Ośrodek Szkolenia Operatorów Maszyn Roboczych "SOMAR" Spółka Cywilna
Charakterystyka działalności firmy
Ośrodek Szkolenia Operatorów Maszyn Roboczych „SOMAR” Spółka Cywilna z siedzibą w Brzegu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej realizuje kształcenie ustawiczne.
Szkolenia prowadzone są w formie kursów, umożliwiających uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy oraz umiejętności i kwalifikacji zawodowych w różnych specjalnościach:
- operatorów maszyn i urządzeń technicznych stosowanych przy robotach ziemnych, budowlanych i drogowych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz.U. 2001 Nr 118 poz. 1263) i Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 11 stycznia 2017 r. zmieniającym dotychczasowe rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz.U. z dnia 20 stycznia 2017r. poz. 134) ;
- spawaczy pod nadzorem Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach według Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz.U. 2000 nr 40 poz. 470);
- obsługi urządzeń transportu bliskiego według programów opracowanych lub zatwierdzonych przez Urząd Dozoru Technicznego w myśl zapisów Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz.U. 2018 poz. 47)
Ośrodek powstał w odpowiedzi na zidentyfikowane potrzeby lokalnego rynku pracy i zapotrzebowanie przedsiębiorstw branży budowlanej. Prowadzi działalność szkoleniową wspierającą rozwój gospodarki. Systematycznie się rozwija oraz rozszerza zakres i jakość oferowanych usług poprzez rozwój bazy szkoleniowej i inwestycje w sprzęt oraz wyposażenie.
Oferta szkoleniowa Ośrodka obejmuje następujące kategorie:
1. Kursy operatorów maszyn do robót ziemnych:
- Koparki jednonaczyniowe – klasa III – do 25 ton, klasa I – wszystkie,
- Koparkoładowarki – wszystkie,
- Ładowarki jednonaczyniowe – klasa III- do 20 ton, klasa I – wszystkie,
- Spycharki – klasa III- do 110 kW, klasa I – wszystkie,
- Równiarki – klasa I – wszystkie,
- Pogłębiarki ssące śródlądowe – klasa III – wszystkie,
- Pogłębiarki wieloczerpakowe pływające – klasa II – wszystkie,
- Koparki wielonaczyniowe – klasa I – wszystkie
2. Kursy operatorów maszyn do robót drogowych:
- Zespoły maszyn do produkcji mieszanek mineralno – asfaltowych – klasa I – wszystkie
- Maszyny do rozkładania mieszanek mineralno – asfaltowych – klasa II – wszystkie
- Repavery i remixery
- Remontery nawierzchni dróg – klasa III – wszystkie
- Frezarki do nawierzchni dróg samojezdne- klasa I – wszystkie
- Przecinarki do nawierzchni dróg o napędzie spalinowym – klasa III – wszystkie
- Zespoły maszyn do produkcji mieszanek betonowych – klasa II – wszystkie
- Maszyny do stabilizacji gruntów – klasa III – wszystkie
- Walce drogowe – klasa II – wszystkie
- Pilarki mechaniczne do ścinki drzew – klasa trzecia – wszystkie
3. Kursy operatorów maszyn różnych i urządzeń technicznych:
- Wielozadaniowe nośniki osprzętów (Ładowarki teleskopowe),
- Pompy do mieszanki betonowej – klasa trzecia – wszystkie,
- Podajniki do betonu,
- Rusztowania budowlano – montażowe metalowe – Montaż i demontaż;
4. Kursy spawaczy:
- Spawanie metodą MAG (Metal Active Gas),
- Spawanie metodą MIG (Metal Inert Gas),
- Spawanie metodą TIG (Tungsten Inert Gas) ,
- Spawanie łukowe stali elektrodą otuloną (MMA),
- Spawania gazowe (metoda 311);
5. Kursy obsługi urządzeń transportu bliskiego:
- Wózki jezdniowe podnośnikowe,
- Obsługa żurawi samojezdnych,
- Obsługa żurawi przeładunkowych HDS,
- Obsługa podestów ruchomych,
- Obsługa dźwigów budowlanych,
- Obsługa dźwigów towarowo-osobowych;
6. Inne:
- Kursy komputerowe,
- Kursy opiekunki osób starszych,
- Kursy opiekunki dziecięcej,
- Kursy kosztorysowania,
- Kursy z zakresu BHP,
- Kurs księgowości, kadr i płac,
- Kursy magazynierów, sprzedawców.
Rocznie w Ośrodku podnosi lub uzyskuje nowe kwalifikacje ok.700 – 800 osób. Od chwili rozpoczęcia działalności 08.2011r. – do połowy 2020r. w Ośrodku wyszkolono ponad 6500 osób - operatorów maszyn i urządzeń technicznych w różnych specjalnościach, którzy uzyskali uprawnienia do obsługi różnych maszyn nadawane przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, Urząd Dozoru Technicznego oraz Instytut Spawalnictwa.
Szkolenia prowadzone są przez doświadczoną kadrę, posiadającą wykształcenie techniczne oraz przygotowanie pedagogiczne.
Odbiorcami oferowanych usług szkoleniowych są:
- przedsiębiorstwa wydobywcze i kopalnie odkrywkowe granitów, surowców skalnych, mineralnych, drogowych, cementownie - jesteśmy jedynym ośrodkiem na Opolszczyźnie szkolącym operatorów maszyn do produkcji, sortowania i uszlachetniania kruszyw,
- przedsiębiorstwa remontowo - budowlane, budowy dróg i mostów, usługowe,
- przedsiębiorstwa bezpieczeństwa ruchu drogowego – jesteśmy jednym z nielicznych ośrodków w kraju szkolącym operatorów malowarek znaków na jezdni,
- przedsiębiorstwa produkcji betonu, mas bitumicznych, firmy szkoleniowe i agencje zatrudnienia oraz powiatowe urzędy pracy a także osoby indywidualne podnoszące swoje kwalifikacje.
Kursy szkoleniowe operatorów maszyn i urządzeń technicznych adresowane są do osób fizycznych, pracowników przedsiębiorstw budowlanych, drogowych i usługowych, przedsiębiorstw metalowych i usługowych oraz osób kierowanych przez instytucje działające na rzecz zatrudnienia. Aktualnie Ośrodek szkoli poszukiwanych w budownictwie operatorów maszyn w czterdziestu specjalnościach, spawaczy w podstawowych metodach spawania oraz operatorów wózków podnośnikowych, jezdniowych i innych urządzeń transportu bliskiego jak żurawie, dźwigi przeładunkowe, windy towarowe, podnośniki i podesty.
Usługi w większości przeznaczone są na rynek regionalny: Opolszczyzna, Dolny Śląsk, Wielkopolska, w małym zakresie na rynek krajowy. W Ośrodku szkoleni byli również pracownicy polskich przedsiębiorstw z Norwegii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec.
Ośrodek spełnia wymagania określone w § 25 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz.U. 2001 Nr 118 poz. 1263) z późn. zm. potwierdzone przez Centrum Koordynacji Szkolenia Operatorów Maszyn Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. W 2011 roku Ośrodek uzyskał pozytywny wynik audytu potwierdzającego spełnienie warunków umożliwiających świadczenie usług szkoleniowych.
Ośrodek współpracuje także z Urzędem Dozoru Technicznego w zakresie szkoleń obsługi urządzeń transportu bliskiego (wózki jezdniowe, żurawie przeładunkowe), a także z Instytutem Spawalnictwa z Gliwic i TUV Rheinland, pod nadzorem których prowadzone są szkolenia i egzaminy spawaczy.
Ośrodek jest wpisany do Rejestru Instytucji Szkoleniowych w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu pod numerem ewidencyjnym 2.16/00039/2011.
Ośrodek posiada Akredytację Kuratora Oświaty na prowadzone kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych.
Ośrodek uzyskał również wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez Starostę Powiatu Brzeskiego jako niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego.