ZAKŁAD DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W LUBLINIE
Charakterystyka działalności firmy
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Lublinie jest jedną z największych a zarazem najstarszych instytucji szkoleniowych i edukacyjnych na Lubelszczyźnie działającą jako stowarzyszenie oświatowo-techniczne. Początki istnienia ZDZ w Lublinie sięgają roku 1943, natomiast za oficjalną datę funkcjonowania przyjmuje się rok 1947.
Główne cele statutowe to m.in. organizowanie, kształtowanie i doskonalenie kadr w systemie kursowym, szkolnym i praktycznego nauczania zawodu oraz prowadzenie pracy dydaktycznej i społeczno-wychowawczej wśród uczniów.
Obecnie organizacja posiada 4 Oddziały, 26 szkoły i 9 Centrów Kształcenia i aktywnie działa w Lublinie, Białej Podlaskiej, Biłgoraju, Chełmie, Hrubieszowie, Kraśniku, Łukowie, Łosicach, Parczewie, Puławach, Radzyniu Podlaskim, Tomaszowie Lubelskim, Zalutyniu i Zamościu.
Działalność Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Lublinie, od 2008 roku, jest organizowana zgodnie z wdrożonym Systemem Zarządzania Jakością wg normy PN-EN ISO 9001:2015.
ZDZ w Lublinie wraz ze swoimi Centrami Kształcenia jest wpisany do ewidencji szkół i placówek niepublicznych jednostek samorządowych na terenie których działają.
Posiada akredytacje przyznane przez Lubelskiego Kuratora Oświaty na prowadzenie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych - decyzja nr 28/2008 i 21/2010 (akredytacja dotyczy 40 kursów).
Ponadto ZDZ w Lublinie jest instytucją rynku pracy wpisaną do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (nr ewidencyjny: 2.06/00002/2004), Rejestru Agencji Zatrudnienia (nr ewidencyjny: 5990) w zakresie pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego.
Posiada Atest Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach oraz Komisję Spawalniczą.
Profil działalności ZDZ w Lublinie
ZDZ w Lublinie od 75 lat kształci zawodowo, a od 50 lat prowadzi szkoły, dla których jest organem prowadzącym.
Na przestrzeni lat w ramach działalności kursowej ZDZ w Lublinie przeszkolono ponad 1 050 000 osób, a szkoły ZDZ w Lublinie ukończyło ponad 20 000 uczniów i słuchaczy.
- Działalność szkoleniowa (kursy, szkolenia, seminaria, warsztaty).
Oferta szkoleniowa ZDZ w Lublinie obejmuje niemal wszystkie branże gospodarki i jest na bieżąco aktualizowana o nowe zawody i specjalności, co umożliwia elastyczne dostosowanie do potrzeb i oczekiwań dynamicznego rynku pracy. Kursy organizowane przez ZDZ przygotowują również do egzaminów na tytuły kwalifikacyjne, co pozwala na zdobycie specjalistycznych uprawnień zawodowych. Każdego roku w formie kursowej w ZDZ w Lublinie około 7 000 osób zdobywa nowe/rozwija posiadane kompetencje i kwalifikacje zawodowe. Oferowane usługi zapewniają rozwój zawodowy i społeczny, uwzględniają oczekiwania klientów, a także dostosowane są do potrzeb gospodarki i rynku pracy.
Oferta szkoleniowa ZDZ w Lublinie obejmuje kursy:
- usługowe (m.in.: fryzjerstwo, wizaż, kosmetyka, stylizacja paznokci, krawiectwo lekkie,);
- spawalnicze (spawanie elektryczne, gazowe, MAG 135, TIG 141, MIG 131, cięcie gazowe);
- budowlane (m.in.: technolog robót wykończeniowych, murarz, blacharz, malarz);
- gastronomiczne (m.in.: kucharz, cukiernik, carving, catering);
- z zakresu bezpieczeństwa (m.in.: szkolenia BHP, pracownik ochrony);
- z zakresu obsługi i eksploatacji urządzeń technicznych przygotowujące do uzyskania uprawnień dozoru technicznego UDT (między innymi: wózki jezdniowe, suwnice);
- szkolenia przygotowujące do egzaminów na uprawnienia energetyczne, elektroenergetyczne;
- komunikacyjne (m.in.: prawo jazdy kat. B,);
- komputerowe (m.in.: grafika komputerowa);
- językowe (m.in.: język angielski, niemiecki),
- dla kadr administracyjno-biurowych i ekonomiczno-finansowych (m.in.: ABC działalności gospodarczej, sekretarka-asystentka szefa, księgowość, kadry i płace);
- zawodowe w różnych branżach (m.in. diagnosta samochodowy, magazynier, ogrodnik, florysta, przedstawiciel handlowy, kasjer złotówkowy, kasjer walutowy, opiekun osób starszych i dzieci).
ZDZ w Lublinie świadczy usługi szkoleniowe i doradcze dla klientów indywidualnych oraz na zlecenie lokalnych przedsiębiorców, publicznych i niepublicznych instytucji rynku pracy, ośrodków pomocy społecznej oraz instytucji publicznych. Do naszych klientów należą m.in.:
- Aldik Spółka z o.o.,
- Huta Szkła Gospodarczego Tadeusz Wrześniak Spółka z o.o. Oddział w Parczewie,
- Łuksja Spółka z .o.o. z siedzibą Łazach,
- Hüttenes-Albertus Polska Spółka zo.o.
- VIAMED S.C. J. Wieczorej, J. Mirowska-Wieczorek Pracownia Rozwoju Osobistego SELF z siedzibą w Lublinie,
- Dolnośląski Inkubator Przedsiębiorczości i Arbitrażu Spółka z o.o.,
- Karol Kania i Synowie Spółka z o.o.,
- Izba Celna w Białej Podlaskiej,
- Powiatowa Straż Pożarna w Lubartowie,
- Lubelska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy,
- Zakład Karny w Chełmie,
- Zakład Komunikacji Spółka z o.o. w Zamościu,
- urzędy pracy zlokalizowane na terenie województwa lubelskiego, w tym w szczególności: Powiatowy Urząd Pracy w Białej Podlaskiej, Powiatowy Urząd Pracy w Chełmie, Powiatowy Urząd Pracy w Kraśniku, Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie, Miejski Urząd Pracy w Lublinie, Powiatowy Urząd Pracy w Lubartowie, Powiatowy Urząd Pracy w Łukowie, Powiatowy Urząd Pracy w Parczewie, Powiatowy Urząd Pracy w Puławach, Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu,
- miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej,
- ośrodki pomocy rodzinie,
- fundacje i stowarzyszenia realizujące projekty edukacyjno-szkoleniowe, w tym w szczególności: Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny, Fundacja Aktywności Obywatelskiej z siedzibą z Lublinie, Fundacja Sempre a Frente z siedzibą z Lublinie, Fundacja Inicjatyw Menadżerskich, Lubelska Szkoła Biznesu.
Wysoką jakość kształcenia zapewnia profesjonalna kadra wykładowców i instruktorów nauki zawodu posiadająca wieloletnie doświadczenie i wymagane uprawnienia, w tym przygotowanie pedagogiczne. Zajęcia realizowane są w odpowiednio wyposażonych i stale modyfikowanych pracowniach i warsztatach, dostosowanych do wymogów szkoleniowych, w tym m.in.: sale wykładowe, pracownie gastronomiczne, fryzjerskie, kosmetyczne, hotelarskie, wizażowe, komputerowe, warsztaty do praktycznej nauki zawodu, spawalnie, place manewrowe do nauki jazdy.
Co nas wyróżnia?:
- wieloletnie doświadczenie w realizacji usług szkoleniowych i doradczych,
- rozpoznawalność na lokalnym i krajowym rynku edukacyjno-zawodowym,
- doświadczenie i przygotowanie merytoryczne kadry wykładowców, instruktorów, trenerów i nauczycieli,
- własna baza dydaktyczno-techniczna,
- własne programy nauczania dostosowywane do potrzeb rynku pracy oraz potrzeb i wymagań klientów indywidualnych i instytucjonalnych,
- sieć ośrodków kształcenia i szkół na terenie województwa lubelskiego,
- każdy kurs organizowany przez ZDZ w Lublinie kończy się egzaminem lub inną formą sprawdzenia nabytych wiadomości i umiejętności, co stanowi podstawę do uzyskania zaświadczeń zgodnie z obowiązującym prawodawstwem.
Doświadczenie w realizacji wsparcia współfinansowanego ze środków zewnętrznych
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Lublinie posiada również doświadczenie w pozyskiwaniu i realizacji projektów wspófinansowanych ze środków Unii Europejskiej. W latach 2008-2015 ZDZ zrealizował 18 projektów dla mieszkańców woj. lubelskiego na łączną kwotę ponad 7 000 000 zł.
W perspektywie finansowej 2014-2020 ZDZ w Lublinie pozyskał środki na realizację 8 projektów współfinasowanych ze środków Unii Europejskiej na łączną kwotę 7 693 111,59 zł.
- Szkoły dla młodzieży i dorosłych
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Lublinie jest organem prowadzącym dla 26 szkołach. Są to szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych (branżowe szkoły I stopnia, licea, technika oraz szkoły policealne). ZDZ kształci w 21 różnych kierunkach poszukiwanych na rynku pracy, m.in.: fryzjer, technik administracji, technik bhp, technik ekonomista, technik elektryk, technik informatyk, technik spedytor, technik mechanik, technik rachunkowości, technik technologii żywności, technik usług fryzjerskich oraz technik usług kosmetycznych.
1. Certyfikaty:
- Certyfikat System Zarządzania Jakością ISO 9001:2015; Zakres certyfikacji: usługi w zakresie kształcenia ustawicznego; SZJ wdrożony w 2008 r.
2. Akredytacja przyznana przez Lubelskiego Kuratora Oświaty na prowadzenie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych - decyzja nr 28/2008 i 21/2010 (akredytacja dotyczy 40 kursów)
3. Atesty
- Atest Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach - uprawniający do prowadzenia szkoleń i przeprowadzania egzaminów w zakresie spawalnictwa,
- Zaświadczenia poświadczające udostępnienie programów szkoleń zatwierdzonych przez Urząd Dozoru Technicznego z zakresu: obsługi wózków jezdniowych, obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych, obsługi wózków jezdniowych unoszących, obsługi wózków jezdniowych naładunkowych oraz bezpiecznej wymiany butli.
4. Inne
- Wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod nr 2.06/00002/2004, prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie,
- Certyfikat o dokonaniu wpisu ZDZ w Lublinie do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia (nr wpisu 5990),
- Partnerstwo z TÜV SÜD w zakresie monitoringu jakości świadczonych usług edukacyjnych i wydawania absolwentom szkoleń zaświadczeń o ukończeniu szkolenia uznawanych w Unii Europejskiej,
- Wpis do rejestru podmiotów prowadzących kursy z zakresu przewozu towarów niebezpiecznych ADR prowadzony przez Marszałka Województwa Lubelskiego,
- Zezwolenia właściwych jednostek samorządu terytorialnego na prowadzenie szkoleń dla kandydatów na kierowców kat. B,
- Zaświadczenie o statusie certyfikowanego Laboratorium ECDL, w którym mogą odbywać się egzaminy na Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych,
- Oddziałowa Komisja Spawalnicza Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach.