
- Audytor wewnętrzny systemu zarządzania jakością i środowiskowego.
- Audytor wewnętrzny systemu zarządzania jakością zgodnego z normą ISO 9001:2000, środowiskowego zgodnego z normą ISO 14001:2005 oraz systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodnego z normą PN-N-18001.
- Kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.
- Nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych.
USŁUGI DORADCZE OGÓLNE
1. W ramach realizowanych przez BKPPT Sp. z o.o. projektów:
- „Innowacja kluczem do sukcesu”, projekt realizowany w ramach działania 3.1 POIG - 70 godzin indywidualnego doradztwa dla 19 uczestników projektu z zakresu: zakładania i prowadzenia przedsiębiorstwa w formie spółki kapitałowej oraz prawno – podatkowych aspektów z tym związanych, jak również z zakresu zarządzania prawami własności intelektualnej.
- "Wsparcie przedsiębiorczości akademickiej dla rozwoju firm spin-off lub spin-out z wykorzystaniem dobrych praktyk innych krajów UE"- 240 godziny doradztwa indywidualnego dla 80 uczestników projektu z zakresu: opracowanie biznes planu, doboru formy prowadzenia działalności, formy opodatkowania działalności gospodarczej, przygotowania materiałów promocyjnych firmy.
- „Własna firma – Szansa na sukces” i „Własna firma – Szansa na sukces II”- 1620 godzin doradztwa indywidulanego dla 40 uczestników projektów,
- „Własna firma – Szansa na sukces III” i „Własna firma – Szansa na sukces IV” - 2841 godzin doradztwa indywidulanego dla 65 uczestników projektów, z zakresu administracyjno – prawnych aspektów uruchamiania i prowadzenia działalności gospodarczej, pozyskiwania finansowania zewnętrznego na uruchomienie i rozwój działalności gospodarczej, w tym funduszy UE, przygotowanie biznes planu i dokumentów niezbędnych do otrzymania podstawowego wsparcia pomostowego, wsparcia finansowego, przedłużonego wsparcia pomostowego, zagadnień związanych z finansami i księgowością w firmie.
2. Usługi doradcze w zakresie rozliczania projektów unijnych dla przedsiębiorców, uczelni oraz dla samorządów:
- dla przedsiębiorców:
- Doradztwo w zakresie wdrożenia ZSJ i zarządzania środowiskowego zgodnego z normami ISO 9001 i ISO 14001 oraz przygotowanie do certyfikacji.
- Opracowanie dokumentacji dot. zakupu Zakładu Przetwórstwa Mięsnego.
- Ocenialiśmy projekty na otworzenie spółdzielni socjalnych.
- Doradzamy w zakresie społecznej odpowiedzialności w biznesie CSR.
- Doradzamy w zakresie opracowania wniosków do ZUS w ramach prewencji wypadkowej.
- dla uczelni wyższych:
- Opracowanie podręcznika ABC Przedsiębiorcy.
- Szkolenie z pozyskiwania finansowego w ramach projektu „Wsparcie Innowacyjne Przedsiębiorczości Akademickiej”.
- Opracowanie w ramach międzynarodowego konsorcjum PeSCoS raportu potrzeb sektora MSP w zakresie obniżania niekorzystnego wpływu na środowisko w szczególności w dziedzinie systemów grzewczych, recyklingu, transportu, konsumpcji papieru, i ograniczania spożycia energii elektrycznej.
- Przygotowanie i przeprowadzenie szkoleń dla 3 piętnastoosobowych grup doktorantów w ramach realizacji projektu ”Stypendia naukowe dla najlepszych doktorantów z zakresu nowych technologii”. Szkolenia tj. Komercjalizacja pomysłów naukowych, Pozyskiwanie środków na komercjalizację pomysłów naukowych, Spin off/spin out przedsiębiorstwa powstające na styku uczelni i przemysłu.
USŁUGI DORADCZE PROINNOWACYJNE
Od 2008r. zrealizowaliśmy 324 usługi doradcze proinnowacyjne, w ramach projektu „Profesjonalne usługi proinnowacyjne gwarancją sukcesu w biznesie”, który realizowany był w ramach działania 5.2 POIG. Celem projektu było ułatwienie przedsiębiorcom na terenie całego kraju dostępu do kompleksowych, wysokiej jakości usług biznesowych niezbędnych z punktu widzenia prowadzonej działalności innowacyjnej. Były to usługi:
- Audyt technologiczny pod kątem zastosowania wytypowanej przez Politechnikę Łódzką, inną uczelnię lub jednostkę badawczo – rozwojową lub inny podmiot, technologii do komercjalizacji / Audyt technologiczny pod kątem możliwości zastosowania innowacyjnych zmian w obecnie stosowanych procesach technologicznych.
- Analiza opłacalności technologiczno-ekonomicznej wdrożenia nowej technologii lub zmiany aktualnie stosowanego rozwiązania technologicznego.
- Analiza szczegółowa technologicznych możliwości uzyskania założonych parametrów nową lub zasadniczo zmodyfikowaną technologią – ekspertyza.
- Analiza opłacalności wdrożenia zaproponowanego nowego lub zasadniczo zmodyfikowanego rozwiązania technologicznego, wskazówki/wytyczne do wykonania partii próbnych, monitorowania przebiegu badan eksploatacyjnych, weryfikacji efektów wdrożenia.
- Wydanie opinii o innowacyjności.
- Audyt technologiczny dotyczący wdrożenia innowacji w firmie.
- Opracowanie założeń do wdrożenia innowacji organizacyjnych związanych z wprowadzeniem zmian procesowych.
USŁUGI WSPERAJĄCE ROZWÓJ GOSPODARCZY REGIONU
- Projekt „Transformacja, a rozwój gospodarczy regionu” (IX-XII.2022 r.)
Celem projektu „Transformacja a rozwój gospodarczy regionu” było opracowanie kierunków rozwojowych, kluczowych dla transformacji podregionu piotrkowskiego i sieradzkiego, a także dla całego województwa łódzkiego. W ramach projektu wykorzystane zostały metody, techniki i narzędzia badawcze, pozwalające na wypracowanie rekomendacji kierunków rozwojowych oczekiwanych m.in. przez społeczności lokalne. Powyższe narzędzia zostały wykorzystane podczas organizacji spotkań dla różnych grup odbiorców z podregionu piotrkowskiego i sieradzkiego. Działania te pozwoliły na wypracowanie realnych potrzeb wszystkich grup docelowych, które zostały zebrane w Raporcie końcowym.
2.Projekt partnerski pn. „Zawodowa reaktywacja”. Partnerstwo w projekcie tworzą: Centrum Rozwoju Kompetencji Województwa Łódzkiego i PGE Polskiej Grupy Energetycznej w Woli Grzymalinej – Lider projektu, oraz Bełchatowsko Kleszczowski Park Przemysłowo Technologiczny Sp. z o.o. i Inovatica Sp. z o.o., Sp. k.
Celem projektu jest objęcie usługami rozwojowymi 2330 osób dorosłych z obszaru transformacji WŁ, które chcą z własnej inicjatywy podnieść swoje kwalifikacje lub kompetencje lub przekwalifikować się, w tym wsparcie dla osób z najtrudniejszych grup docelowych – za pośrednictwem BUR.
Grupą docelową w projekcie są osoby dorosłe, które uczą się lub pracują, lub zamieszkują na Obszarze Transformacji (OT) i z własnej inicjatywy chcą podnieść umiejętności, kompetencje lub nabyć kwalifikacje. WAŻNE! Uczestnikiem projektu nie może być osoba, która prowadzi działalność gospodarczą.
Projekt oferuje dofinansowanie do usług rozwojowych, wybranych przez Uczestnika Projektu z Bazy Usług Rozwojowych (BUR), wynikających z Bilansu Kompetencji.
Usługi rozwojowe rozliczane za pomocą bonów rozwojowych to:
- usługi szkoleniowe i doradcze,
- studia podyplomowe.
- za pomocą bonu można również rozliczyć koszt egzaminu.
Obszar realizacji projektu to 35 gmin z Obszaru Transformacji Województwa Łódzkiego.
Projekt realizowany będzie w okresie 01.01.2024 – 30.06.2026 r.
W ramach projektu BKPPT Sp. z o.o. odpowiada za działania związane z udzielaniem wsparcia (doradztwo zawodowe, konsultacje i usługi rozwojowe), rozliczanie wsparcia, kontrolą usług oraz promocją projekt2.
3.Realizacja projektów:
- „Bon – apetyt na rozwój” skierowany był do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz osób samozatrudnionych z terenu województwa łódzkiego. Wsparcie polegało na przyznaniu bonów rozwojowych, które przedsiębiorca mógł przeznaczyć na przeszkolenie swoich pracowników i siebie. Pracownik MŚP mógł skorzystać z wybranej usługi rozwojowej oferowanej przez firmy zarejestrowane w internetowej Bazie Usług Rozwojowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Projekt realizowany był w okresie od 02-11-2017 do 31-12-2019.
Liderem projektu była Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. BKPPT Sp. z o.o. była Partnerem projektu. Pozostali Partnerzy projektu: Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A. i Enginearch.
- „Łódzka Oferta Rozwoju Kwalifikacji i Kompetencji Edycja 2” skierowany był do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz osób samozatrudnionych z terenu województwa łódzkiego. Wsparcie polegało na przyznaniu bonów rozwojowych, które przedsiębiorca mógł przeznaczyć na przeszkolenie swoich pracowników i siebie.
Projekt realizowany był w okresie od 01-10-2019 do 30-06-2021.
Liderem projektu było Krajowe Centrum Pracy Sp. z o.o. BKPPT Sp. z o.o. była Partnerem projektu. Pozostali Partnerzy projektu: Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Fundacja Rozwoju Gminy Zelów, Enginearch.
BKPPT obecnie posiada System Zarządzania Jakością wg NORMY ISO 9001:2015, natomiast we wcześniejszych latach (od 13.02.2006r.) utrzymywało i doskonaliło System Zarządzania Jakością wg NORMY ISO 9001:2008. Jesteśmy jedną z najlepszych instytucji wspierających przedsiębiorczość w województwie łódzkim. Zajęliśmy 4 miejsce wśród Parków w Polsce wg Inicjatywy Benchmarking Parków Technologicznych. Posiadamy Certyfikat Innowacyjności, jako jedna z 500 –set najbardziej innowacyjnych firm w Polsce oraz wyróżnienie w kategorii „Innowacyjny Projekt – Współpraca Biznesu z Nauką” za realizację projektu „Profesjonalne usługi proinnowacyjne gwarancją sukcesu w biznesie”.