"PARK NAUKOWO-TECHNOLOGICZNY W OPOLU" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Możliwość dofinansowania
Logo "PARK NAUKOWO-TECHNOLOGICZNY W OPOLU" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Brak ocen dla tego dostawcy
ul. Technologiczna 2
45-839 Opole
Usługa szkoleniowa / Usługa doradcza
Liczba zrealizowanych usług: 0
Aktualne usługi
Charakterystyka działalności firmy

Park Naukowo – Technologiczny w Opolu Sp. z o.o. jest Instytucją Otoczenia Biznesu czyli podmiotem not-for-profit, który wspomaga prowadzenie działalności gospodarczej w szerokim zakresie. Spółka została powołana Aktem Założycielskim 8 listopada 2012 roku przez Prezydenta Miasta Opola. Gmina Miasto Opole jest 100% udziałowcem spółki.

PNT w Opolu jest miejscem współpracy nauki i biznesu, stwarza możliwość poszukiwania i wdrażania nowych rozwiązań technologicznych na styku tych dwóch światów. Tworzy również korzystne warunki dla rozwoju gospodarczego i naukowego miasta Opola oraz całego regionu poprzez pomoc już istniejącym, jak również nowo powstającym inicjatywom. Spółka jest platformą współpracy dla środowisk biznesowych i naukowych, pośrednio tworzy nowe miejsca pracy dla wykształconych na opolskich uczelniach młodych ludzi. Dzięki utworzeniu Parku proinnowacyjne opolskie firmy uzyskują dostęp do specjalistycznych laboratoriów badawczych, zaawansowanego środowiska teleinformatycznego, pomieszczeń biurowych o wysokim standardzie oraz wszelkiej innej niezbędnej infrastruktury i usług koniecznych do prowadzenia działalności, z korzyścią dla społeczności lokalnych miasta i regionu.

Głównym celem Spółki jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju regionu opolskiego, przez tworzenie w mieście Opolu (i województwie opolskim) korzystnych warunków do rozwoju przedsiębiorczości, ze szczególnym uwzględnieniem sektora wysokich technologii. Ma to na celu rozwój gospodarki opartej na wiedzy, tworzenie efektywnych  powiązań pomiędzy nauką i biznesem oraz stymulowanie innowacyjnej przedsiębiorczości w otwartym środowisku partnerskiej współpracy pomiędzy nauką, biznesem i samorządem terytorialnym. Spółka ma zatem stanowić pomost pomiędzy podmiotami gospodarczymi a nowymi technologiami dostępnymi na rynku, prowadzący do rozwoju gospodarki w regionie. Park dzięki istniejącej infrastrukturze oferuje możliwość inkubacji i wsparcie tworzenia firm typu spin-off, jak również realizację badań naukowych i prace zlecone przez firmy zewnętrzne.

Działalności PNT w Opolu przyświeca myśl przewodnia, określona  hasłem M.I.N.D., wynikająca zarówno z misji Parku jak również z wyzwań stawianych przez gospodarkę Opolszczyzny. Znaczenie słowa MIND to:
M - Mentoring,
I - Innowacyjność, za którą kryją się patenty, projekty B+R, rozwój technologii w firmach;
N - Nowoczesność, rozumianą jako nowe projekty, ale także i nowe wyzwania, prace B+R z obszaru wysokich technologii oraz
D - Doskonalenie, rozumiane nie tylko jako badania, również kreacje nowych rozwiązań technologicznych, materiałowych i ich wprowadzenie na rynek.

Siedziba PNT w Opolu jest położona w północno-zachodniej części miasta. Ze względu na bliskość centrum, jak również obwodnicy północnej, nowo wybudowanej obwodnicy Piastowskiej i autostrady A4 jest to strategiczna lokalizacja dla takich przedsięwzięć.
W sąsiedztwie PNT w Opolu znajdują się Centrum Wystawienniczo – Kongresowe, centrum handlowe Karolinka oraz firmy leżące na terenie opolskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Park posiada potencjał infrastrukturalny w postaci 5 budynków (inkubator przedsiębiorczości, budynek laboratoryjno – doświadczalny, budynek wysokich technologii IT, zaplecze wdrożeniowo – biurowe, strefa integracji). Łączna powierzchnia użytkowa budynków wynosi 15 251 m². Są to obiekty nowoczesne, w których zastosowane zostały innowacyjne systemy technologiczne. W infrastrukturze PNT w Opolu znaleźć można  lokale biurowe, laboratoryjne i produkcyjne. Obiekty dają możliwość elastycznej aranżacji przestrzeni modułowych, posiadają pełną wentylację mechaniczną i klimatyzację. Dla wszystkich użytkowników dostępne są zewnętrzne parkingi – łącznie 250 miejsc postojowych. Budynki wyposażone są w szerokopasmowy Internet oraz zaplecze biznesowo - szkoleniowe i system wideokonferencji. Infrastruktura Parku Naukowo – Technologicznego w Opolu przystosowana jest do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Do świadczenia usług szkoleniowych i doradczych przystosowane są cztery obiekty:

  1. Budynek Inkubatora Przedsiębiorczości - to przede wszystkim baza biurowa dla usług IT, doradczych, marketingowych oraz świadczenia usług rozwoju startupów.
  2. Budynek laboratoryjno – doświadczalny dedykowany jest firmom z dziedziny biotechnologii, chemii organicznej, motoryzacji, budownictwa, energetyki – szczególnie firmom z branż inteligentnych specjalizacji.
  3. Budynek Wysokich Technologii IT i Centrum Projektowania Inżynierskiego wraz
    z Centrum Przetwarzania Danych – przeznaczony na działalność dla firm z sektora IT, branży informatycznej oraz projektowania inżynierskiego. W budynku jest również wydzielone miejsce gdzie znajdują się najważniejsze elementy systemu teleinformatycznego PNT w Opolu odpowiadające za niezakłócone funkcjonowanie sieci firmowej i szeregu ważnych aplikacji, w tym  oprogramowania wykorzystywanego w ramach Centrum Projektowania Inżynierskiego. Poza sprzętem komputerowym centrum przetwarzania danych  zawiera skomplikowane systemy zasilania, w tym zasilania awaryjnego oraz systemy klimatyzacyjne i przeciwpożarowe. Jest to przestrzeń specjalnie wydzielona z osobnymi instalacjami, przyłączami i okablowaniem. 
  4. Zaplecze wdrożeniowo – biurowe z przeznaczeniem na potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw - stanowi zaplecze dla inteligentnych specjalizacji oraz innej działalności innowacyjnej, prowadzenia działalności usługowej, magazynowej, a przede wszystkim przygotowania produkcji wdrożeniowej i produkcji prototypowej, objętej profilem nadzoru merytorycznego realizowanego przez Park Naukowo-Technologiczny w Opolu.     

Infrastruktura PNT w Opolu sp. z o.o. jest nowoczesna, stanowiska pracy są usytuowane zgodnie z przepisami BHP i ppoż oraz wyposażone we wszystkie potrzebne elementy do efektywnej pracy. Do dyspozycji są również sale szkoleniowe, stanowiące dodatkowe miejsce na rozmowy biznesowe i świadczenie usług doradczych dla klientów.

W Parku Naukowo – Technologicznym w Opolu utworzony został Punkt Informacji Patentowej świadczący kompleksowe porady w zakresie ochrony własności intelektualnej, usługi badania aktywności patentowej firm, analizy trendów technologicznych, badania stanu techniki, badania zdolności patentowej rozwiązań oraz badania czystości patentowej.
Dodatkowo w PNT w Opolu został powołany Instytut Rozwoju Regionalnego jako wewnętrzna jednostka organizacyjna. Jego celem i zadaniem jest promocja nowoczesnych technologii, promocja nauki oraz wspieranie przedsiębiorczości i ochrony własności intelektualnej. Instytut w realizacji powyższych celów współpracuje z przedsiębiorcami, instytucjami naukowo-badawczymi i jednostkami administracji samorządowej.

Ponadto w Parku Naukowo – Technologicznym w Opolu rozwijana jest działalność badawczo – rozwojowa. Spółka posiada laboratorium automatyki i robotyki wyposażone w roboty przemysłowe FANUC i KUKA. Maszyny są rozwijane i rozbudowywane w zakresie rozwoju techniki, projektowania i automatyki przemysłowej. Wszechstronność zastosowania robotów przemysłowych skłania firmy produkcyjne do ciągłego rozwoju i implementowania rozwiązań AiR. Dodatkowe wyposażenie i możliwość wstawienia dodatkowych elementów wykonawczych, umożliwia testowanie rozwiązań w różnych obszarach przemysłu. Ponadto maszyny są wykorzystywane do szkoleń uczniów szkół technicznych z Opolszczyzny z zakresu programowania robotów przemysłowych.

Laboratorium badań konstrukcji materiałów dysponuje sprzętem oraz wykwalifikowaną kadrą, co pozwala na realizację nawet bardzo wymagających badań z obszaru wytrzymałości materiałów i konstrukcji. Oferta zawiera badania zmęczeniowe z optycznym pomiarem odkształceń oraz o stanowiska inżynierii odwrotnej. Jest ono wyposażone m.in. w system pomiarowy Fasttracer Sequoia, pakiet z maszyną wytrzymałościową Electroforce 5500, Instron 8802, maszynę optyczną Basler AG z oprogramowaniem Mercury RT i spektrometr fluorescencji rentgenowskiej SPECTRO xSORT.

Laboratorium inżynierii odwrotnej pozwala zarówno na modelowanie 3D w środowisku systemów CAD, jak również na wytworzenie prototypów, a nawet niewielkich serii próbnych tych projektów, dzięki innowacyjnej technice druku przestrzennego. Spółka w swoich zasobach posiada skanery 3D, drukarki 3D oraz systemu pomiaru deformacji.

Centrum Projektowania Inżynierskiego (CPI) utworzone w ramach działalności PNT w Opolu zakupiło oprogramowanie firmy ANSYS służące do symulacji inżynierskich, które są wykorzystywane przez szerokie spektrum inżynierów i projektantów, z różnych dziedzin przemysłu. Pozwala ono na szybką i wiarygodną analizę konstrukcji w warunkach wirtualnych, opartą o symulacje komputerowe.

Spółka świadczy usługi z zakresu analiz mechanicznych i przepływowych. Sprzęt umożliwia dokonywanie liniowych i nieliniowych analiz strukturalnych z uwzględnieniem takich zjawisk jak duże odkształcenia, zjawiska kontaktowe, plastyczność, hipersprężystość, umożliwia również analizy stałych i zmiennych w czasie pól temperatur z uwzględnieniem konwekcji, przewodnictwa cieplnego, promieniowania, zmiany fazy oraz pól sprzężonych (akustyka, piezoelektryczność, naprężenia termiczne).

Centrum Przetwarzania Danych wraz z serwerownią posiada osobne pomieszczenia w PNT w Opolu. Data Center zostało zaprojektowane aby świadczyć usługi o najwyższym standardzie. Odpowiednia lokalizacja, monitoring CCTV, kontrola wejść, nowoczesny system przeciwpożarowy oraz rygorystyczne procedury sprawiają, że nasza serwerownia jest jedną z najbezpieczniejszych serwerowni w Polsce. Zespół specjalistów dba o to by usługi, które dostarczamy, świadczone były 24/7/365. Centrum Przetwarzania Danych Parku Naukowo – Technologicznego w Opolu uzyskało certyfikację w standardzie Rated 3 wg. normy ANSI/TIA 942. Oznacza to, iż Centrum Przetwarzania Danych może być poddawane wszelkim rodzajom napraw, utrzymania bez konieczności wyłączania infrastruktury, co wspiera działanie operacyjne w systemie 24×7. ANSI/TIA-942 definiuje 4 poziomy dla obiektów Data Center – Rate gdzie 1 oznacza najniższy poziom bezpieczeństwa a 4 najwyższy. Usługi świadczone przez CPD to przede wszystkim kolokacja serwerów polegająca na udostępnianiu specjalnie przygotowanego miejsca, w którym klienci mogą umieścić własną infrastrukturę IT (do umieszczonych sprzętów należą głównie serwery, macierze dyskowe oraz urządzenia sieciowe) oraz usługa dostępu do Klastra HA. Działanie klastra wysokiej dostępności polega na tym, że każdy z serwerów pracujących w klastrze udostępnia środowisko pracy i w przypadku awarii jednego z serwerów, sprawny serwer przejmuje funkcję niesprawnego.

Ostatnim elementem wsparcia, zawartym w myśli przyświecającej Parkowi - M.I.N.D jest Doskonalenie, na które pozwala Zaplecze wdrożeniowo – biurowe z przeznaczeniem dla małych i średnich przedsiębiorstw. Powstanie tej inwestycji w wyraźny sposób przyczynia się do podnoszenia potencjału regionu. Następuje poprawa pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw działających zarówno w Parku jak i w województwie opolskim poprzez ułatwiony dostęp do wysokiej jakości zaplecza technicznego niezbędnego do prowadzenia działalności.

Spółka świadczy również różnorodne usługi w ramach działu Inkubatora Przedsiębiorczości:

  1. Inkubacja
  2. Wirtualne Biuro
  3. Akceleracja 
  4. Coworking

Spółka angażuje się w szereg działań edukacyjnych:

  1. organizator Akademii Ekonomiczno - Prawnej PNT,
  2. organizator Campusu Innowacji (szkolenia, wykłady o tematyce biznesowej),
  3. koordynator regionalny Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości,
  4. prowadzenie szkoleń i warsztatów dla studentów i młodzieży szkolnej z tematyki przedsiębiorczości, automatyki, robotyki, ochrony własności intelektualnej.
Kontakt
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
E-mail
biuro@pnt.opole.pl
Telefon
(+48) 884 883 627