Park Naukowo - Technologiczny "Technopark Gliwice" Sp. z o.o.

Możliwość dofinansowania
Logo Park Naukowo - Technologiczny "Technopark Gliwice" Sp. z o.o.
Konarskiego 18/C
44-100 Gliwice
Usługa doradcza / Usługa szkoleniowa
Liczba zrealizowanych usług: 2
Aktualne usługi
Charakterystyka działalności firmy

Od czerwcu 2008 r. Technopark Gliwice udostępnił ponad 2000 m2 powierzchni na rzecz przedsiębiorców działających w obszarze zaawansowanych technologii. W okresie działalności z parkiem związanych było 60 firm, które wykorzystywały infrastrukturę biurową oraz warsztatową. Ponad 1/3 firm działała na zasadach przygotowanych dla firm w fazie początkowej (inkubacji). Działalność parku zaowocowała wyróżnieniem instytucji wieloma nagrodami o znaczeniu krajowym. Wśród najważniejszych warto wymienić tytuł dla „Innowacyjnej firmy 2008”, „Innowacyjnego projektu 2009”, „Regionalnego Lidera Innowacji i Rozwoju 2010”, „Partnera biznesowego 2010”, „Najlepszej spółki samorządowej w Polsce w 2011 roku” a także srebrne godło w kategorii QI SERVICES  w programie Quality International Najwyższa Jakość 2012. Uwieńczeniem dostrzeżenia „Technoparku Gliwice” na arenie ogólnokrajowej była nagroda dla Pana Profesora Jana Kosmola w kategorii „Osoba wspierająca przedsiębiorczość akademicką” nadana przez AIP Politechniki Wrocławskiej.

„Technopark Gliwice” angażuje się w realizację projektów dofinansowanych ze źródeł krajowych oraz Funduszy Europejskich. Pozytywnie zakończono realizację  ponad 20 projektów. Pula środków przeznaczonych na realizację przekroczyła 42 mln złotych.
W ramach realizowanych działań Park sfinansował powstanie 60 mikroprzedsiębiorstw, dokonano dokapitalizowania 6 spółek opartych na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych. Łączny bezpośredni wkład w powstanie wymienionej grupy przedsiębiorstw będzie wynosił 8,5 mln złotych. 
W ramach realizowanych działań przeszkolono na wielodniowych spotkaniach ponad 2600 studentów śląskich uczelni a także udzielono ponad 2000 godzin wsparcia doradczego. Wsparcie udzielone zostało ze środków własnych a także projektów, które zostały sfinansowane w ramach programów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Funduszy Europejskich (w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka). Wraz z Inqbatorem Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu stworzono autorski, dedykowany przedsiębiorczości akademickiej system szkoleń wraz z podręcznikami oraz materiałami audiowizualnymi, który będzie oferowany innym jednostkom wspierania przedsiębiorczości w Polsce. Park realizuje również inicjatywę wsparcia doktorantów, którzy w ramach projektu otrzymują stypendium naukowe. Wybrani Stypendyści kształcą się na kierunkach szczególnie istotnych z punktu widzenia rozwoju województwa śląskiego. Wsparciem objęto 16 osób na okres do 1,5 roku w łącznej kwocie 860 tyś złotych. Wypłata stypendiów uzupełniana jest o wsparcie towarzyszące tzn. szkolenia stacjonarne i wyjazdowe, mentoring oraz doradztwo specjalistyczne.

„Technopark Gliwice” dysponuje wysokospecjalistycznym sprzętem i oprogramowaniem. W swoim dorobku Park posiada urządzenia do obróbki skrawaniem – Centrum tokarsko-frezarskie, maszynę pomiarową ZEISS Accura, ramię pomiarowe wraz z głowicą skanującą. urządzenie do szybkiego prototypowania (Rapid Prototyping) oraz urządzenie do obróbki strumieniem wodno-ściernym pod wysokim ciśnieniem w technice 3D – WATERJET. „Technopark Gliwice” dysponuje również oprogramowaniem do analiz wytrzymałościowych i symulacji przy wykorzystaniu Metody Elementów Skończonych – Ansys a także oprogramowaniem CATIA i Solid Edge służące do projektowania w 3D. Do tej pory przy użyciu maszyn i oprogramowania wykonanych zostało ponad 150 usług.

Na rzecz istniejących przedsiębiorstw oraz ich pracowników zrealizowano projekty z Działania 8.1.1. W ramach  realizacji projektów wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw (POKL) przeprowadzono blisko 2000 h szkoleniowych. Wsparciem objętych zostało ponad 350 osób, a do końca 2013 r. ich liczba wyniesie prawie 1000.

Jednym z istotnych zadań „Technoparku Gliwice” jest promowanie innowacji technologicznych i naukowych a także realizacja działań mających na celu rozwój przedsiębiorczości. To właśnie te aspekty  były inspiracją do zorganizowania na terenie  Parku imprezy otwartej o nazwie „Dzień Nauki i Przemysłu”. Ideą przedsięwzięcia jest prezentacja innowacyjnych firm, jednostek naukowych, a także jednostek rozwojowo – badawczych oraz ich osiągnięć. Do tej pory targi zgromadziły prawie 200 wystawców a liczbę odwiedzających szacuje się na ponad 8000 osób z regionu śląska i okolic. 
W marcu 2011 r. „Technopark Gliwice” dołączył do grona członków Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce oraz Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych. W ramach współpracy w maju „Technopark Gliwice” był współorganizatorem XXII Konferencji SOOIPP pt. "Internacjonalizacja przedsiębiorczości opartej na wiedzy – rola Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości". W Konferencji wystąpiło wielu gości z kraju i z zagranicy a patronat nad imprezą objęli m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego-Jerzy Buzek a także Marszałek Województwa Śląskiego. „Technopark Gliwice” jest również zrzeszony z International Association of Science Parks and Areas of Innovation (IASP), Izbą Zaawansowanych Technologii oraz Regionalną Izbą Przemysłowo- Handlową w Gliwicach.
Obecnie na bazie partnerstwa z najstarszym i najbardziej rozpoznawalnym spośród polskich parków naukowych – Parkiem Naukowo-Technologicznym Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prowadzony jest autorski program wsparcia przedsiębiorstw poprzez oferowanie darmowej usługi diagnozy i wsparcia procesów innowacyjnych w przedsiębiorstwach (usługa o nazwie „audyt innowacji”). W ramach prowadzonych projektów na rzecz przedsiębiorstw udzielone zostanie wsparcie ponad 300 przedsiębiorstwom podlegającym audytowi oraz przeszło 1100 pracownikom przedsiębiorstw w ramach projektów szkoleniowych. Wyniki audytu pozwalają na ocenę skuteczności i efektywności innowacyjnych działań prowadzonych w firmie a także przyczyniają się do stymulowania rozwoju i doskonalenia strategii innowacyjności przedsiębiorstwa. Na rzecz przedsiębiorstw przygotowano również 50 pozytywnych opinii o innowacyjności rozwiązań technologicznych gotowych do wdrożenia w firmach. 

"Technopark Gliwice” od początku swojej działalności jest otwarty na wszelkiego rodzaju działania, które mogą przyczynić się do rozwoju innowacji i gospodarki opartej na wiedzy, a w efekcie do podniesienia potencjału gospodarczego Regionu. Dlatego też w 2011 r. jako Partner Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przystąpiliśmy do realizacji III edycji projektu „Zarządzanie, wdrażanie i monitorowanie Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego”. 
W ramach INNOBSERVATOR SILESIA, „Technopark Gliwice” uzupełni Bibliotekę Multimedialną potencjału innowacyjnego regionu. Zostanie stworzona „mapa innowacji" - graficzna, atrakcyjna prezentacja usytuowania ośrodków innowacyjności z regionu Województwa Śląskiego. 

„Technopark Gliwice” to rozległa, nieustannie poszerzającą się sieć kontaktów i powiązań pomiędzy firmami działającymi w tych samych obszarach. Dzięki kilkuletniej działalności  Park posiada ogromną nieustannie powiększającą się bazę zarówno technologiczną jak i ekspercką. „Technopark Gliwice” stanowi platformę współpracy pomiędzy sferą nauki a biznesem jak i poszczególnymi przedsiębiorcami. Innowacyjne, kreatywne, oryginalne koncepcje i rozwiązania powinny być szybko i skutecznie przetwarzane w pożyteczne produkty rynkowe, dlatego tak istotnym celem działalności Parku jest transfer nowoczesnych technologii do gospodarki, a przy tym wykorzystanie ogromnego potencjału intelektualnego, tkwiącego w społeczeństwie zamieszkującym Nasz Region. 

Park Naukowo-Technologiczny „Technopark Gliwice” prowadzi również szereg aktywnych działań informacyjnych i promocyjnych na temat roli innowacyjności w rozwoju nowoczesnego biznesu. Z tego względu Instytucja podjęła inicjatywę organizowania „wizyt studyjnych” na terenie swojej siedziby. Wizyty mają na celu przedstawienie dorobku parku technologicznego a także prywatnych przedsiębiorstw (lokatorów), których wspólnym mianownikiem są innowacje. Pracownicy „Technoparku Gliwice” oprócz oprowadzania uczestników po budynku udzielają odpowiedzi na wszelkie pytania związane z możliwością komercjalizacji badań oraz zakupem licencji i opracowywanych technologii. Istotnym elementem wizyty jest zwiedzanie pracowni i znajdujących się w niej maszyn.

Kolejną inicjatywą skierowaną do przedsiębiorców jest usługa Wirtualnego Inkubatora. Wirtualny Inkubator jest dogodnym rozwiązaniem dla osób rozpoczynających własną działalności lub nieposiadających stałej siedziby swojej firmy. Dzięki opcji nie tylko istnieje możliwość rejestracji własnej firmy, ale również skorzystania z dodatkowych udogodnień, pomagających i ułatwiających prowadzenie własnej działalności gospodarczej. 
W 2015 roku oddano kolejny budynek „Technoparku Gliwice” gdzie powstało m.in. laboratorium komputerowe akredytowane prze PTI ECDL. 
 

Celem strategicznym Technoparku Gliwice jest tworzenie nowoczesnego, zgodnego ze standardami UE i spełniającego oczekiwania inwestorów oraz młodych ludzi kończących studia techniczne i zamierzających podjąć samodzielną działalność gospodarczą w obszarze innowacyjnych technologii przedsięwzięcia inwestycyjnego, pozwalającego na skuteczne ekonomicznie i korzystne społecznie prowadzenie działalności gospodarczej i wykorzystanie ogromnego potencjału intelektualnego, tkwiącego w społeczeństwie zamieszkującym region śląski. Szczegółowe cele można sformułować następująco:

  • Wspomaganie transferu innowacyjnych technologii z Politechniki Śląskiej i jednostek B+R z regionu śląskiego do MŚP, poprzez tworzenie im korzystniejszych warunków gospodarowania na terenie Technoparku (atrakcyjne cenowo warunki lokalowe, obsługę administracyjną, doradztwo biznesowe), pośrednictwo w dostępie do technologii, pomoc w dostępie do laboratoriów uczelni, pomoc w znalezieniu naukowców wspomagających aplikacje technologii w MŚP, pomoc w pozyskiwaniu środków z UE na działalność MŚP.
  • Aktywizowanie działań inkubacyjnych i tworzenia nowych innowacyjnych firm technologicznych. Potencjalnymi zainteresowanymi są tysiące absolwentów Politechniki Śląskiej, doktorantów i ok. 2 tyś. pracowników naukowych, także zaplecza B+R zlokalizowanych w okolicach Technoparku. Działania innowacyjne obejmują aktualne kierunki rozwojowe jak: technologie informacyjne i teleinformatykę, elektronikę, technologie związane z medycyną, biotechnologie, technologie proekologiczne, technologie związane z powłokami ochronnymi, szybkie prototypowanie i inne.
  • Pozyskiwanie firm reprezentujących technologie zaliczane do sektora High-Tech i promowanie ich na obszarze Technoparku. Pozwoli to na tworzenie nowych miejsc pracy w obszarze najnowszych technologii, co jest szczególnie ważne dla szerokiej rzeszy absolwentów i studentów Politechniki Śląskiej oaz przekształcania postindustrialnego regionu śląskiego w nowoczesny region społeczno-gospodarczy, mogący konkurować na rynkach całego świata.
Certyfikaty i referencje
Kontakt
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
E-mail
info@technopark.gliwice.pl
Telefon
323358500