Związek Zakładów Doskonalenia Zawodowego Oddział w Warszawie
Związek Zakładów Doskonalenia Zawodowego Oddział w Warszawie
Charakterystyka działalności firmy
SYSTEM CERTYFIKACJI KWALIFIKACJI KCA
Walidacja i certyfikacja kwalifikacji rynkowych i kompetencji zawodowych
Profesjonalne egzaminy zewnętrzne – również w ramach kursów zawodowych współfinansowanych z EFS
W ramach prowadzonej od wielu lat działalności, Krajowe Centrum Akredytacji, w ramach autorskiego Systemu Certyfikacji Kwalifikacji, oferuje profesjonalną organizację egzaminów zewnętrznych sprawdzających poziom wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych nabytych przez uczestnika w trakcie danego kursu zawodowego. Egzaminy zewnętrzne projektowane są indywidualnie według zapotrzebowania zleceniodawcy, z uwzględnieniem programu danego kursu - zgodnie z wymaganiami dla osób kończących kursy z różnych obszarów zawodowych.
Podstawowym celem działalności Krajowego Centrum Akredytacji jest realizowanie procesów walidacji mających na celu obiektywne sprawdzenie czy osoby ubiegające się o nadanie (potwierdzenie) określonych kwalifikacji (wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych) osiągnęły wyodrębnioną część lub całość wymaganych efektów uczenia się, zakończonych certyfikacją, czyli wystawieniem dokumentu potwierdzającego nadanie kwalifikacji - certyfikatu KCA, rekomendowanego przez przedstawicieli wielu sektorów gospodarki i branż zawodowych.
Krajowe Centrum Akredytacji (KCA) na przestrzeni wielu lat swojej wyspecjalizowanej działalności uzyskało tysiące pozytywnych rekomendacji i opinii zarówno ze strony zleceniodawców jak i uczestników procesów nadawania kwalifikacji.
Od 2016 roku w ramach Systemu Certyfikacji Kwalifikacji KCA zrealizowano na potrzeby Klientów indywidualnych, Instytucji samorządowych, Przedsiębiorców, Fundacji, Instytucji edukacyjnych oraz innych podmiotów gospodarczych tysiące zindywidualizowanych procesów egzaminacyjnych dla przeszło 19 000 osób w ramach najróżniejszych obszarów zawodowych. Klienci Krajowego Centrum Akredytacji zlecają procesy na potrzeby realizacji kursów własnych, projektów finansowanych z Funduszy UE lub w celu potwierdzenia kwalifikacji i kompetencji nabytych drogą formalną, nieformalną oraz pozaformalną.
KCA jako jedyna na rynku instytucja legitymuje się rekomendacjami największych w Polsce organizacji pracodawców ze wszystkich branż i sektorów:
- Krajowej Izby Gospodarczej (KIG)
- Konfederacji LEWIATAN
- Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej
Podstawą funkcjonowania Systemu KCA jest rozdzielne podmiotowo i etapowe realizowanie Procesów Walidacji oraz Procesów Certyfikacji dla poszczególnych kwalifikacji.
System Certyfikacji Kwalifikacji KCA gwarantuje rozdzielność osobową (rozdzielenie ról osób kształcących i egzaminujących) oraz podmiotową (zewnętrzne Instytucje Walidujące przeprowadzają zlecone egzaminy, których wyniki są weryfikowane i uznawane przez Instytucję Certyfikującą – wystawiającą Certyfikaty KCA potwierdzające kwalifikacje).
Organizacją procesów nadawania kwalifikacji zajmują się regionalne przedstawicielstwa posiadające akredytacje Krajowego Centrum Akredytacji (Instytucji Certyfikującej) – Regionalne Centra Walidacji Egzaminowania i Certyfikacji (RCWEiC).
Procesy Walidacji (z wykorzystaniem metod egzaminów zewnętrznych: egzaminu teoretycznego i egzaminu praktycznego) powierzono zaufanym partnerom – Instytucjom Walidującym. Procesy walidacji są objęte stałym monitoringiem Instytucji Certyfikującej (KCA), która zabezpiecza poprawność realizacji oraz dba o przestrzeganie norm i standardów Systemu KCA.
Certyfikat Krajowego Centrum Akredytacji to uznany rynkowo i rozpoznawalny w różnych regionach kraju dokument. Jako druk ścisłego zarachowania jest zabezpieczony przed możliwością sfałszowania zarówno na poziomie technologii drukarskiej jak również poprzez specjalny hologram. Do każdego Certyfikatu wydawany jest suplement, zawierający listę efektów uczenia się zweryfikowanych podczas danego procesu walidacji.
Ogólnopolski zasięg oferty KCA dostępny jest dzięki 15 akredytowanym jednostkom terenowym - RCWEiC
Regionalne Centra Walidacji Egzaminowania i Certyfikacji (RCWEiC) to akredytowane jednostki terenowe KCA, które zajmują się bezpośrednią obsługą Klientów, organizacją procesów walidacji, weryfikacją wyników egzaminów oraz zgodnością ze Standardami KCA przeprowadzonych procesów walidacji, a następnie nadawaniem kwalifikacji – wydawaniem Certyfikatów KCA.
Akredytowane przez KCA Regionalne Centra Walidacji Egzaminowania
i Certyfikacji (RCWEiC):
|
|
Gwarancja najlepszej oferty na rynku!
System Certyfikacji Kwalifikacji KCA zapewnia wysoką jakość, trafność i rzetelność realizowanych procesów walidacji i certyfikacji, prowadzących do formalnego potwierdzenia kompetencji i nadawania kwalifikacji w obszarze określonych dla danej kwalifikacji efektów uczenia się (w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych) niezależnie od metody jaką zostały one nabyte przez kandydata.
Oferta KCA skierowana jest do firm i indywidualnych klientów zainteresowanych potwierdzeniem i certyfikacją kwalifikacji rynkowych i kompetencji zawodowych oraz do uczniów techników i szkół branżowych.
Mogą skorzystać z niej zarówno obywatele Polski, jak również obcokrajowcy, pragnący formalnie potwierdzić swoje kwalifikacje i uzyskać rozpoznawalny certyfikat.
Od 15 marca 2023 roku, na mocy Decyzji Ministra Rozwoju i Technologii, KCA posiada status Instytucji Certyfikującej w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji dla kwalifikacji wolnorynkowej "Obsługa klienta i sprzedaż w punkcie handlowym - sprzedawca".
Krajowe Centrum Akredytacji posiada certyfikowany system zarządzania jakością
zgodny z normą PN EN ISO 9001:2015.
Więcej informacji o Systemie Certyfikacji Kwalifikacji KCA można uzyskać na stronie www.kca.edu.pl, poprzez kontakt z Biurem KCA lub bezpośrednio z Menedżerami poszczególnych RCWEiC.