Wydział Prawa Uniwersytet w Białymstoku
Charakterystyka działalności firmy
Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku od wielu lat należy do najlepszych w kraju. W 2012 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał Wydziałowi certyfikat za prowadzenie najlepszego kierunku studiów w zakresie prawa w Polsce, w 2017 r. Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku został zakwalifikowany do kategorii naukowej A.
Najnowsze osiągnięcia Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku obejmują:
- uzyskanie
najwyższej oceny w zakresie ewaluacji jakości działalności naukowej, czyli A+ w dyscyplinie nauki prawne
, którą Uniwersytetowi w Białymstoku przyznał w 2022 r. Minister Edukacji i Nauki;-
pozytywną ocenę programową na kierunku prawo
na poziomie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim, nadaną uchwałą nr 41/2021 przez Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej z dnia 21 stycznia 2021 r.;- uzyskanie (jako jedyny w skali kraju wydział prowadzący kierunek prawo)
Certyfikatu Doskonałości Kształcenia w kategorii „Doskonały kierunek”
, który nadano Uchwałą nr 89/2022 Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej z dnia 10 lutego 2022 r.;-
pozytywną ocenę programową na kierunku administracja
na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim, nadaną uchwałą nr 282/2020 przez Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej z dnia 8 kwietnia 2021 r..Strukturę organizacyjną Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku tworzy 12 katedr, 9 zakładów, 1 pracownia oraz Centrum Praktyk Sądowych, Centrum Prawniczego Języka Angielskiego, Legal Centre for Research on Education (Prawnicze Centrum Badań nad Edukacją), Centre for Direct Democracy Studies, Studencka Poradnia Prawna, Centrum Badań nad Państwami Bałtyckimi i Międzynarodowe Centrum Badań i Ekspertyz Kryminologicznych. Nasi pracownicy badawczy i badawczo - dydaktyczni oraz dydaktyczni posiadają bogate doświadczenie w dziedzinie nauk prawnych, jak również doświadczenie praktyczne nabyte w instytucjach publicznych, w tym instytucjach szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości, także w przedsiębiorstwach. Pracownicy Wydziału Prawa posiadają liczne umiejętności eksperckie i doradcze. Wielu spośród nich to specjaliści powszechnie znani w środowisku prawniczym i politycznym, pełniący ważne funkcje w instytucjach rządowych, samorządowych, organach ścigania i wymiaru sprawiedliwości.
Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku ma uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz doktora habilitowanego w dyscyplinie: nauki prawne.
Na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku swoją działalność prowadzą: Wydziałowa Rada Samorządu Studentów oraz 30 kół i organizacji studenckich.
Na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku z dużymi sukcesami działa wspomniana już Studencka Poradnia Prawna - udzielająca, pod okiem wykładowców, bezpłatnych porad prawnych mieszkańcom Białegostoku i regionu. Nasza Poradnia - w renomowanym Rankingu Studenckich Poradni Prawnych, przygotowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” w porozumieniu z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych - uzyskała w 2017 r. - I miejsce, w 2019 – IV miejsce, w 2020 – III miejsce, w 2021 r. – II miejsce, zaś w 2022 r. - I miejsce (ex aequo) w skali kraju oraz już samodzielnie I miejsce w rankingu zarówno w roku 2023 i 2024. Ponadto od 5 grudnia 2024 r. na Wydziale Prawa funkcjonuje Punkt Przyjęć Interesantów Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO).
Na Wydziale działają również: Międzynarodowe Centrum Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego, Stowarzyszenie Absolwentów Wydziału Prawa, Fundacja Prawo i Partnerstwo, Stowarzyszenie Polska Romanistyka Prawnicza oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Wydziału Prawa. Wydawnictwo Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Prawa Temida 2, należy do najlepszych oficyn prawniczych w kraju.
Na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku funkcjonuje 5 szkół prawa obcego: Letnia Szkoła Porównawczego Prawa Amerykańskiego i Europejskiego, Szkoła Prawa Niemieckiego; Szkoła Prawa Francuskiego, Polsko-Białoruska Szkoła Prawa oraz Polsko-Ukraińska Szkoła Prawa
Rokrocznie na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku prowadzone są kursy przygotowujące do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze.
Na Wydziale Prawa prowadzone są studia (w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym):
o prawo (studia jednolite magisterskie);
o administracja (studia I i II stopnia);
o bezpieczeństwo i prawo (studia I i II stopnia);
o doradztwo podatkowe i administracja skarbowa (II stopnia)
o prawo i podatki w biznesie (I stopnia)
o kryminologia (studia I i II stopnia)
o kryminalistyka (II stopnia).
Absolwenci szkół wyższych, którzy uzyskali tytuł magistra lub równorzędny mogą kontynuować kształcenie w dyscyplinie nauki prawne w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu w Białymstoku.
Ponadto w ofercie edukacyjnej Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku znajdują się studia podyplomowe:
- Studia Podyplomowe Administracji Publicznej;
- Studia Podyplomowe Mediatorów Sądowych;
- Studia Podyplomowe Doradztwo Podatkowe;
- Studia Podyplomowe Zamówień Publicznych;
- Studia Podyplomowe Prawo w Nowoczesnych Technologiach Informatycznych;
- Studia Podyplomowe Kształcenia Tłumaczy Przysięgłych Języka Angielskiego;
- Studia Podyplomowe Prawo, Zarządzanie i Mediacja w Ochronie Zdrowia;
- Studia Podyplomowe Zamówienia Publiczne w działalności Lasów Państwowych.