Fundacja Celeste

Logo Fundacja Celeste
Brak ocen dla tego dostawcy

Fundacja Celeste

NIP 7322174152
ul. Wojska Polskiego 72/74/1U
91-809 Łódź
Liczba zrealizowanych usług: 0
Aktualne usługi
Charakterystyka działalności firmy

Misją Fundacji Celeste jest nieustanne podnoszenie jakości życia ludzi oraz troska o ich zdrowie, w szczególności mentalne. Realizując swoją misję, Fundacja skupia się przede wszystkim wokół takich obszarów jak: aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych z rynku pracy (zwłaszcza z powodu niepełnosprawności), wspieranie ich rehabilitacji oraz propagowanie modelu przedsiębiorczości społecznej.

Fundacja została powołana w celach m.in.:

1. prowadzenia wszechstronnej działalności charytatywnej oraz pomocy osobom starszym, chorym, z niepełnosprawnościami lub wykluczonym społecznie, a także ich rodzinom i bliskim;

2. udzielania pomocy osobom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej i materialnej;

3. aktywizowania społecznie i zawodowo osób wykluczonych społecznie;

4. wspierania rehabilitacji społecznej i zawodowej osób wykluczonych społecznie;

5. propagowania modelu przedsiębiorstwa społecznego;

6. wspierania rozwoju organizacji parasolowych zrzeszających i reprezentujących przedsiębiorstwa społeczne na poziomie krajowym oraz międzynarodowym;

Fundacja została założona w 2014 roku i od samego początku spełnia wyżej wymienione cele. W założeniu grupą docelową Fundacji byli mieszkańcy województwa łódzkiego, a większość działań realizowanych jest na obszarze Łodzi oraz powiatu zgierskiego. Jednakże w ostatnich latach wraz z rozwojem usług internetowych oferta Fundacji może obejmować całą Polskę, szczególnie w kontekście szkoleń online i hybrydowych.

Zważywszy na fakt, iż Fundacja jest firmą społeczną, krąg odbiorców jest bardzo szeroki. Obejmuje osoby wymagające kompleksowego wsparcia i pomocy udzielanych poprzez odpowiednio dobraną rehabilitację oraz dopasowanie właściwej formy aktywizacji do konkretnych potrzeb. Fundacja posiada także ofertę dla innych osób np. dla klientów nieodpłatnych punktów pomocy prawnej oraz prowadzonych przez Fundację restauracji autorskich.

Pierwszym dużym przedsięwzięciem było prowadzenie i administracja DPS dla osób somatycznie chorych w Zgierzu przy ul. Chełmskiej 16/18 we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Niepełnosprawnych w Łodzi. W 2016 r. Fundacja otworzyła innowacyjne Centrum Aktywizacji Zawodowej prowadzone w formule restauracji autorskiej pod nazwą „Filharmonia Smaku” przy ul. Pabianickiej 132 w Łodzi. Główną ideą, jaka przyświecała tej inicjatywie, było utworzenie miejsca, w którym z jednej strony aktywizowane są osoby wykluczone społecznie, a z drugiej prowadzona jest z powodzeniem działalność gospodarcza. Innymi słowy, restauracja „Filharmonia Smaku” stanowi kompromis pomiędzy biznesem a podejmowaniem działań na rzecz osób wykluczonych. Fundacji udało się w ten sposób stworzyć wzorzec firmy społecznej działającej w obszarze gastronomii.

Na kanwie sukcesu „Filharmonii Smaku” w 2018 r. założono drugie Centrum Aktywizacji Zawodowej prowadzone w formule restauracji autorskiej. Fundacja otrzymała od Miasta Łodzi lokal w bardzo prestiżowej lokalizacji przy Placu Wolności, w którym został otwarty „Powidok”. W nowo utworzonym miejscu udało się rozwinąć wcześniejszą koncepcję, ponieważ „Powidok” poza restauracją stanowi także galerię sztuki, w której prezentowane są prace wykonane przez osoby z niepełnosprawnością.

Szukając alternatywnych źródeł finansowania bieżącej działalności, pod koniec 2020 r. Fundacja otworzyła „Stację Zero” przy ul. Sienkiewicza 79. Jest to miejsce oferujące zdrową żywność, w którym dostępne są produkty: bez cukru, dietetyczne i ekologiczne. Sam punkt gastronomiczny działa zgodnie z ideą Zero Waste. Produkty takie jak np. soki czy lody rzemieślnicze są przygotowywane na miejscu. Podobnie jak poprzednie inicjatywy lokal działa na podstawie model firmy społecznej, gdzie do pracy zaangażowane są osoby wykluczone z rynku pracy z uwagi na ich niepełnosprawność. „Stacja Zero” okazała się być sukcesem, dlatego też w 2021 r. podjęto decyzję o otwarciu dwóch kolejnych lokali (przy ul. Piotrkowskiej oraz na Księżym Młynie).

W 2022 roku Fundacja otworzyła nową markę pod nazwą „Dobrostan”, oferując całościowe wsparcie, w tym dla osób chorujących psychicznie. W ramach działań „Dobrostanu” prowadzone są kompleksowe działania prozdrowotne: zróżnicowane treningi aktywności fizycznej, warsztaty myślenia pytaniami, coaching rozwojowy, terapia wisceralna, szkolenia z zakresu psychodietetyki, masaże czy relaksacja. Prowadzone są zarówno treningi osobiste, jak i szkolenia oraz warsztaty grupowe, dostosowując indywidualne strategie interwencji dla każdego uczestnika i minimalizując wpływ ewentualnych zaburzeń na ich zdolność do funkcjonowania społecznego.

W dziedzinie profilaktyki działania „Dobrostanu” skupią się na tworzeniu skutecznych programów edukacyjnych zapobiegania kolejnym barierom zdrowotnym. Promowany jest zdrowy styl życia oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami. Poprzez wzmocnienie odporności psychicznej, dąży się do zapobiegania dalszym problemom zdrowotnym. Jednakże, równie ważna jak umiejętność przygotowywania pełnowartościowych posiłków, jest wiedza na temat wpływu odżywiania na zdrowie psychiczne. W ramach zajęć praktycznych w przejrzysty sposób przekazywana jest wiedza na temat najnowszych badań dotyczących związku między dietą a zdrowiem psychicznym. Uczestnicy takich warsztatów zaznajamiani są z wiedzą, która pozwala im podejmować świadome decyzje żywieniowe, mające pozytywny wpływ na ich dobrostan psychiczny.

„Dobrostan” prowadzi także szkolenia z zakresu aktywności fizycznej (z fizjoterapeutą), dostosowane do możliwości i potrzeb odbiorców, w tym także slow jogging, Smovey, ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. Ponadto dostępne są szkolenia prozdrowotne z zakresu technik oddychania (metodą Butejko), zdrowego snu, coachingu rozwojowego, szkolenia nt. zdrowego kręgosłupa, pozytywnego myślenia, dobrych relacji z otoczeniem itd.

Certyfikaty i referencje
Kontakt
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
E-mail
dobrostan@celeste.pl, fundacja@celeste.pl
Telefon
(+48) 535 677 770, (+48) 500 725 406