Politechnika Łódzka

Możliwość dofinansowania
Logo Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka

NIP 7270021895
ul. Stefana Żeromskiego 116
90-924 Łódź
Studia podyplomowe / Usługa szkoleniowa
Liczba zrealizowanych usług: 12
Aktualne usługi
Charakterystyka działalności firmy

Politechnika Łódzka  jest uczelnią publiczną, która prowadzi kształcenie  dla 12 tys. studentów na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych, doktoranckich oraz podyplomowych. Kształcenie realizowane jest na profilach ogólnoakademickich oraz praktycznych. Uczelnia posiada  bardzo szeroką ofertę studiów podyplomowych, zawierającą 35 kierunków  m.in. w obszarze  technologii  informatycznych, inżynierii  wytwarzania, logistyki, BHP, kosmetologii, konstrukcji ubioru oraz różnych aspektów zarządzania. Specjalistyczna kadra, którą dysponuje Uczelnia jest gwarantem wysokiej jakości  prowadzonych zajęć  w ramach oferowanych studiów. Dodatkowo w proces kształcenia na studiach podyplomowych  włączeni są specjaliści - praktycy biznesu. Programy studiów podyplomowych zostały oparte na najnowszych światowych programach kształcenia uwzględniających wymagania globalnego  rynku. 
 

PŁ jest jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Posiada ponad 70-letnią tradycję i doświadczenie w kształceniu inżynierów. Ponad 100-tysięczna liczba świetnie wykształconych absolwentów, to efekt pracy kilku pokoleń dobrze przygotowanej kadry: dydaktycznej, naukowo-technicznej oraz sprawnego zaplecza administracyjnego naszej uczelni. Politechnika łódzka jest otwarta dla wszystkich, nie tylko dla studentów, ale  także dla dzieci, młodzieży i seniorów. Każdy może skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej.
Kształcenie jest prowadzone na dziewięciu wydziałach. Są to:
•    Wydział Mechaniczny
•    Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki
•    Wydział Chemiczny
•    Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów
•    Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
•    Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej
•    Wydział Organizacji i Zarządzania 
•    Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska

Kształcenie jest prowadzone na 65 kierunkach. W PŁ kształci się 10 776, w tym 10 227 studentów, 312 słuchaczy na studiach doktoranckich i 237 na studiach podyplomowych. W uczelni zatrudnionych jest 2 610 pracowników, w tym 1 201 nauczycieli akademickich i 326 profesorów.
W Centrum Kształcenia Międzynarodowego (International Faculty of Engineering (IFE)) studenci kształcą się na 16 kierunkach technicznych w języku angielskim oraz na jednym w języku francuskim.
W ramach studiów I stopnia istnieje 13 programów studiów inżynierskich w języku angielskim i 1 w języku francuskim: Advanced Biobased and Bioinspired Materials, Architecture Engineering, Biomedical Engineering, Business, Society and Technology, Business Studies, Computer Science, Electronic and Telecommunication 
Engineering, Industrial Biotechnology, Information Technology, Mathematical Methods in Data Analysis, Mechanical Engineering, Modelling and Data Science, Włókiennictwo i przemysł mody (język angielski) oraz w języku francuskim Business, Society and Technology.
Tytuł magistra oferuje 10 programów studiów II stopnia: Architecture, Computer Science and Information Technology, Applied Electronics, Future Mobility, Master in Mechanical Engineering, Master of Business Studies, Nanotechnology, Smart Manufacturing, włókiennictwo (język angielski), wzornictwo (język angielski).

W uczelni studiuje obecnie ponad 400 obcokrajowców. Studenci studiujący w Politechnice Łódzkiej mają możliwość zdobywania podwójnego dyplomu w ramach umów partnerskich z uczelniami we Francji, Holandii, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Chinach, czy Ukrainie.
Wśród umów o podwójnym dyplomie można znaleźć takie uczelnie francuskie jak: École Nationale Supérieure d'Arts et Métiers ParisTech (tytuł inżyniera), École Catholique d'Arts et Métiers (ECAM) (tytuł inżyniera), INSEEC Business School, Grande École de Commerce du Groupe INSEEC (zarządzanie), Groupe Sup de Co La Rochelle (zarządzanie) oraz Ecole Polytechnique w Paryżu - elitarna i pierwsza uczelnia Francji, porównywana z amerykańską MIT. Uczelnie partnerskie, które podpisały z PŁ umowy o podwójnym dyplomie to m.in. University of Twente w Holandii, Coventry University w Wielkiej Brytanii, University of Pavia we Włoszech, czy Charkowski Uniwersytet Narodowy im. W. N. Karazina na Ukrainie.
Wszystkie oceniane kierunki otrzymały pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Kierunek inżyniera materiałowa cieszy się oceną wyróżniającą PKA.
Kierunki, które otrzymały akredytację Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych i jednocześnie certyfikat jakości EUR-ACE Label to inżyniera materiałowa i mechanika i budowa maszyn na Wydziale Mechanicznym oraz architektura na  Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska.
Politechnika Łódzka, jako pierwsza uczelnia techniczna w Polsce, ma certyfikat jakości kształcenia językowego przyznany przez Stowarzyszenie EAQUALS. Centrum Językowe PŁ otrzymało akredytację Stowarzyszenia Eaquals z wyróżnieniem w sześciu kategoriach. Jednostka działa od 1951 roku i prowadzi zajęcia z języków obcych (angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, rosyjski, włoski) dla studentów i doktorantów Politechniki Łódzkiej.
W ofercie studiów podyplomowych realizowanych przez Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji  znajduje się 14  kierunków, powiązanych z kierunkami Zarządzanie oraz Zarządzanie i Inżynieria Produkcji,  posiadającymi akredytację Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA). Wydział posiada  kategorię A przyznaną przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych po przeprowadzeniu kompleksowej oceny działalności naukowej i badawczo-rozwojowej jednostek naukowych. Posiadamy Certyfikat jakości ISO 9001:2008 w zakresie realizacji procesów naukowo-badawczych, kształcenia i działalności usługowej.  Oryginalne programy kształcenia o praktycznym charakterze, dobrze odpowiadające na potrzeby rynku pracy, realizowane przez praktyków posiadających duże doświadczenie  skutkują   tym, że  od lat  studia podyplomowe realizowane przez Wydział cieszą się dużą popularnością wśród słuchaczy.
W 2014 roku w uczelni powołano angielskojęzyczną Międzynarodową Szkołę Doktorską (ang. IDS) skupiającą obcokrajowców prowadzących badania naukowe. IDS w uznaniu swojej działalności została w 2015 roku laureatem Konkursu Liderzy Zarządzania Uczelnią LUMEN 2015 w kategorii "Umiędzynarodowienie".
Uczelnia realizuje wiele projektów we współpracy z partnerami zagranicznymi. W 2017 roku, Centrum Współpracy Międzynarodowej przy współpracy z Ambasadą Francji w Polsce oraz z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Agence Universitaire de la Francophonie (AUF) otworzyło prestiżowy i wieloletni projekt  Francuskiej Akademii Młodego Inżyniera (FAMI) angażujący młodzież do projektów międzynarodowych, opartych na nowoczesnych technologiach i wyzwaniach społecznych.
Politechnika Łódzka uczestniczy także w Europejskim Stowarzyszeniu Edukacji Inżynierskiej, zajmującej się problemem kształcenia inżynierów w Europie i jest jedynym polskim członkiem Cluster of Industrial Biotechnology (CLIB2021), organizacji zrzeszającej wielkie przedsiębiorstwa przemysłowe i instytucje naukowe, mające olbrzymi wpływ na rozwój globalnej biogospodarki.
Politechnika Łódzka współpracuje z zagranicznymi uczelniami wyższymi w ramach 102 umów o współpracy. Politechnika Łódzka jest członkiem wielu organizacji międzynarodowych: Agence Universitaire de la Francophonie, American Chemical Society, Baltic University Programme, Campus Europae, European Association of Erasmus Coordinators, European Distributed Energy Resources Laboratories, European Federation of Biotechnology,  European Forum for Industrial Biotechnology,   European University Association  Magna Charta Universitatum,  Study in Poland,  Study Engineering in Poland.
Uczelnia jest atrakcyjnym partnerem dla biznesu w regionie. Współpracuje z największymi firmami w kraju i za granicą. Prowadzi badania naukowe na europejskim poziomie, tworzy nowe technologie i patenty przy współpracy z najlepszymi ośrodkami naukowymi na całym świecie.
 W 2016 roku Politechnika Łódzka otrzymała, jako pierwsza uczelnia techniczna w Polsce, logo HR EXCELLENCE IN RESEARCH potwierdzające, że uczelnia stosuje zasady „Europejskiej Karty Naukowca” i „Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych”. Posiadanie  tego znaku zwiększa rozpoznawalności i atrakcyjność uczelni w europejskim obszarze badawczym jako partnera projektowego.
W rankingu szkół wyższych 2017 magazynu edukacyjnego "Perspektywy" zajmujemy szóste miejsce wśród uczelni technicznych. Politechnika Łódzka jest w gronie 12 uczelni polskich, które znalazły się w międzynarodowym rankingu Times Higher Education World University Ranking.
Politechnika Łódzka jest czwartą najchętniej wybieraną uczelnią w Polsce wg raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Od wielu lat w Politechnice Łódzkiej realizowana jest polityka zarządzania własnością intelektualną, która skoncentrowana jest na efektywnym transferze innowacyjnych technologii do gospodarki oraz osiąganiu korzyści finansowych z wykorzystania dóbr niematerialnych.
Wypracowane oraz ciągle doskonalone w Politechnice mechanizmy komercjalizacji uczelnianych rozwiązań umożliwiły skuteczne urynkowienie wielu prac B+R, poprzez ich sprzedaż albo udzielenie licencji na ich wykorzystywanie. Nasza uczelnia z sukcesem transferuje również nowatorskie rozwiązania do biznesu poprzez zakładanie spółek typu spin-off, inicjując oraz wspierając w ten sposób ideę przedsiębiorczości wśród nauczycieli akademickich, doktorantów oraz studentów.
Politechnika Łódzka jest otwarta dla całej lokalnej społeczności, oferuje możliwość korzystania z wiedzy i doświadczenia jej wykładowców oraz z zaplecza lokalowego i laboratoryjnego uczelni. Program kształcenia jest dostosowywany do każdej grupy odbiorów, od najmłodszych - do najstarszych.
W 2008 roku dla dzieci w wieku 7-12 lat powstał Łódzki Uniwersytet Dziecięcy - pierwszy w kraju działający przy uczelni technicznej. Tutaj dzieci rozwijają ciekawość świata i poznają tajniki wiedzy technicznej w prosty i zabawny sposób.
W 2007 roku powołano przy uczelni Liceum Ogólnokształcące. Większość jego absolwentów zostaje naszymi studentami. Brakującym ogniwem w cyklu prowadzącym do kształcenia kadr inżynierskich było powstałe w 2013 r. Gimnazjum Politechniki Łódzkiej.
 Uczelnia ma także ofertę dla seniorów. Od 2006 roku przy PŁ działa Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW). Powstał, by włączyć osoby starsze do systemu kształcenia ustawicznego oraz umożliwić im dalszy rozwój intelektualny i psychofizyczny. Obecnie UTW posiada już dwie filie i blisko 1 000 słuchaczy.

Kontakt
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
E-mail
rozwoj@adm.p.lodz.pl
Telefon
(+48) 42 6312 920, (+48) 42 6312 929