Politechnika Poznańska
Charakterystyka działalności firmy
Politechnika Poznańska jest uznaną uczelnią techniczną o ponad stuletniej tradycji, zatrudniającą ponad tysiącosobową kadrę nauczycieli akademickich i kształcącą około szesnastu tysięcy studentów.
Oprócz kształcenia studentów na ponad trzydziestu kierunkach studiów oraz prowadzenia badań w dziewięciu dyscyplinach naukowych, uczelnia z pełną odpowiedzialnością podchodzi do realizowania trzeciej misji, jaką jest uczestnictwo w rozwoju społecznym oraz tworzenie gospodarki opartej na innowacjach. Współpraca nauki z biznesem odbywa się w uczelni na wielu obszarach – od realizacji procesu kształcenia we współpracy z przedsiębiorstwami oraz oferowania specjalistycznych szkoleń i studiów podyplomowych, przez świadczenie usług badawczych na zlecenie podmiotów zewnętrznych, po transfer technologii i wdrażanie wyników działalności naukowej pracowników Politechniki Poznańskiej w praktyce gospodarczej.
Uczelnia posiada doświadczenie w realizacji przedsięwzięć badawczo-rozwojowych z liczącymi się partnerami w kraju, jak i za granicą, a jej specjaliści – praktykę w realizacji różnego rodzaju projektów współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych, samodzielnie, bądź w konsorcjach, również naukowo-przemysłowych. Politechnika Poznańska posiada nowoczesną infrastrukturę badawczą pozwalającą na podejmowanie najbardziej wymagających wyzwań stawianych przez dynamicznie zmieniające się warunki społeczno-gospodarcze.
Liczne prace zlecone podejmowane są przez uczelnię w obszarach:
- inżynierii mechanicznej,
- inżynierii materiałowej,
- inżynierii lądowej, geodezji i transportu,
- środowiska, górnictwa i energetyki,
- automatyki, elektroniki, elektrotechniki i technologii kosmicznych,
- informatyki technicznej i telekomunikacji,
- nauk chemicznych,
- architektury i urbanistyki,
- nauk o zarządzaniu i jakości.
Współpraca Politechniki Poznańskiej z podmiotami zewnętrznymi skutkuje powstaniem zarówno opracowań w formie ekspertyz, opinii, dokumentacji, w tym raportów z badań, audytów technologicznych, jak również wspólnych rozwiązań technicznych czy organizacyjnych oraz wynalazków. Politechnika w ramach świadczonych usług badawczych podejmuje się realizacji prac rozwojowych zmierzających do wytworzenia prototypów innowacyjnych urządzeń, linii produkcyjnych, dedykowanych technologii. Posiada ponadto katalog wyników prowadzonej działalności naukowej – w postaci chronionej własności intelektualnej – patentów, ale także oprogramowania czy know-how, które oferowana są klientom zewnętrznym jako przedmiot licencjonowania praw, bądź ich przeniesienia.
Swoje zadania w tym zakresie uczelnia realizuje w szczególności poprzez powołane w tym celu i wyspecjalizowane jednostki, jakimi są Centrum Transferu Technologii oraz Politechnika Innowacje sp. z o. o., spółka celowa PP, zrzeszone odpowiednio w Porozumieniu Akademickich Centrów Transferu Technologii i Porozumieniu Spółek Celowych, co dla środowiska biznesowego podejmującego współpracę z uczelnią, stanowi dodatkową gwarancję dostępu do potencjału B+R w całym kraju.