"SZCZECIŃSKI PARK NAUKOWO - TECHNOLOGICZNY" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Charakterystyka działalności firmy
Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o. jest kluczową dla Szczecina i województwa zachodniopomorskiego organizacją, wspierającą rozwój innowacyjnych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z branży ICT. Działalność SPNT na rzecz przedsiębiorców od początku opierała się na środkach pochodzących z Unii Europejskiej począwszy od środków przedakcesyjnych, następnie z funduszy 2004-2006 oraz 2007-2013.
W wyniku realizowanego w latach 2006-2008 projektu „Regionalne sieci współpracy innowacyjnej w zakresie wykorzystania i transferu wiedzy tworzące bazę klastra informatycznego” powstał Klaster firm informatycznych.
W latach 2004-2015 zrealizowano łącznie 23 projekty szkoleniowe oraz wspierających przedsiębiorców na łączną wartość ok. 21 mln zł.
Specjalistyczne szkolenia IT i kursy menedżerskie są jednym z kluczowych działań SPNT, mających na celu wsparcie rozwoju branży informatycznej z regionu Pomorza Zachodniego. Programy i zakresy realizowanych kursów wynikają z analiz najpopularniejszych technologii IT i metodyk zarządzania projektami oraz bieżących potrzeb w zakresie dokształcania i certyfikowania kadr oraz zarządów przedsiębiorstw. Wśród tematyki szkoleń znalazły się m.in. renomowane metodyki zarządzania, takie jak SCRUM, PRINCE2, ITILv3, języki programowania JAVA, PHP, a także kursy ISTQB dla profesjonalnych testerów oprogramowania. Technopark zorganizował 25 edycji tego typu szkoleń, w których udział wzięło ponad 350 zachodniopomorskich informatyków i menedżerów.
Poza szkoleniami dedykowanymi dla wyspecjalizowanych kadr IT, Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny organizował również szkolenia w zakresie podstaw obsługi komputera i Internetu, przedsiębiorczości i handlu elektronicznego oraz grafiki komputerowej.
Wybrane szkolenia dostępne są na bezpłatnej platformie e-learningowej www.centrumedukacji.eu.
Większość projektów szkoleniowych realizowanych w SPNT współfinansowana ze środków UE, zakończona jest akredytowanymi egzaminami zewnętrznymi, uprawniającymi do uzyskania międzynarodowych certyfikatów. Dotychczas we wszystkich szkoleniach organizowanych w SPNT udział wzięło łącznie prawie 2,3 tys. przedsiębiorców i pracowników osób bezrobotnych, a także kilkudziesięciu naukowców z zachodniopomorskich uczelni wyższych.
Wyspecjalizowana kadra Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego posiada międzynarodowe certyfikaty potwierdzające posiadane wysokie umiejętności menedżerskie - PRINCE2, SCRUM, ITILv3.
SPNT przyczyniło się do powstania 37 nowych firm, dzięki środkom pochodzącym z funduszy ZPORR, które pozwoliły SPNT przekazać dotację oraz wsparcie pomostowe na założenie działalności gospodarczej.
SPNT świadczy następujące usługi doradcze obejmujące coaching i mentoring dla MMŚP:
- PROGRAM INKUBACJI to pakiet usług konsultingowych połączony z najmem powierzchni, adresowany do start-upów, które będą miały swoją siedzibę w Technoparku Pomerania.
Usługa ta obejmuje doradztwo, konsultacje, wsparcie oraz warsztaty i spotkania w obszarach:
WARSZTAT
- wskazówki od eksperta nt. Twojego pomysłu biznesowego i strategii marketingowej
- kontakt z inwestorami
- wsparcie w przygotowaniu skutecznego biznesplanu
WIZERUNEK
- wielokanałowa promocja firmy
- profesjonalnie przygotowane komunikaty prasowe
- dystrybucja informacji medialnej do szerokiej bazy dziennikarzy
- możliwość udziału w konkursach branżowych odpowiadających profilowi firmy
- wskazówki jak skutecznie promować swoją firmę
WIEDZA
- stały dostęp do specjalistycznych szkoleń
- pomoc ekspertów z zakresu pozyskiwania dotacji
- wskazówki o źródłach dodatkowego finansowania
- kalendarz wydarzeń IT
- bieżąca wiedza o branży IT
WSPÓŁPRACA
- bieżący kontakt ze specjalistami z branży IT
- dostęp do bazy firm (podwykonawcy, partnerzy, zleceniodawcy)
- networking
- doraźne wsparcie specjalistów z różnych obszarów branży IT
- dostęp do specjalistycznych usług doradczych
2. Program Preinkubacji - dedykowany jest każdej osoba fizycznej lub podmiotowi gospodarczemu, który chce rozwijać projekt biznesowy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych, pod warunkiem, że dany projekt jest w fazie planowania, co oznacza, że nie został jeszcze zrealizowany. Wsparcie jest realizowane w obszarach: biznesowych, prawnych, marketingowych i PR, finansowych i dot.networkingu.
3. Program Ekspansji - zestaw narzędzi wspomagających rozwój nowoczesnych firm branży ICT, którym objęte są wszyscy bardziej doświadczeni lokatorzy Technoparku, dzięki czemu mogą swobodnie korzystać z:
- szerokiej sieci kontaktów,
- usług doradczych wspomagających zarządzanie firmą,
- informacji o pozyskiwaniu zewnętrznego finansowania,
- wsparcia marketingowego i PR,
- branżowych wydarzeń i szkoleń
Usługa obejmuje doradztwo, konsultacje, wsparcie oraz warsztaty i spotkania w obszarach:
WARSZTAT
- doradztwo finansowo – strategiczne, inwestycje,
- organizacja spotkań z inwestorami
- doradztwo prawne i księgowe
- możliwość udziału w szkoleniach i warsztatach
WIEDZA
- wsparcie w organizacji szkoleń dedykowanych
- informacje o funduszach UE i innych instrumentach finansowych dla biznesu
- możliwość udziału w wydarzeniach branżowych
WIZERUNEK
- konsultacje z ekspertem ds. PR i marketingu
- wzmacnianie marki poprzez kanały promocyjne Technoparku
- informacje o konkursach branżowych i wsparcie w aplikowaniu
WSPÓŁPRACA
- bieżący kontakt z opiekunem firmy
- wymiana doświadczeń i wiedzy podczas spotkań i wydarzeń
- podwykonawstwo i wymiana zleceń w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Klaster ICT Pomorze Zachodnie
- Integracja z lokalnym środowiskiem branżowym
4. Audyt marketingowy - usługa polegająca na szczegółowej analizie otoczenia rynkowego firmy, jej poszczególnych działań marketingowych oraz wewnętrznego systemu marketingu. Podstawowym celem usługi jest opracowanie raportu ze zbiorem rekomendacji, zaleceń i zmian, które dostarczą szczegółowych wytycznych do planowania działań marketingowych firmy w przyszłości.
5. Usługa doradztwa w zakresie pozyskiwania finansowania zewnętrznego z funduszy UE.
Technopark Pomerania (zarządzany przez Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny) to kompleksowe otoczenie biznesowe, w którym obok siebie funkcjonuje ponad 60 firm technologicznych na różnym etapie rozwoju. Większe podmioty angażują się w merytoryczne i biznesowe wspieranie start-upów, stwarzając im możliwości pozyskiwania nowych zleceń, a w zamian mają ułatwiony dostęp do specjalistów IT. Wszystkie firmy korzystają ze wsparcia w rozwoju swojej działalności w ramach programu inkubacji i programu ekspansji, obejmujących doradztwo biznesowe, pomoc w pozyskiwaniu finansowania, porady prawne, usługi z zakresu promowania działalności czy ułatwianie kontaktów z naukowcami i samorządem.
Prawie 3 tysiące m2, czyli ok. 25% całości nowych powierzchni Technoparku, zajmują przestrzenie wspólne tj. sale konferencyjne, sale do spotkań biznesowych i projektowania usług czy otwarte strefy przystosowane do pracy indywidualnej i zbiorowej, z których korzystać mogą nie tylko najemcy, ale wszyscy zainteresowani realizowaniem projektów IT. Duża ilość przestrzeni wspólnych ułatwia firmom współpracę i realizowanie nowych projektów biznesowych, a także przyczynia się do szybszego rozwoju małych firm technologicznych. Wśród stref otwartych znajdują się m.in. coworking, w którym można pracować i korzystać z doradztwa biznesowego bez konieczności wynajmowania biura - oraz mobilnie zaaranżowana „Strefa (ma)geeka”, przystosowana głównie do kreatywnej pracy zespołowej i dostępna bezpłatnie, w szczególności dla współpracujących z parkiem firm i organizacji pozarządowych. Otwarte przestrzenie dla początkujących przedsiębiorców urządzone zostały zgodnie z najnowszymi światowymi trendami.
W jednym z trzech budynków znajduje się największa w regionie serwerownia o powierzchni 750m2, z której usług korzystać mogą nie tylko lokatorzy Technoparku, ale także inne szczecińskie firmy, administracja publiczna oraz sektor medyczny.
Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny ma ponad 300 lokatorów wirtualnych, którym również świadczy usługi doradztwa biznesowego. Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny doradza także polskim samorządom w realizacji projektów rozwijających ich systemy i sieci informatyczne. Wspiera instytucje i firmy w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na projekty IT, a także rozwija kompetencje samorządowych specjalistów IT oraz ich współpracę z biznesem poprzez organizację specjalistycznych szkoleń, audytów bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych, konwentów informatyków i administracji oraz kongresów oświatowych.
Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny jest w trakcie uzyskiwania akredytacji Ośrodka Innowacji od Ministerstwa Rozwoju.
Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny wdrożył w swojej organizacji normę bezpieczeństwa informacji ISO 27001:2014, co jest potwierdzone certyfikatem.
Jesteśmy wpisani do Rejestru Instytucji Szkoleniowych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie pod numerem ewidencyjnym 2.32/00090/2015.