Lubuski Klaster Metalowy

Logo Lubuski Klaster Metalowy
Brak ocen dla tego dostawcy

Lubuski Klaster Metalowy

NIP 5993058555
ul. Jagiellończyka 17/1
66-400 Gorzów Wielkopolski
Liczba zrealizowanych usług: 0
Aktualne usługi
Charakterystyka działalności firmy

Stowarzyszenie Lubuski Klaster Metalowy (LKM) jest najdłuższej działającym klastrem w województwie lubuskim. LKM powstał w 2008 roku w efekcie zapotrzebowania przedsiębiorstw różnych branż przemysłu metalowego na realizację wspólnych działań pozwalających na osiągnięcie przewagi rynkowej poprzez organizacje systemu zbiorowych zakupów materiałów i komponentów do produkcji oraz systemu transakcyjnego dla zakupów i sprzedaży zdolności produkcyjnych.

Obecnie członkami LKM-u jest 55 podmiotów z województwa lubuskiego, zachodnio-pomorskiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Kierunki wymiany handlowej firm należących do klastra obejmują Europę, Afrykę Azję i obie Ameryki. Wartość produkcji tych firm przekroczyła próg 400 mln zł, a liczba zatrudnionych w firmach należących do klastra wynosi ponad 3000 osób.

Firmy branży metalowej oferują swoje produkty dla przetwórstwa przemysłowego, energetyki, budownictwa, ochrony środowiska i rolnictwa. Usługi obejmują wszelkiego typu badania, remonty, naprawy, modernizacje, montaż maszyn, urządzeń i instalacji oraz kompleksowe przenoszenie fabryk i linii produkcyjnych.

Lubuski Klaster Metalowy oferuje swoim członkom pomoc w rozwiązywaniu problemów organizacyjnych, technicznych, handlowych oraz szkoleniowych. Stwarza korzystne warunki rozwoju, m.in. poprzez współdziałanie z organami administracji państwowej i samorządowej oraz organizacjami pozarządowymi.  Klaster odgrywa ogromną role w budowaniu sieci kooperacji oraz spójnego systemu edukacji nauk ścisłych oraz technicznych na poziomie szkoły średniej (z Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu i z Zespołem Szkół Elektrycznych) i szkolnictwa wyższego (współpraca z Wydziałem Technicznym Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. oraz z Uniwersytetem Zielonogórskim).

LKM tworzy ponadto efektywne powiązania między nauką i biznesem w zakresie transferu wiedzy, badań i zastosowań innowacyjnych technologii (misje, targi, giełdy kooperacyjne, konferencje, szkolenia), a ostatnio również Partnerstwo SMART FACTORY 4.0. powołane w ramach konkursu na wybór obszarów kluczowych w ramach Lubuskich Inteligentnych Specjalizacji. Dzięki temu wdrożono do przemysłu innowacyjne produkty, min.: giętarkę używaną do produkcji grzejników rurowych, obrabiarki wiertarskie, formy wtryskowe oraz doniczkę ekologiczną. Klaster przyczynił się do powstania Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego Parku Naukowo-Przemysłowego (GOT PNP). Klaster prowadzi ożywioną współpracę transgraniczną z partnerami branży metalowej z Brandenburgii realizując wspólnie projekty unijne (polityka zatrudnienia, wspieranie kompetencji kształcenia w branży metalowej i elektrycznej oraz  wprowadzanie innowacyjnych technologii).

Potwierdzeniem wysokiej jakości świadczonych usług przez Lubuski Klaster Metalowy jest fakt, że jest to jedyny klaster w województwie, który spełnia standardy zarządzania klastrem określone przez PARP.

Za działalność w 2015 roku Lubuski Klaster Metalowy otrzymał specjalne podziękowania i nagrodę od Ministra Gospodarki za „wspieranie innowacyjności i przedsiębiorczości poprzez aktywną współpracę z sektorem publicznym i szkolnictwem zawodowym oraz działania mające na celu dopasowanie kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy poprzez inicjowanie technicznych kierunków kształcenia”.

Członkowie klastra

Stowarzyszenie Lubuski Klaster Metalowy (LKM) powstało w efekcie zapotrzebowania przedsiębiorstw różnych branż przemysłu metalowego na realizację wspólnych działań pozwalających na osiągnięcie przewagi rynkowej poprzez organizacje: systemu zbiorowych zakupów materiałów i komponentów do produkcji oraz systemu transakcyjnego dla zakupów i sprzedaży zdolności produkcyjnych.

LKM liczy obecnie 55 podmiotów z 4 województw: lubuskiego, zachodnio-pomorskiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Kierunki wymiany handlowej firm należących do klastra obejmują Europę, Afrykę Azję i obie Ameryki, jednak główne rynki to: Niemcy, Francja, Dania, Holandia, Włochy, Wielka Brytania, Ukraina, Litwa i rynek krajowy.

Potencjał LKM-u

Firmy branży metalowej oferują swoje produkty dla przetwórstwa przemysłowego, energetyki, budownictwa, ochrony środowiska i rolnictwa. Usługi obejmują wszelkiego typu badania, remonty, naprawy, modernizacje, montaż maszyn, urządzeń i instalacji oraz kompleksowe przenoszenie fabryk i linii produkcyjnych.

Główne technologie stosowane w firmach metalowych zrzeszonych w LKM obejmują min.: obróbkę wiórową i plastyczną, cięcie tlenowe, laserowe i plazmowe stali, technologie spawalnicze, cynkowanie ogniowe, malowanie, technologie wytwarzania odlewów z żeliwa szarego metodą formowania ręcznego i metodą pełnej formy, technikę pomiarową 3D, pomiar drgań, osiowanie wałów i sprzęgieł, wyważanie elementów wirujących, obróbkę kół zębatych, itd.

Oferta i efekty działania klastra

LKM oferuje swoim członkom pomoc w rozwiązywaniu problemów organizacyjnych, technicznych, handlowych oraz szkoleniowych. Stwarza korzystne warunki rozwoju, m.in. poprzez współdziałanie z organami administracji państwowej i samorządowej oraz organizacjami pozarządowymi.

Powiększa sieć kooperacji oraz spójnego systemu edukacji nauk ścisłych i technicznych na poziomie szkół średnich i szkolnictwa wyższego. 

LKM tworzy ponadto efektywne powiązania między nauką i biznesem w zakresie transferu wiedzy, badań i zastosowań innowacyjnych technologii (misje, targi, giełdy kooperacyjne, konferencje, szkolenia). Dzięki temu wdrożono do przemysłu innowacyjne produkty, min.: giętarkę używaną do produkcji grzejników rurowych, obrabiarki wiertarskie, formy wtryskowe oraz doniczkę ekologiczną. Klaster przyczynił się do powstania Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego Parku Naukowo-Przemysłowego (GOT PNP). Klaster prowadzi ożywioną współpracę transgraniczną z partnerami branży metalowej z Brandenburgii realizując wspólnie projekty unijne (polityka zatrudnienia, wspieranie kompetencji kształcenia w branży metalowej i elektrycznej oraz  wprowadzanie innowacyjnych technologii).

W 2015 roku LKM otrzymał specjalne podziękowania i nagrodę od Ministra Gospodarki za „wspieranie innowacyjności i przedsiębiorczości poprzez aktywną współpracę z sektorem publicznym i szkolnictwem zawodowym oraz działania mające na celu dopasowanie kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy poprzez inicjowanie technicznych kierunków kształcenia”.

Lubuski Klaster Metalowy jest jedynym klastrem w województwie, który spełnia standardy zarządzania klastrem określone przez PARP.

Kontakt
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
E-mail
biuro@lubuskiklaster.pl
Telefon
(+48) 957 227 530