Izba Rzemieślnicza w Opolu

Możliwość dofinansowania
Logo Izba Rzemieślnicza w Opolu
ul. Katowicka 55
45-061 Opole
Egzamin / Usługa szkoleniowa / Usługa doradcza
Liczba zrealizowanych usług: 11
Aktualne usługi
Charakterystyka działalności firmy

Izba Rzemieślnicza w Opolu istnieje od 1951r. Jest organizacją samorządową o charakterze społeczno-zawodowym zrzeszającą na zasadach dobrowolności cechy, spółdzielnie rzemieślnicze i inne organizacje. Jest członkiem Związku Rzemiosła Polskiego, współpracującym z pozostałymi krajowymi Izbami Rzemieślniczymi. Współpraca między izbami umożliwia wymianę doświadczeń, podejmowanie wspólnych działań w zakresie szkolenia zawodowego i promocji zakładów rzemieślniczych oraz wspólne występowanie w sprawach ważnych dla środowiska rzemieślniczego. Współpracujemy także z lokalnymi organizacjami samorządu gospodarczego oraz jednostkami administracji państwowej i samorządu terytorialnego. Reprezentujemy interesy rzemiosła i zrzeszonych organizacji, uczestniczymy aktywnie w pracach nad przygotowaniem rozwiązań prawnych dotyczących sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Aktualnie Izba zrzesza 14 cechów i 2 spółdzielnie rzemieślnicze. Do naszych zadań statutowych należy:

  • rozwijanie działalności społeczno-gospodarczej rzemiosła,
  • udzielanie wszechstronnej pomocy zrzeszonym organizacjom,
  • reprezentowanie ich interesów wobec organów władzy i administracji państwowej i samorządowej,
  • wyrażanie opinii o sytuacji rzemiosła,
    prowadzenie działalności szkoleniowej i przeprowadzanie egzaminów kwalifikacyjnych,
  • tworzenie warunków sprzyjających działalności marketingowej i promocji,
    działania na rzecz ochrony rzemiosła.

Izba Rzemieślnicza w Opolu w latach 2005r. – 2020r. zrealizowała 27 projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej o charakterze rozwojowym dla grup docelowych/beneficjentów wsparcia, co potwierdza jej bardzo duże doświadczenie w realizacji tego typu usług. Wśród zrealizowanych projektów należy szczególnie wyróżnić:

  1. Projekt pn.:„Podręcznik dla uczniów zawodów rzemieślniczych – nowa jakość kształcenia w trybie pozaszkolnym” , realizowany w okresie: luty-lipiec 2009r., w ramach POKL, EFS, mający na celu przygotowanie podręcznika dla uczniów zawodów rzemieślniczych, jak też podnoszenie wiedzy i kompetencji uczniów przystępujących do egzaminów czeladniczych.
  2. Projekt pn.: „Kwalifikacje XXI wieku – czyli jak przetrwać w warunkach spowolnienia gospodarczego”, realizowany w okresie: listopad 2009r.-czerwiec 2011r., w ramach POKL, EFS, mający na celu podnoszenie wiedzy i kompetencji pracowników zakładów rzemieślniczych poprzez szkolenia i kursy realizowane w odpowiedzi na zapotrzebowanie opolskiego rynku pracy (m.in. specjalistyczne kursy komputerowe).
  3. Projekt pn.: „Rzemiosło – moje miejsce na rynku pracy”, realizowany w okresie: grudzień 2009r.-czerwiec 2011r., w ramach POKL EFS, adresowany do osób poszukujących pracy, gdzie głównymi działaniami zmierzającymi o aktywizacji osób bez pracy i ich finalnego zatrudniania były: poradnictwo zawodowe, szkolenia zawodowe w zawodach rzemieślniczych, staże i subsydiowane zatrudnienie.
  4. Projekt pn.: „Flexicurity i CSR – Moja odpowiedzialność społeczna, elastyczność i bezpieczeństwo na rynku pracy”, realizowany w partnerstwie z OPZZ, w ramach POKL, EFS, w okresie: luty-listopad 2010r., którego celem było podniesienie wiedzy i świadomości pracowników, przedsiębiorców i rzemieślników w kwestii idei i korzyści społecznych  płynących z implementacji rozwiązań flexicurity i CSR.
  5. Projekt pn.: „Moja firma-mój sukces!”, realizowany w okresie: kwiecień 2010r.-czerwiec 2011r. w ramach POKL, EFS, którego celem było powstanie nowych podmiotów gospodarczych w woj. opolskim poprzez udzielanie uczestnikom wsparcia doradczo-szkoleniowego i dotacji finansowych na rozpoczęcie działalności
  6. Projekt pn.: „BSR Quick” realizowany w  2010r. w ramach programu Interreg IV B w partnerstwie z 40 podmiotami/organizacjami przedsiębiorców z krajów regionu Morza Bałtyckiego, którego celem było wsparcie innowacyjności oraz intensyfikacja pomocy dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw z rejonu Morza Bałtyckiego zmierzające do lepszego wykorzystania ich potencjału rynkowego.
  7. Projekt pn.: „Program na rzecz wzmocnienia dialogu społecznego w obszarze Rzemiosła i MSP Opolszczyzny” realizowany w okresie grudzień 2010r.-maj 2012r., w ramach POKL, EFS, adresowany do pracodawców w obszarze rzemiosła i sektora MSP, którego celem była promocja i upowszechniania dialogu społecznego jako narzędzia wspierania przedsiębiorczości  poprzez tematyczne szkolenia i spotkania informacyjne.
  8. Projekt pn.: „Flexiciuryty – w dążeniu ku adaptacyjności poprzez kształcenie ustawiczne, elastyczność pracy oraz system zabezpieczenia społecznego na poziomie przedsiębiorstw w Polsce”, realizowany w okresie: maj 2011r.-kwiecień 2012r., w partnerstwie z Związkiem Rzemiosła Polskiego, w ramach POKL, EFS, którego celem było podniesienie wiedzy i świadomości polskich przedsiębiorstw i ich pracowników na temat idei i praktycznego wdrażania modelu flexicurity oraz jego elementów składowych jako kluczowego narzędzia wzrostu adaptacyjności.
  9. Projekt pn.: „Instruktor praktycznej nauki zawodu przyszłości”, realizowany w okresie: listopad 2011r.-październik 2012r. w ramach POKL, EFS, którego celem był rozwój kompetencji kluczowych i nabycie nowych kwalifikacji w obszarze teorii i praktyki przez instruktorów praktycznej nauki zawodu. Całość działań stanowiła odpowiedź na potrzeby opolskiego rynku pracy, a instruktorzy mieli możliwość uzyskania tytułu mistrza w zawodzie pokrewnym do posiadanego zawodu.
  10. Projekt pn.: „Adept fryzjerstwa na miarę wyzwań dzisiejszego rynku pracy”, realizowany w okresie: kwiecień 2012r. – marzec 2013r. w ramach POKL, EFS, którego celem był wzrost poziomu wykształcenia 50 osób w zawodzie fryzjera, w powiązaniu z potrzebami rynku pracy poprzez pilotażową realizację programu rozwojowego w zakresie identyfikacji predyspozycji zawodowych i obszarów doskonalenia. Zrealizowano poradnictwo edukacyjno-zawodowe i psychologiczne, treningi kompetencji kluczowych (techniki strzyżenia, koloryzacji, wizażu, itp.), zajęcia wyrównawcze i praktyki zawodowe.
  11. Projekt pn: „Centra Startowe – Sieciowy system wsparcia przedsiębiorczości w województwie opolskim” realizowany w okresie: sierpień 2012r.-wrzesień2014r. w partnerstwie z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, którego celem była adaptacja i upowszechnienie w woj. opolskim kompleksowego, opartego na doświadczeniach niemieckich rozwiązania w zakresie stymulowania przedsiębiorczości i samozatrudnienia wśród osób pozostających bez pracy, zapewniającego wysoki wskaźnik przeżywalności firmy z uwzględnieniem transferu zasobów i kompetencji firm w fazie schyłkowej. Rezultat projektu – Przewodnik start up.
  12. Projekt pn.: „Staże w opolskich przedsiębiorstwach na miarę XXI w.” realizowany w okresie luty-listopad 2015r. w ramach POKL, EFS, którego celem było uzyskanie zatrudnienia przez 20 osób młodych poprzez 3-6 miesięczne staże zawodowe.
  13. Projekt pn.: „Świadczenie usług doradczych w Punktach Konsultacyjnych KSU realizowane w ramach projektu systemowego PARP „Zapewnienie usług z zakresu rozwoju firmy dla przedsiębiorców oraz osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą one-stop-shops”, realizowany w okresie październik 2010 r. – sierpień 2015 r. w ramach POKl, EFS, którego celem było świadczenie usług doradczych przedsiębiorcom i osobom zamierzającym podjąć działalność gospodarczą zgodnie ze standardem świadczenia tego typu usług. Projekt realizowany był na zlecenie PARP.

W ramach komercyjnej działalności Izba Rzemieślnicza w Opolu systematycznie prowadzi szkolenia podnoszące kompetencje w obszarach takich, jak:

  • Ochrona danych osobowych
    Obsługa programu AutoCAD
  • Kosztorysowania z wykorzystaniem programu NORMA PRO
  • Internet bez tajemnic, czyli praktyczny poradnik poruszania się po sieci
  • Obsługa komputera oraz programów biurowych 
  • Kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu
    Kursy dla uczniów szkół o profilu fryzjerskim – przygotowanie do egzaminu czeladniczego i mistrzowskiego
    Kurs wielozawodowy – przygotowanie do egzaminu czeladniczego i mistrzowskiego
    Bezpieczeństwo i higiena pracy
  • Ochrona przeciwpożarowa
  • Pierwsza pomoc przedmedyczna
  • Kurs dla osób na stanowiskach eksploatacji
  • Kurs dla osób wykonujących prace kontrolno – pomiarowe przy urządzeniach elektroenergetycznych

Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością zgodnie z normą PN-EN ISO 9001:2009 w zakresie świadczenia usług doradczych o charakterze ogólnym, szkoleniowych oraz informacyjnych - obowiązujący do 19.02.2018 r.

Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością zgodnie z normą PN-EN ISO 9001:2015 w zakresie świadczenia usług doradczych o charakterze ogólnym oraz szkoleniowych - obowiązujący do 19.02.2021 r.

Instytucja certyfikująca (wpisana do ZRK)
Instytucja nadająca uprawnienie zawodowe czeladnika i mistrza (instytucja certyfikująca) w zawodach: - Betoniarz - Betoniarz-zbrojarz - Blacharz samochodowy - Blacharz izolacji przemysłowych - Brukarz - Cieśla - Cholewkarz - Cukiernik - Elektromechanik - Elektromechanik pojazdów samochodowych - Elektryk - Florysta - Fryzjer - Kamieniarz - Kominiarz --Kosmetyczka - Krawiec - Kucharz - Lakiernik - Malarz-tapeciarz - Mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych - Mechanik pojazdów samochodowych - Monter-elektronik - Monter instalacji gazowych - Monter instalacji i urządzeń sanitarnych - Monter izolacji przemysłowych - Monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych - Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - Murarz - Murarz-tynkarz - Obuwnik - Obuwnik ortopedyczny - Piekarz - Posadzkarz - Rzeźnik-wędliniarz - Wędliniarz - Wizażystka/stylistka - Stolarz - Tapicer - Technolog robót wykończeniowych w budownictwie - Złotnik-jubiler - Dekarz - Ślusarz
Podmiot upoważniony do przeprowadzania walidacji (wpisany do ZRK)
Instytucja przeprowadzająca egzaminy w zakresie kwalifikacji zawodowych czeladnika i mistrza (instytucja walidująca) w zawodach: - Betoniarz - Betoniarz-zbrojarz - Blacharz samochodowy - Blacharz izolacji przemysłowych - Brukarz - Cieśla - Cholewkarz - Cukiernik - Elektromechanik - Elektromechanik pojazdów samochodowych - Elektryk - Florysta - Fryzjer - Kamieniarz - Kominiarz - Kosmetyczka Krawiec - Kucharz - Lakiernik - Malarz-tapeciarz - Mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych - Mechanik pojazdów samochodowych - Monter-elektronik - Monter instalacji gazowych - Monter instalacji i urządzeń sanitarnych - Monter izolacji przemysłowych - Monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych - Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - Murarz - Murarz-tynkarz - Obuwnik - Obuwnik ortopedyczny - Piekarz - Posadzkarz - Rzeźnik-wędliniarz - Wędliniarz - Wizażystka/stylistka - Stolarz - Tapicer - Technolog robót wykończeniowych w budownictwie - Złotnik-jubiler - Dekarz - Ślusarz
Kontakt
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
E-mail
info@izbarzem.opole.pl, sekretariat@izbarzem.opole.pl
Telefon
(+48) 77 4543 173